Siyasi başarı nedir?

Siyasi başarı nedir? Bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle siyaset nedir? İlk önce bu konuya bakalım.
Siyasi başarı nedir? Bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle siyaset nedir? İlk önce bu konuya bakalım. Siyaset farklı görüşleri uzlaştırma, devletin görevlerini organize etme ve hizmet etme sanatıdır. Bu gün bu ülkede siyasetin sorgulanma nedeni, siyasi mekanizmanın giderek bir amaç bir meslek ve belli bir kesime ait olmaya başlamasıdır. Bir konuda başarı elde etmenin temel öğesi öncelikle istemektir. Siyasette başarı elde etmenin temel öğesi ise hırstır “ Kıbrıs’ın kuzeyinde inanılmaz bir iktidar hırsı var” cümlesini daha öncede seslendirmiştim. Siyasetteki başarı iktidar olmakla eşdeğer mi? Aslında esas soru budur. Yani siyaseten başarılı sayılmanın yolu iktidar olmaktan mı geçiyor. İktidar koltuğunda oturduğunuz sürece başarılı mısınız?

Daha önceleri de söyledim . Sanki bu memlekette başka konu yok. Son üç yıldır sadece siyaset, siyasiler ve bir çatışma ortamını tartışıyoruz. Sanki yıllardır yaşananlar yine bunlar değilmiş de bu ortam yeni yeni oluşmuş gibi, bugün her şeyi ilk defa yaşıyormuşuz gibi şaşkınlıkla konuşuyoruz. Oysa siyasiler yine ayni. Siyasi partiler eskisi gibi. Peki değişen ne? Değişen, başını kumdan çıkarmak. Değiştiren ne? Siyasetin ve hırsın sınır tanımamazlığı. Belli düşüncelerle halkın çoğunluğunun onayını almak her istediğini, istediği şekilde yapma hakkını kimseye, kimse tarafından verilmez. Çoğunluğun düşünce ve fikrine saygı duymak demokrasilerde seçilmek kadar önceliklidir. Bir coğrafyada yaşayan insanların gelecek korkusu varsa orası sadece bir toprak parçasıdır. Orada demokrasi yoktur. Seçilmek ve belli bir yere gelmek, sonrasında gelinen yerde kalmak için her türlü manevrayı yapma hakkını verir mi? Bugün KKTC’nin içinde bulunduğu durum şu; Halk bir seçim yapmış, belli bir sayıyla temsiliyet vermiş. Ama iktidar için yetersiz. Seçime girmeden, kurulan ve bir günde iktidara ortak edilen siyasi anlayışlar ve bunu protesto eden, fakat beterini yapanlar. Mensubu olduğu, oy alarak seçildiği partiden bir başka parti ile seçim anlaşması yaptığı gerekçesi ile ayrılan fakat seçim anlaşması yapıldığını eleştirdiği partiye geçiş yapan vekillerden tutunda, başkanlık yarışına girip kazanamadığı için partisine küsüp ayrılan ve sonrasında yine o partiye başka bir partiden meclise girmesine rağmen geçiş yapan vekillere kadar iktidar devamlılığının sağlanabilmesi için her türlü olaya bu ülkede rastlayabilirsiniz. Bu noktada daha önceleri de sorulmuş fakat cevabı henüz alınmamış bir soruyu bir kez daha sormak gerek. Geçiş yapılan siyasi parti iktidarda olmasaydı yine dile getirilen gerekçelerle bu parti çatısı altına girilir miydi?

Bunları bu köşeye yeniden neden taşıdım? Çünkü Kıbrıs kuzeyinde gittikçe yükselen toplum sesi öncelikle bu siyasi çarpıklığın düzeltilmesini bekliyor. Artık siyasette yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Her düşünce her adım siyasete odaklı. Bir örnek ve bir eleştiri. Ekonomik olduğu söylenen, KKTC hükümeti ile Türkiye hükümetinin imzaladığı protokolün geri çekilmesini amaçlayan iki miting ve bu süreçte yaşananlar maalesef amacından sapıyor. Sendika temsilcileri olayı gün ve gün siyasallaştırıp farklı noktalara sürüklüyor. AB’ ye Türkiye’yi şikâyet için gitmeye hazırlanırken, KKTC hükümetini de süre sınırlaması ile tehdit ediyor. Verilen mücadelenin tamamen destekçisiyim. Bu toplumun bir varoluş mücadelesi vermesi için geç kalındığını bile iddia ediyorum. Ama amaç saptırılması ile başka emellere yönelinmesinin, hükümetin yaptığı gibi toplumun iradesini hiçe saymaktan farkı kalmaz. Kimse kimsenin sesine kulak tıkayamaz. Kimse kimsenin iradesini kendi amacı için kullanamaz. Kim isterse olsun fark etmez, böyle bir düşünce varsa gün gelir tüm dengeler tersine dönebilir.
Bu haber 426 defa okunmuştur

:

:

:

: