YENİ ASGARİ ÜCRET: 1300 TL!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni asgari ücret 1300 Türk Lirası olarak belirlendi. Asgari ücret bin 237 TL olarak uygulanıyordu. Yeni asgari ücret 1 Ocak 2011’den geçerli olacak.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni asgari ücret 1300 Türk Lirası olarak belirlendi. Asgari ücret bin 237 TL olarak uygulanıyordu. Yeni asgari ücret 1 Ocak 2011’den geçerli olacak.

En son ekim 2009’da belirlenen asgari ücretin yeniden tespiti amacıyla Asgari Ücret Komisyonu, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel başkanlığında İhtiyat Sandığı binasında toplandı.

Toplantıda işçi tarafını temsil eden Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu yeni asgari ücretin mevcut gıda kalıplarıyla 1677, işverenleri temsil eden İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur ise 1014 TL olması gerektiğini söyledi.Hasan Sungur, halen yürürlükteki asgari ücretin 1237 TL olduğunun hatırlatılması üzerine, mevcut gıda kıstaslarıyla olması gereken rakamı anlatmaya çalıştığını, ücretin geri çekilmesi gibi bir taleplerinin olmadığını belirtti.Sungur, bugün yaşanan anomalinin CTP hükümetleri zamanında asgari ücrete gıda kalıpları dikkate alınmadan yapılan astronomik artışlardan kaynaklandığını ileri sürerek, 1993 yılında Türkiye’deki asgari ücretin KKTC’nin iki katı olduğunu iddia etti.

TOKEL: GÖNLÜMDEN GEÇEN 3 BİN TL
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel de toplantının başında yaptığı konuşmada, asgari ücreti en son ekim 2009’da belirlendiğini, yeni asgari ücretin belirlenmesine yönelik bugünkü toplantının ise bu yıl içinde yapılan üçüncü toplantı olduğunu söyledi.Tokel, en son belirlenen asgari ücretten sonra yeni kıstaslara sahip yeni asgari ücret yasasıyla ilgili uzlaşma sağlanamadığını ifade ederek, işveren ve işçi taraflarına bakanlık olarak eşit uzaklıkta durduklarını belirtti.Tokel, gönlünden geçenin asgari ücretin 3 bin TL olması odluğunu, ancak bunun mümkün olmadığının bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, ülkede bugün itibarıyla 12 bin 500 işsiz olduğunu kaydetti.Tokel, özel sektörde 2 bin TL maaşla çalıştırılan bir KKTC yurttaşının 560 TL’lik sigorta ve ihtiyat sandığının tümünün devlet tarafından ödenerek teşvik edildiğini, işverenlerden isteminin teşvik edilen kısmın en az yarısının işçilerin maaşlarına yansıtılması olduğunu söyledi.

LATİFOĞLU: BİN 677 OLMALI
Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Tokel’den toplantıda asgari ücretin oybirliğiyle belirleneceği izlenimi edindiklerini, oybirliğini sağlamanın kolay olduğunu, yürürlükteki asgari ücret gıda kalıplarına göre asgari ücretin 1677 TL olması gerektiğini, bu rakam üzerinde oybirliği sağlanabileceğini anlattı.Latifoğlu, işverenlerin teşvik edilmesi, yeni pazarların bulunması, ürettiklerinin satılması konularında işverenlerin istemlerinin anlamlı olduğuna işaret ederek, asgari ücretin çalışan eş ve bir çocuktan oluşan bir aile için belirlendiğini kimsenin unutmamasını istedi.

SUNGUR: KRİTERLERE GÖRE BİN 14 OLMALI
İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur ise, kriterler konusunda gelişme ve işverenlerin teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, özellikle işverenlerin çalıştırdıkları işçiler için yatıramadığı sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının cezalarının yüksekliğinden yakındı.Sungur, cezalar konusunda affın gündemde olması gerekliliği üzerinde durdu.
Sungur, işçi tarafının 1677 TL önermesini ise, “dil sürçmesi” olarak niteledi ve varolan kriterlerle asgari ücretin 1014 TL olması gerektiğini söyledi.Sungur, halen uygulanan asgari ücretin 1237 TL olduğunun hatırlatılması üzerine, önerilerinin asgari ücreti geriye çekmek olmadığını, ancak gerçeği anlatmak için durumu ortaya koyduklarını belirtti.

TOPLANTIDA ALINAN KARAR BİN 300 TL
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işveren ve devletin oylarıyla 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni asgari ücreti 1300 TL olarak belirledi. 1300 TL asgari ücrete karşı çıkan işçi tarafı temsilcisi Hür-İş ise, belirlenen ücretin düşük olduğunu vurguladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel, yeni asgari ücretin yeni yasayla belirlenmesi amacıyla 10 Mayıs 2010 tarihinden bugüne kadar sosyal taraflarla 7-8 kez bir araya geldiklerini ancak yeni yasayla ilgili uzlaşma olmaması üzerine bugünkü toplantıda bu kararın üretildiğini söyledi.Tokel, yeni asgari ücretin DPÖ’nin 2010 yılında gerçekleşen yüzde 5’lik artışın bir önceki asgari ücrete uygulanması yönündeki devlet önerisinin işverenler tarafından kabul edilmesi üzerine belirlendiğini kaydetti. Tokel, yürürlükteki asgari ücret yasasının ilgili kuralına göre Komisyon’un dahi iyi çalışmasını düzenleyecek bir tüzük hazırlayarak Bakanlar Kurulu’na öneri yapmak üzere eşit temsiliyetle Komite kurulmasını oybirliğiyle kararlaştırdıklarını da söyledi.

LATİFOĞLU: KONUYU DEĞERLENDİRECEĞİZ
Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da, belirlenen miktara işveren tarafı olarak karşı çıktıklarını anlatarak, 2010 yılı için belirlenmesi gereken ücretin artık 2011 yılı için geçerli olduğunu söyledi. Latifoğlu, eldeki kıstaslara göre yeni asgari ücretin 1677 TL olması konusunda ısrarlı olduklarını kaydetti. 1300 TL’lik yeni asgari ücrete kesinleşme sürecinde itiraz edip etmeyecekleri yönündeki bir soruya karşılık ise Latifoğlu, konuyu her yönüyle değerlendirerek karar vereceklerini belirtti.

SUNGUR: DEVLET SOMUT ÖNERİLERLE GELDİĞİ İÇİN EVET DEDİK
İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur ise devletin, işverenlerin önünü açmak ve yaşadığı sıkıntıları çözmeye yönelik somut önerilerle geldiği için devletin teklifi olan 1300 TL’ye onay verdiklerini söyledi.Sungur, işverenlerin darboğazda olduğunu yineleyerek, tüzük ve yeni yasayla ilgili çalışmalara bundan sonra da katılmaya devam edeceklerini kaydetti.
Bu haber 671 defa okunmuştur
  • KKTC DE ASGARI UCRET !! LONDRALI  U.K - 19.12.2010 TAM ERDOGANIN ISTEDIGI GIBI !! KIBRISTA HIYARIN FIYATI 3 LIRA ! TURKIYEDE BIR LIRA ! YANI ARADAKI FARK UCUN BIRI ...
  • ben 10  ütopya - 18.12.2010 kına yakma zamanı.hayırlı olsun
  • Aklınızı kullanın.! Gökhan KIrdag  Lefkoşa - 18.12.2010 Diyecegim şu ki sendika çıldırmış1677 tl olmasını istiyormuş.Sen bu isteginle iyilik yapmıyorsun ki.Yahu 72 milyonun gözü kıbrıslının aldıgı ücrette.Siz çok fazla maaş alıyorsunuz diyorlar.Kiralanmış türkiye gazeteleri köşe yazılarında,yazmadılarmı,kıbrıslılar refah içinde yaşıyor diye.Günlerce onur kırıcı yazıları okumadınızmı.peki şimdi bu ne.Ya bırakın macerayı.Elbette bu asgari ücretle bu ülkede geçinmek zor.Sizi anlıyorum,yalnız eldekindende olmıyalım iyi düşünün.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER