Sn.Türkay Tokel

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sn. TÜRKAY TOKEL çalışmalarınızı dikkat ile takip ediyorum, çok uzlaşmacı bir tavrınız var ve iyi çalışıyorsunuz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sn. TÜRKAY TOKEL çalışmalarınızı dikkat ile takip ediyorum, çok uzlaşmacı bir tavrınız var ve iyi çalışıyorsunuz. Bence önemli olan yaklaşım biçiminizin uzlaşıcı olduğunu görmek ve bu tavrın devamını sağlamak. Bakanlığınız ciddi bir sosyal sigortalar sorunu ile boğuşuyor, çalışma hayatı,kaçak
işçiler,çalışanlar,çalışmayanlar,çalışamayanlar derken ciddi sorunlar ile mücadele ediyorsunuz.

Tabii ki bu mücadeleyi halkımız adına yapmak için seçildiniz ve görev aldınız. KKTC NİN çalışma hayatı koşullarının daha iyi olması için mücadeleniz kaçınılmazdır. Bu mücadelede tabiî ki partiniz UBP’nin halka vaatlerindeki haklılığını ve dürüst idare ile daha iyi çalışma koşullarını sağlamayı da hedef almakta olduğunuzu biliyorum. UBP halkımızın iki kişiden birinin oyunu alarak güçlü bir şekilde iktidar oldu bundan dolayı bu sorumluluk çok ciddi bir sorumluluktur çok ama çok hassas olunması gerekir. Hele bu içinde bulunduğumuz dönemde işler daha da karışık bir tarafta dış baskılar artmakta malum KIBRIS sorunu diğer tarafta da KIBRIS sorunundan etkilenmekte olan iç meseleler.

Sn.TOKEL ben bu ön görülen çalışma saatleri şeklini desteklememiştim bana göre verimliliği de düşürecek bir çalışma düzenini içeriyordu, bundan dolayı da eleştirimi gerçekleştirmiştim. Ben önce çalışanların düzeninin etkilenmesine baktığım zaman bir çoğunun düzeni gerçekten alt üst oldu çocuklar okullarda, saatler çakmıyor ve gerçekten bu çalışanlarımız işlerini ihmal etme durumunda kalıyorlar yapacak çok da bir şey kalmıyor söz konusu çocuklarımız her şey bir yana onlar bir yana ben bu çalışanlarımıza tüm kalbim ile hak veriyorum haklıdırlar çünkü bizde bu ihtiyaca cevap verecek toplu taşıma hizmeti şu anda da yoktur.

Dairelerde işlerini takip eden vatandaşlar yeterince verimli olmayan bir düzenden bahsediyor verimlilik düşmüş işler ve hizmetler vaktinde ve gününde sonuçlanmıyor tabiî ki son dönemde bu grevleri de eklersek gerçekten çok ciddi ihmallerin olduğu ortada. Söylenen şu ki çalışma saatlerinin bu şekilde değişmesi iş verimliliğini çok olumsuz etkiledi hizmetler aksamaya başladı. Neticede çalışanlar bu mevcut değişiklikten şikayetçi ve artı bir verimlilik artışı sağlamadı. Sorumlular da şikayetçi bazı zamanlarda kontrol de yetersiz kalıyor.

Esnafı biraz dinlemek için sokağa çıktım birkaç yerden bir şeyler almak için uğradım ve birkaç restoran da yemek için gittim onlarda şikayetçi işlerin düştüğünü söylüyorlar. Çalışma saatlerinin bu şekilde değişmesi yemek için giden çalışanlarımız uğramaz oldu onlarda bu yüzden şikayet ediyor, birçok dükkanında kapandığını ifade ediyorlar. Esnafımız iş yapamıyorsa devletin de gelirleri o oranda düşmeye başlamıştır demektir. Amaç devletin gelirlerini artırmak ise piyasada daha çok paranın dönmesini sağlamak olmalıdır. Bunu da maalesef çalışma saatleri bile etkiledi, iyi niyet ile yapılmış olan bu değişiklik demek ki tutmadı.

Ben beni samimi gören ve görüşlerini benim ile paylaşan yetkililerin isimlerinden bahsetmeyeceğim. Demek ki şikayet eden yetkililer de var. Hükümet bu konuda hem fikir mi onu da doğrusu merak ediyorum.

En büyük erdem nedir biliyor musunuz eğer ortada bir yanlış var ise daha çok zarar vermeden o yanlıştan dönmek işte büyüklük budur, olgunluk da budur.

Ben sorumlu bir gazeteci olarak halkın içerisin de ve daireler de gezdim ve bulgularım bu çalışma saatlerinde ki değişikliğin çok da verimli olmadığını gördüm ve konuştuğum insanlarımıza da köşemde yazacağım sözünü verdim, ben şahsım adına doğru gördüğümü de yazarım yanlış gördüğümü de.

Neticede bu değişiklikte çalışma hayatında daha çok verim almamız sağlanamadı zaman dan tasarruf edeceğimize ve daha çok hizmet üreteceğimize tam da tersi olduğunu düşünüyorum. Birim zamanda daha çok vatandaşın işinin çözümlendiğini söylemek güç beklide bu grevlerin de görünmeyen nedenlerinden oldu bu değişiklikler.

İleriki zamanlarda eski hale dönüş için olmasa bile bu olumsuzlukların nasıl giderileceği konusunda kafa yormamız gerektiğini düşünüyorum çünkü yaptık da oldu zihniyeti ile devlet yönetilemezzzz.hizmet verimliliği ve kalitesinin artacağı çağdaş ve KKTC ye uygun yöntemler geliştirmeliyiz kopya yapmak değil amaç en iyi çalışan yöntemi bulmak olmalıdır hedefimiz.
Bu haber 303 defa okunmuştur

:

:

:

: