Rumlar kıbrıs sorununda iyice sıkıştı

Rum tarafı KKTC CB sn EROĞLU seçildikten sonra görüşmelerin durdurulacağı ümidini taşıyordu ve sn EROĞLU’NU anlaşma istemeyen bir lider olarak ilan etmeye ve suçlamaya devam etti.
Rum tarafı KKTC CB sn EROĞLU seçildikten sonra görüşmelerin durdurulacağı ümidini taşıyordu ve sn EROĞLU’NU anlaşma istemeyen bir lider olarak ilan etmeye ve suçlamaya devam etti. CB sn EROĞLU görüşmelere ikinci CB sn TALAT’IN kaldığı yerden devam ederim teklifini BM GS sn MOON’A iletince RUM tarafı başta sn HRİSTOFYAS gerçekten irkildi ve TÜRK tarafında neler oluyor diye de çok ciddi bir çalışma içerisine girdi. BM temsilcileri görüşmelerin başlaması için tüm hazırlıkları tamamladı ve masaya gidilecek duruma getirildi, ancak sn EROĞLU’NUN farkı mülkiyet başlığı ile başlamak şartını da BM’YE bildirdi ve kabul gördü. Çünkü gerçekte anlaşma istemeyen tarafın RUM tarafı olduğunu bizim bildiğimiz gibi BM de biliyor ve diğer ilgilenen taraflarda.

HRİSTOFYAS istemeyerek de mülkiyet başlığından başlamak zorunda kaldı çünkü BM siyasi baskı gerçekleştirdi, rum tarafında özelliklede hükümet ortaklarından EDEK başkanı OMİRU çok sert bir şekilde RUM başkan HRİSTOFYAS’I TÜRK tezlerine hizmet eder diye eleştirmeye başladı. Yine geçen gün EDEK genişletilmiş parti toplantısında ayni eleştiri gerçekleştirildi ve HRİSTOFYAS yine suçlandı, istikrarsız politikasından dolayı da dik duruşunu kaybetti ve bundan dolayı BM tarih ve takvim koydu bu gelinen noktada da bizim aleyhimize gelişmekte olan bir süreç ile karşı karşıya kaldık. Bu tepkilerinden dolayı da EDEK hükümet ortaklığından ayrılmıştı. DİKO da bir diğer hükümet ortağı bazı zamanlarda HRİSTOFYAS’IN ciddi şekilde eleştirisini yapmaktadır, ve ulusal davaların da kötüye bir gidiş olduğunun altını çizmektedirler hatta bir dönem DİKO hükümetten çekilmek için de genişletilmiş bir toplantı yaptı ve çoğunluk kararı ile hükümete devam denildi yani parti içinde ciddi bir muhalefet vardır bunun da başını bir önceki RUM başkan PAPADOPULOSUN oğlu NİKOLAS PAPADOPULOS çekmektedir.

Diğer küçük partiler de HRİSTOFYAS’I eleştirmektedirler EVROKO ve ÇEVRECİLER. Farklı düşünen DİSİ ana muhalefet partisi Kıbrıs sorununda tehlike çanları çalmaktadır demekte ve HRİSTOFYAS’I soruna çözüm bulmakla yürüttüğü politikanın yanlış olduğunu, ANNAN planının bir fırsatın kaçırılması olarak değerlendirdiğini savunmaktadır.” TÜRKİYE ile kavga etmenin korkunç hata olduğunu ve 2020 li yıllarda TC DÜNYA’DA ekonomik güç Açısından onuncu sıralarında olacak biz ne yapacağız doğrusu merak ediyorum” diyor DİSİ AB milletvekili HRİSTOS STİLYANİDİS. NEW YORK sürecinde de DİSİ HRİSTOFYASI desteklemişti. RUM tarafı ekonomik darboğaza girdiğini artık inkar etmiyor ve önlem almak için mücadele veriyor çalışanlardan ciddi kesintiler yeni vergilendirmeler ve temel gıda maddelerine varıncaya kadar yeni KDV uygulamaları, RUM halkı işsizlikle karşı karşıya kaldı ki bu ilk kez yaşanıyor ve bütçe açığının karşılanması hedeflenmekte ancak yapısal önlemler çok yetersiz diye de hükümet eleştiri alıyor.

Bir tarafta ekonomik sıkıntılar diğer taraftan da Kıbrıs sorununda özellikle BM’nin ciddi baskısı ki bu baskıyı kendileri dile getiriyor. Bu gelişmeler ile de şöyle bir görüş hakim olmaya başladı RUM tarafının kullanacak tek argümanı kaldı oda yasal olan KIBRIS CUMHURİYETİNE sımsıkı sarılmak yani olası anlaşma gerçeğinden daha da uzaklaşmak. Her ne kadar yasal ise KC 1960 anayasasına dayalı kurulan KC TÜRK halkı ile bir ortaklık idi ve tek taraflı olmak üzere RUM’ların hakimiyetine girdi bu ileriki zaman da nasıl değerlendirilecek doğrusu merak ediyorum.

TÜRK tarafının uyguladığı politik strateji RUM tarafını köşeye sıkıştırdığı artık aşikardır, tabiî ki anavatanımız TÜRKİYE’NİN gücü ve desteğinin bir gerçek olduğunu kimse inkar edemez.

ERKAN EĞMEZ
Bu haber 629 defa okunmuştur

:

:

:

: