Varoluş mitingi sonuçlandı

Bu ismini taşıdığı miting 27-28 Ocak 1958 yılında ilk kez olarak düzenlenen VAROLUŞ mitingi ve olayları olarak tarihe geçmiştir.
Bu ismini taşıdığı miting 27-28 Ocak 1958 yılında ilk kez olarak düzenlenen VAROLUŞ mitingi ve olayları olarak tarihe geçmiştir. O günlerde Lefkoşa büyük bir kalabalıkla sokaklar inlemişti ve o olaylarda da İngiliz askerlerinin şehit ettiği vatandaşlarımız olmuştu, bizler o günleri 27-28 Ocak olayları olarak anıyor ve ilk şehitlerimize anma töreni düzenliyoruz. Bunun bu şekilde bir manevi önemi var birde Kıbrıs tarihinde ilk kez Kıbrıs TÜRK halkı esasta SELF DETERMİNASYON hakkını haykırmak için sokaklara döküldü ve bu mesaj böylece DÜNYA YA iletilmiş oldu arkasından da 1959 da KC anayasası Londra da imzalanmış ve bunca olaylardan sonra bir ortaklık Cumhuriyeti kurulmuş oldu.

Bu mitingin böyle tarihi bir günde düzenlenmiş olması bir tesadüf mü gerçekten merak ediyorum, çünkü orada açılan bazı pankartlar direk TC ve devleti hedef almakta idi AKP hükümeti de sert bir şekilde eleştirildi. UBP hükümeti TC de AKP hükümeti ile işbirliği yaptığı ve ekonomik önlemler aldığı için ciddi şekilde eleştiri aldı, hükümetlerin bu şekilde eleştiri alması demokratik hukuk devletlerin de normal diyebiliriz ancak burada TC hükümetinin de bu kadar sert eleştirilmesi düşündürücü.

Benim için en düşündürücü söylemin RUM lider HRİSTOFYAS tarafından ilk kez geçen yıl aralık ayında söylemeye başlamış olduğu AYŞE EVİNE DÖN sloganıdır bu slogan o miting günü çok söylendi ve bu bizde de ilk kez söylenmeye başlandı ne tesadüftür ki değerli okurlar HRİSTOFYAS’tan sonra söylenmeye başlanmıştır, ben yorum yapmayacağım ancak maalesef de doğru budur gazeteler belgedir merak eden araştırdığı zaman rahatça bulabilir.

ANKARA NE PARANI NE MEMURUNU NE DE SENİ İSTİYORUZ yazılı pankart ve bunun arkasında yürüyen benim insanım bunca mücadeleden sonra böyle mi olmalı idi, bu mu bizim misyonumuz bizim güvenliğimizi sağlayan her derdimize koşan TÜRKİYE’YE karşı yakışır mı bu slogan ne de kolay unuttuk geçmişi sanki her şey yolunda da burada bir fazlalık TC yazık.

Bu tür sloganların KKTC de kullanılması bizim devletimizin geleceği ile ilgili bir tartışmayı başlatacağını düşünüyorum, aslın da böyle bir devletin varlığının olmadığı hesaplanıyor malum çevreler tarafından. esas yapının “KIBRIS CUMHURİYETİ” olduğu düşünülüyor ve bu düşünceyi de hayata geçirmenin tek yolunun TC’nin KIBRIS tan ayrılması ile olabileceği hesaplanıyor.

Buna çok iyi dikkat etmemenin gelecek politikaları doğru hesaplamada öngörü olacağından eminim. Ancak o miting alanında da özellikle ADA TV’nin yapmış olduğu röportajlar ve sorulara cevap veren vatandaşların ortak cevabı maaşlardan hükümet tarafından yapılmış olan kesinti niteliğindeki vergilerdir. Yani halkımız hükümetin almış olduğu ekonomik önlemlerden dolayı etkilenmenin tepkisini meydana taşımıştı.

Bu atılan sloganlar dışın da bu eylemli miting gayet sakin bir şekilde sonuçlanmış birkaç olayın dışında ciddi bir olay da olmamıştır miting büyük bir olgunluk içerisin de sonuçlanmıştır. Bu sonuç KKTC’nin ne kadar güvenliği güçlü bir devlet olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Bu eylem ile hükümet istifa ve erken seçim sloganı, gerçekten doğru bir göz ile baktığımız zaman KKTC’nin sorunu erken seçim mi yoksa çağımıza uygun rekabet edilebilir ve de sürdürülebilir bir yapısal düzenlemeye gidilmesi için alınması gereken önlemlerin alınması ve bunu da gerçekleştirirken adil olmaya özen gösterilmeli. Bu dönemde ekonomik önlem almayan devlet kalmadı sıkıntıları atlatmak, büyümelerine engel olmak ve gelecek dönemi garanti altına almak için önlemler alınıyor.

Birçok kişide hangi hükümet olsa bu önlemleri almak zorun dadır diyebilmekte. Esas sorun yöntemde sorun olup olmaması bu ayrı bir tartışma konusu ben hükümetin birçok cari harcamalarını kısma yöntemini benimsemesini ve uygulamasını istiyorum.

Sonuç olarak halkımız o meydana inmiştir haklılığını ortaya koymaya çalışmıştır TÜRKİYE hakkında yapılan eleştirileri bende şiddetle kınıyorum ve onlar adına TC den özür diliyorum çünkü bana göre TC hedef göstermek KKTC halkının istediği bir olgu değildir bu ADA da dengeler üzerin de çok oynanmaya başlanmıştır KC bayrağının da açılması çok da basit bir konu olmasa gerek DÜNYA ya verilmek istenen mesajı gayet net anladık bunun için yazıklar olsun diyorum !!!!!!!!

Halkımızın geleceğini düşünürken doğru düşünmek boynumuzun borcu gelin sürdürülebilir bir devlet yapısını birlikte düşünelim ve geleceğe KKTC’ni taşıyalım unutmayalım ki bizim gidecek başka vatanımız yok

ERKAN EĞMEZ
Bu haber 897 defa okunmuştur

:

:

:

: