Canavar Kim?..

Genelde yaptığımız gibi her trafik kazasından sonra yükselen tepkiler ve feryatlar olur. Sözde, trafik sorununun çözümü irdelenir.

Genelde yaptığımız gibi her trafik kazasından sonra yükselen tepkiler ve feryatlar olur. Sözde, trafik sorununun çözümü irdelenir. Ama, aynı hamam aynı tas yine acılar yaşanmaya devam eder ve ne yazık ki sıra kimde diye endişemiz devam eder. Bu kez hangi ana ağlıyacak hangi çocuklar öksüz veya yetim kalacak diye çaresiz bekleyiş içerisine gireriz. Maalesef bu tekerrür eder gider. Peki trafik sorunlarını çözmek atla deve mi? Bu sorunu minimize eden ülkeler yok mudur? Bu bizim kaderimiz midir? Tabi ki vardır. Buna cevap niteliğinde bazı dünya statistiğini size ilettiğim zaman pek de şaşmayacağınızı umuyorum.

Dünya Sağlık Örgütü (DÖ) ve Dünya Bankasınca ortak olarak hazırlanan trafik kazalarının önlenmesine ilişkin Dünya raporuna göre karayollarında meydana gelen ölümlerin % 90’ı düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde olmaktadır. Düşük ve orta gelir grubunda tehlikeye en fazla maruz olan yol kullanıcıları yayalar, bisikletliler, iki tekerlekli motorlu araç sürücüleri ve toplu taşıma araçlarındaki yolculardır.

Gelişmiş ve çağdaş ülkeler bu sorunu azaltma uğraşı verirken, insana verdiğimiz değerden midir bilmem bizler başımıza gelenlere çaresizlik içerisinde ya kader diyoruz ya da topu tanımı yapılmayan canavara atıyoruz. Bu itibarla, değerli meslektaşım Dr. Mustaf Rıfat Ertanın’ın akıcı bir uslupla kaleme aldığı trafikte canavarı arayan “Canavar Ehli” başlıklı yazısını aynen size aktarmak istiyorum.

“LEFKOŞA DA SON FALİYETLERİNİN üzerinden az bir zaman geçince, canavarı aramaya çıktım, heyheyler oturup toz duman aralandıktan sonra. Öyle ya sonra canavarı ürkütürüm falan kaçar kaybolur tespit edemem diye!

Yol kenarında ama sarı çizgide park edilmiş bir araç var, belki o canavar. Ya da şu ters istikamete doğru park etmiş araç. Yok, şu çifte park etmiş olan, ya da kaldırım üzerinde ta duvara kadar park etmiş olan… Hadi canım sende canavar park eder mi? ama ya şu yol içine, köşeye park etmiş kapılarını açmış yola kasalar indiren kamyonet?

Yoksa şu birden çöken bordür mü canavar? Ya da diz boyu yüksek olanı mı?
Kavşakta galiba canavar var tabela olmuş saklıyor arkadaki araçları. Belki de şu daracık yoldaki acayip yüksek ama arabaları durdurmayıp havalandıran bordürler canavar?

Belki bu çemberde canavar, zaten çember küçücük, dört yol mu çember mi? çiçek saksı sı mı belli değil, belki de canavar şuraya kamufle olmuş, yok canım sende koca canavar arıyorsun öyle trafik ışıklı çembermiş saksı şekilli çembermiş, hilkat garibesi ama canavar mı? Abartma.

Şu önde giden kamyonetin arkasından bir sürü kereste taşıyor, canavar onların altında da olabilir, üstünde de. ya şu arka sinyalleri çalışmayan koca araç? Belki de şu 4 çeker arabanın arkasına takılmış giden çakıl makinesi canavar,
Ooof be buda ne görünmez canavar imiş, demişler ya görünmez kaza, herhalde görünmez canavarın işi aman aman dikkat hava da kararıyor hala ne canavar gördük ne şahmaran

Vay be şu yolların içine kadar taşan inşaat aletleri mi acaba canavar az da korkutucu görüntüleri yok haa, ama aramaya devam, Ha işte galiba canavar burada, baksanıza çizgiler falan görünmüyor, reflektörler gitmiş, bence canavarın işi bunlar, pusu kuruyor herhalde….

Aaaa karşıda da bir canavar gözü gördüm galiba,….neredeyse ışığı gözümü kör etti, üf be sadece yol kenarındaki koca reklâm panosunu aydınlatan projektörmüş, ama belli mi belki de canavar?
Evet evet, bir ses duyuyom, feci herhalde canavar geliyor, aman dikkat, Çok şükür bunu da atlattık biri biri ile herhalde yarışan birkaç araç geçti, ama sanki hem canavarı hem de Cebrailli ensemde hissetim.
Artık iyice karanlık oldu, canavar herhalde arazi de değil, hele durup bir mola verelim,
Şu müzikli yer iyi gibi geldi.
OOO burada ne çok insan varmış garson koca koca içkileri dağıtıyor, genç çoluk çocuk yaşlı herkes içkilerin etrafında, Barmen bardakları beşer beşer taşıyor, Vay be herkes eğlence yarışında ama havada bir canavar endişesi var,
Yok ya ben kafayı taktım galiba şu canavara, hem hiç görmedim hem her adımda, her yerde vardı sanki.

Hani canavar? yok yaaa, canavar falan yok bu herhalde Van Gölü efsanesi.
Tutun asın şu kazaları canavar yapan diyenleri yalan valla!

Bastım gaza caydırarak geçtim hepsini gittim bizim kulüp’e, bir ara dikiz aynasında mı ne gözüme bir canavar ilişti ama boooş geç bize işlemez artık şimdi maçlar başlıyor, fıçı fıçı biralar, konyaklar. Birde maçı alırsak şehirde turlarız, gözü kör olası canavara bile hava atarız.”

Sanıyorum Sayın Dr. Mustafa Rıfat Ertanın trafikte canavarı bulmamızda hepimize yardımcı olmuştur.

Bu haber 921 defa okunmuştur
  • - 26.08.2016 valla ne kadar iyi yapmışsın hoca bu yazıyı aktararak...ama 6 yıl geçti hala canavarı ararlar

:

:

:

: