Kıbrıs sanata milyonlarca teşekkürler

Denizleri düşünün dört bir tarafa mavi mavi bakar.

Denizleri düşünün dört bir tarafa mavi mavi bakar. İçerisinde bir çok zenginliği barındırır. Öyle bir zenginlik ki köprüler oluşturur diyardan diyara. Zenginliklerin en büyüğü ve en önemlisi huzurdur. Denizin derinliklerine baktıkça içini bir huzur kaplar. Denizin o huzur veren maviliğini keşfettikçe çok mutlu olursunuz. Lefkoşa’dan Girne’ye doğru ilerledikçe Boğaz’ın inişinde karşınıza masmavi görsel bir şölen çıkar. Girne’nin içinde barındırdığı birçok değerler yazmakla, anlatmakla bitmez.

Hani rengarenk taşlar olur, elmas, zümrüt, yakut, pırlanta, turkuaz baktığınızda hepsini almak istersiniz Girne de aynen onlar gibidir. Girne’ye girerkenden sağa doğru bir kaç kilometre ilerledikten sonra karşınıza çok güzel bir bahçe içinde mavi renklerle bezenmiş Kıbrıs Sanat Cyprus Art Okulu’nu görürsünüz.2005 yılında dünya tatlısı iki yürekli insan el ele verdiler ve bu güzel mekanı ortaya çıkardılar. Bugün o güzel yürekli insanlar birçok müzik dostu güzel yüreklere her gün müzik dalında bilgi aktarırlar.2006 yılında müziğe bale bölümünde yer verdikten sonra o kadar güzel olaylara imza attılar ki yazmakla anlatmakla bitmez. Okulun personeli birbirinden değerli kendi dallarında uzmandırlar. Bu kişiler haftada bir gün bir araya gelirler ve fikirler üretirler. Okulun kurucuları Turgay Hilmi, Gözlem Özdeğirmenci 2005’ten günümüze kadar sayısız etkinliklere imza attı. Kıbrıs Sanat Okulu’nda öğrencilere aktarılan bilgiler çok çok önemlidir.

Bir sanatçının duruşu, şanı, diksiyonu, bunun yanı sıra birçok meziyeti hocalar bilgilerini büyük bir titizlikle ve sevgi ile aktarırlar. O bakımdan öğretmenler dünyanın en güzel ve en faydalı mesleğini icraa etmektedirler. Bir şeyleri öğrenirken huzurla öğreniyorsunuz ve bu da bilginin sizde kalıcılığını önemli ölçüde etkilemektedir. Turgay Hilmi Nurnberg Almanya Eğitim Fakültesinde Doçent olarak çalışmaktadır. Kendisi Okulda keman, piyano, gitar, flüt, korno, tuba ve daha sayamadığım bir çok enstrüman dersleri şan, bale, çocuk ve gençlik korosu, ön müzik, minikler için eğitim, yurtiçi ve yurtdışı sayısız etkinlikler yapmaktadır okul tarafından. Bu etkinliklerin gelirleri kanserliler, ortopedik engelliler, Girne Rehabiletasyon Derneği ve daha birçok muhtaç dernek ve kişilere gidiyor.

Turgay Hilmi her Almanya dönüşünde mutlaka birçok ihtiyaçlı insanı düşünerek elinde herhangi bir cihazla gelir Kıbrıs’a. Bu mükemmel insanın daha bilmediğiniz birçok hizmetleri vardır. Bir insan bu kadar mı mükemmel olur. Paylaşmasını bilen insan dünyadaki en değerli insandır. Bir şeyleri öğrenmek, aktarmak, paylaşmak, sevmek mutlulukların en büyüğüdür. Kıbrıs Sanat Okulu yurtdışında Malta, Fransa, İtalya, Vatikan, Amerika gibi ülkelerin birçok okulunda etkinlikler yapmıştır. Bu etkinlikler çok çok büyük başarılardır. Müzik öyle bir köprüdür ki insanlığı birbiri ile kaynaştıran onları birbirine yaklaştıran eşi bulunmaz bir unsurdur. Bu güzel okulun öğrencisi olduğum için kendimi çok şanslı buluyorum. Şan hocam Yaprak Hanım’ın gözlerine baktığım zaman deniz maviliğinde huzuru buluyorum. Ama en önemlisi okuldaki o güzel yürekler. Yarın o insanlar birçok insana örnek olur ve insanlık bu durumdan feyz alır. Her zaman saygı değer hocaların o gözlerindeki alev alev yanan ışığı görürsünüz.30.01.2011 tarihinde Pazar saat 17.00’de Yakın Doğu Üniversitesi A.K.K.M salonunda konser ve bale temsili sunacaklardır. Bunu da buradan okurlarıma ve müzik severlere duyurmak istedim. Konserin adı Sevgi Konseri olup Girne Liman Rotary Kulübü işbirliği ile Girne Rehabilitasyon Merkezi Cheshire Home yararına yapılmaktadır.

Ayrıca okulumuz Onursal Başkan’ı T.C. Devlet Sanatçısı Prof. Gürer Aykal da konsere katılmak üzere 29.01.2011 Cumartesi günü adaya gelecektir. Sevgi Konseri’nin müzik bölümünde Kıbrıs Sanat Müzik Bölümü öğrencilerinden bazılarının yanı sıra Sıla 4 grubu da sahne alacaktır. Sevgi Konseri’nin bale bölümünde ise Ankara Devlet Opera ve Balesi solistlerinden olan eğitmenimiz Ceren Sökmen sahneyi öğrencileri ile paylaşacaktır. Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu vermiş olduğu konserlerle bugüne dek birçok yardım kuruluşu ve derneğe toplam 82.000 TL yardımla buluşturmuştur. Bugün Ada TV’ye Devlet Sanatçısı Orkestra Şefi Gürer Aykal, Gözlem Değirmenci, Turgay Hilmi konserle ilgili halkımızı bilgilendirecektir. Sizi seviyorum...

Bu haber 7380 defa okunmuştur

:

:

:

: