Uzlaşma bu dönemde şart

Geçen hafta karşılıklı açıklamalar ile bir anda ortalık çok ciddi şekilde gerildi.
Geçen hafta karşılıklı açıklamalar ile bir anda ortalık çok ciddi şekilde gerildi. Sendikalar toplumsal varoluş mitingi adı altında bir eylem gerçekleştirdi.Orada bulunan bazı örgütlerde TÜRKİYE aleyhtarı sloganlar attı herkes ve buna seyirci kaldı, amaç bu değil demişse de sendika başkanları bunan inanan az bir kesim var çünkü müdahale olmadı. TÜRK ve KKTC bayrağı yokken KC bayrağı taşınmış ve bu hareket gerginliği artırmış oldu. Beni de en çok düşündüren “AYŞE EVİNE DÖN” sloganı idi çünkü bu slogan çok yeni söylenmiş bir slogandır bunu da ilk kez HRİSTOFYAS söylemiştir,ancak bu mitingi öncesi de ve sonrası da desteklediğini açıklayan AKEL şu an çark etti ve TÜRK tarafında olan olaylar bizi ilgilendirmiyor açıklamasını yapmıştır, çünkü sn ERDOĞAN’IN açıklaması onları korkutmuşa benzer, ben geçen haftada bu konuda yazmıştım bunu da çok yazmaya da gerek yok.

Bu gelişmelerle de TC BB sn. ERDOĞAN bilgilendirildi. Bazı rakamlar üzerinde yanlış bilgi aldığı da belli ancak yinede mesajı sertti. Zaman içerisinde de bu konu soğur gider. Nitekim dün yapılan açıklamalar da KKTC halkının tümünün temsil etmediği bazı görüşler ortada ve kabul edilmez görüşler bunlar.Sn. ERDOĞAN da bu doğrultuda açıklama yaptı ve KKTC halkının TC ile bağlarının güçlü olduğunu açıkladı.Bunlar doğru ve güzel açıklamalar gerginlik bu davaya hizmet etmiyor. Ancak doğru olan gelin bu açıklamaları unutalım ve hiç olmamış olduğunu kabul edelim doğrusu bu.

CB sn. EROĞLU Devletin başı olarak KKTC meclisinde temsil edilen partileri topladı ve basına yansıyan kısmı kadar uzlaşı kararı çıktı bu çok güzel bir gelişme çünkü bu dönemlerde ve her dönemde uzlaşıya ihtiyaç var. Bana göre hükümet etmek çok önemli değildir doğru hükümet etmek önemlidir diye düşünüyorum, eksik ve aksaklıklar olabilir, bunları bulmak ve yoluna koymak olmalı hedefimiz. Kime sorsanız KKTC de yapısal bozukluk olduğunu kabul ediyor düzeltmek kimin görevi tabiî ki yürütmenin yani hükümetin, desteklemek kime kalıyor muhalefete olur mu bizde bu hayıııııııır!!!!!!!!!!!!! Çünkü siyasi rant var partiler hükümet edeni eleştirecek ki pay sağlasın gelişme de olmasın.

Bu hükümet etmek işi TÜRKİYE’SİZ olmaz bunu hepimiz biliyoruz ve bu doğrultuda da sürekli çalışmalar yapıyoruz hep uyumlu olmaya çalışıyoruz da sonuç verilen sözler yerine gelmiyor. Sorun da burada uzlaşı, benim gözlemlerim TÜRKİYE bizim ayakta durmamızı istiyor, biz dünya da ikinci bir TÜRK devletiyiz bu bir gerçektir tanınsa veya tanınmasa, hedef burayı geliştirmek ve ayakları üzerinde durmasını sağlamak olmalıdır. Nasıl önce kendi içimizde uzlaşı ile sendikalar mı yönetiyor bu ülkeyi yoksa hükümetler ile meclis mi başlangıç noktası bu bence, sistem ondan sonra tartışılmalı. Hazırlanan ekonomik paket CTP—ÖRP döneminde CTP içindeki bazı güçler uygulamadan çekindikleri için erken seçime gidildi ve UBP iktidar oldu ancak KKTC sorunları çözüm beklemeye devam ediyor protokoller yapılmış uygulama anında çekinceler çünkü sendikal baskı ve seçimler. Ancak ülkeler bu çekinceler ile sorun çözemez günü kurtarmak değil esas olan geleceği şekillendirmek olmalı, bu yapı ile gerçekten zorlanıyoruz.

İşte bu konuda TC BB sn TAYYİP ERDOĞAN’A yerden göğe kadar hak veriyorum TÜRKİYE zamanında ciddi önlemler aldı ki bu gün dünya ekonomik güç sıralaması içerisinde ilk 15—20 içerisinde.Sn. ERDOĞAN risk alıyor ve uyguluyor TC’de güven ortamı var bunu sağlamak kolay olmadı. Bizler ise KKTC de adım atamıyoruz düşünün değerli okurlar grevler nedeni ile mahkemeler çalıştırılmıyor. ADALET öldü, bir ülkede adalet ölürse hiçbir şey kalmadı demektir. Hükümet de seyirci kılını kıpırdatmıyor muhalefet de uzaktan izliyor iki kesime de yazık ben orada çalışan ve grevde olan memurlarımızın yüzündeki ifadeden gelişmelerden memnun olmadıklarını okudum dışarıda sobaların etrafında her gün boşa geçen zaman ve biriken sorunlu işler iş düzeni de kalmadı neticede her kesimde huzursuz.

UZLAŞI VE YİNE UZLAŞI İNŞALLAH KKTC MECLİSİNDE BAŞLAR VE TOPLUMA İNER Kİ DAHA DA KÖTÜ OLMASIN

ERKAN EĞMEZ
Bu haber 403 defa okunmuştur

:

:

:

: