Türkiye - KKTC ilişkileri

Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere Türküye ile KKTC ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusun da düşüncelerimizi aktarmaya çalışacağım.
Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere Türküye ile KKTC ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusun da düşüncelerimizi aktarmaya çalışacağım. Şunu herkes çok iyi bilmeli ki KKTC nin TÜRKİYE’DEN başka dostu yoktur, bizi AB kendi toprağı olarak değerlendiriyor ancak sözlerini yerine getirmiyor 259 milyonluk EURO desteğini bile sağlayamadı ancak TÜRKİYE her yıl yaklaşık 500 milyon EURO yardım yapıyor nakit olarak ve yatırımlar ile daha da fazlası. Niye vermiyor veya veremiyor çünkü bizimle sözde birleşmeye can atan RUM hükümeti izin vermiyor hani bizim ile birleşmeye can atıyorlar idi.

İlişkiler iki devlet ilişkileri esasında olmalıdır ki öyledir aslında. TÜRKİYE, KKTC’yi tanıyan tek devlettir yıllarca ayni politika devam etmektedir ve edecektir kimse farklı siyasi gelişme beklememelidir. Bu günlerde bu bölgede doğu Akdeniz de dengeleri değiştirecek doğal gaz ve petrole bağlı gelişmeler olmaktadır. KKTC halkının haklarını koruyacak başka güçlü bir ülke var mı bunu iyi düşünmek gerekir.

TC ve KKTC halkı ayni milletin parçalarıdır ayni dili konuşan din kardeşi kültürleri ayni, bölgelere göre değişse bile temeli ayni olan bir parçayız bizi bölmeye çalışanlar vardır mutlaka ancak başarılı olmaları mümkün değildir. Bu gün Dünyadaki gelişmelere baktığımız zaman TÜRKİYE gibi bir dev ülkenin bir parçası olmak ne kadar şans olduğunu görmekteyim.

Komşularımız olan KC deki eski RUM ortaklarımız bu gün bizleri siyaseten yok etmek için ellerinden gelen tüm siyasi oyunları oynamaktadırlar. AB nin haksız yere kabul ettiği eski işkal devleti olan KC bu gün sözde bize haklarımızı tanıyacağını ifade ediyorlar, bu haklar onların anlayışına göre azınlık haklarından başka hiçbir şey değildir. Biz Dünya ya haklarımızın tanınması için çağrıda bulunurken sığındığımız güç TÜRKİYE’DİR , bizim BM deki destekçimiz de Anavatanımızdır bunun değerini iyi bilmek gerekir. Arap ülkelerinde rejimler yıkılıyor iç savaş devam ediyor ve her gün suçsuz savunmasız insanlar çocuklar ölüyor peki Dünya ne yapıyor yalınızca izliyor. Kıbrıs ta huzur ve barış varsa bunun da bunun da teminatı TÜRK Askeridir ve TC bu huzuru sağlamaktadır TÜRKİYE’NİN kapsamlı bir anlaşma olmadıktan sonra ADA dan çıkmasını isteyenler barışın teminatının kimler olacağını da açıklamalıdırlar.

AB’nin göbeğinde gerçekleşen SIRPLARIN gerçekleştirdiği soykırımları unutmayalım daha 1990 lı yıllardı ve AB buna çaresiz kaldı, tarih her zaman bizlerin pusulası olmalıdır. Yıllarca önce Kıbrıs TÜRKÜ de soykırıma maruz kaldı ancak şimdi kendi devletinde huzur içerisinde yaşamaktadır bu huzurun teminatını TÜRK halkına ve de RUM halkına TÜRK Askeri sağlamaktadır.

Yıllardır Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yürütülen görüşmelerde de haklarımızın savunmasını sağlayan yine TÜRKİYE DİR onun için ADA da bulunacak bir anlaşmanın da teminatı TÜRKİYE olacaktır. KKTC gelişmektedir TC bunun teminatıdır bizim ekonomik gelişmemiz de en büyük pay yine TÜRKİYE YE aittir, büyük yatırımların destekçisi TC dir.

Rumlar da bu büyük ekonomiden pay almaya çalışıyorlar ve TC için 2020 yılında Dünyada 10. Ekonomik güç olacak demektedirler ve özellikle YÜNANİSTAN da ilişkilerini TÜRKİYE ile geliştirmeye çalıştırmaktadır, AB dışında bulunan bölgedeki en büyük ekonomik, askeri ve siyasi güçtür diye değerlendirme yapmaktadır Rum tarafı.

Bizler ise bu güç ile her yönün ile iç içeyiz evimizin daha da güçlü olması için doğru politikaları bizlerin bulması gerekir ve bunu da iki devlet ilişkileri temelinde TC ile geliştirmemiz gerekmektedir KKTC nin sırtını dayayacağı TÜRKİYE DEN başka hiçbir ülke yoktur TÜRKİYE den gelecek olan suyun hem ekonomik hem de siyasi açıdan büyük bir öneme sahiptir, bu yatırımlara daha da önem vererek gelişmemizi sağlamalıyız süreç göstermektedir ki tek yol ANAVATANIMIZ TÜRKİYE ile geliştireceğimiz çok yönlü doğru ilişki ve yatırımlar bizi ayakta tutacak.
Bu haber 292 defa okunmuştur
  • kktc berlin   mersin - 27.12.2013 ben dediklerinizin hepsine katılıyorum hernekadar az okusamda

:

:

:

: