Ocak Cenevre ve marta sarkıyor

Bazı beklentiler ocak ayı sonun da gerçekleştirilecek,CENEVRE üçlü görüşmesinde bir şeylerin olacağı konusun da umut yayılmaya başlandı.
Bazı beklentiler ocak ayı sonun da gerçekleştirilecek,CENEVRE üçlü görüşmesinde bir şeylerin olacağı konusun da umut yayılmaya başlandı. Her bir görüşme öncesi yayılan umut beklentileri KIBRIS sorunun da bazı ilerlemelerin olabileceği ve bu ilerlemeler ile de kapsamlı bir anlaşmanın imzalanabileceğinin söylentisini hep duyuyoruz. Bu gelişmeler duyumlar ile örtüşmüyor,veya halkın bir kısmının öncelikli olan çözüm beklentileri gerçekleşmiyor. Yıllardır sürdürülen KIBRIS görüşmeleri ciddi bir sonuca ulaşmadı bir anlaşma olma umudu ile yakınlaşan taraflar RUM tarafının uzlaşmazlık tavrı yüzünden hep fiyasko ile sonuçlanıyor ve günün sonunda da bizler yani TÜRK tarafı suçlanıyor. Rumların uzlaşmaz olduğunu ben değil RUM eski dışişleri bakanlarından NİKOS ROLANDİS hem TV programlarında ifade etti hem de yazılı anılarında itirafta bulundu. Rumlar bunu söylüyor da niye biz suçlanıyoruz, en son belgede ANNAN planıdır bu belge de anlaşmazlığın belgesi olarak tarihteki yerini aldı. Ancak yine bizler suçlanmaktayız en son ALMAN B.B. sn MERKEL bizleri, TC ve KKTC’yi yerden yere vurdu ben şu doğrusu KKTC tarafının MERKEL’e cevabını çok yeterli bulmadım.

Haklı biz olurken suçlanan da bizler oluyoruz bu benim için düşündürücüdür buna BİZANS oyunu diyenler var kusuru bakmasınlar biz DÜNYA’DA en uzun imparatorluğu yönetmiş OSMANLI torunlarıyız bu tür basit oyunlara gelmemeliyiz. En basiti nedir biliyor musunuz? RUM papazların 24 aralıkta talep ettikleri ayin iznini bizde vermedik RUM hükümeti de bizi DÜNYA YA şikayet ediyor ve dinin arkasına gizlenip politika yapıyor.

BB İRSEN KÜÇÜK bu konuya değindi ise demek ki bir yerde bir yanlış vardır, DIŞİŞLERİ B yurtdışı olsa bile bu tür ciddi konularda her an her yerde 24 saat ulaşılabilir olmalıdır hele bu teknolojik çağda bu işler de mazeret ikinci planda kalıyor, sn BB Rumların adımlarını atmadan hissedebiliyoruz keşke konuşabilsek. Çünkü bu küçük ada da daha çok işimiz var RUM komşularımız ile, her adımlarını çok yakın bilmeliyiz ve onlar hareket yapmadan biz eylemimizi sonuçlandırmalıyız,bu olayın bir ders olmasını temenni ederim.

Benim için en önemli yönü DEVLET isek! KKTC güçlüdür,hukukidir en önemlisi güvenilir bir ülkedir ve tüm yabancılara güven vermektedir, polisi ile askeri ile her yabancı istediği her yere gidebilir, papazlarda kontrollü ayin yapabilir bunu da DÜNYA YA çok iyi duyurabiliriz. Onlar bize tuzak kurmadan biz onları tuzaklarına hapis ederiz.

Cenevre den sonuç beklemek saflık RUM tarafı altı başlıkta da anlaşamıyoruz diyor çözümün anahtarı ANKARA DA diyor HRİSTOFYAS ancak TC yi taraf olarak masada kabul etmiyor takvim tarih istemiyor yabancı hakemi ret ediyor görüşmeler iki taraf arasında devam edebilir 30 yıl daha buna itirazları yok gasp etmiş oldukları KC ni tak taraflı kullanıyorlar nimetlerinden faydalanıyorlar TÜRKLER beklesin nasıl olsa bir gün bize entekre olacaklar, o zaman anlaşma olacak işin özü bu.

Bu günden RUM tarafı martta bir toplantı istiyor mayısta RUM genel seçimleri var seçimler geçsin diyecekler, 2012 AB dönem başkanlığına hazırlanıyorlar TÜRKİYE’Yİ sıkıştırmayı hedefliyorlar 2013 RUM başkanlık seçimleri anlaşılan değerli okurlar bir anlaşma olması zora giriyor başpiskopos 2. HRİSOSTOMOS referandum olsa bile halkımızın hayır diyeceğinden eminim açıklamasını yaptı RUM halkı Kiliseden etkileniyor, o zaman anlaşabilme umudu yoksun kalıyor.

Tek çare önümüze bakmak kalıyor doğru politikaları artık uygulama zamanı geldi ve geçiyor bile.

ERKAN EĞMEZ
Bu haber 318 defa okunmuştur

:

:

:

: