İsrail çıkmazında yanıt bekleyen sorular

Hafta sonunda bazı gazetelerimizde İsrailli İşadamı David Lewis’in gazetemize hitap eden açık bir mektubu, haberi ve Sayın Hasan Hastürer ile bir röportajı yayınlandı. Konuyu bilmeyenler için ufak bir özet geçmekte fayda görüyoruz:
Hafta sonunda bazı gazetelerimizde İsrailli İşadamı David Lewis’in gazetemize hitap eden açık bir mektubu, haberi ve Sayın Hasan Hastürer ile bir röportajı yayınlandı. Konuyu bilmeyenler için ufak bir özet geçmekte fayda görüyoruz:

Gazetemiz 2009 yılında yaptığı haberle Bafra ve İskele bölgesinde kamuya ait olan turizm arazilerinin Kıbrıslı ve Türk yatırımcılara 49 yıllığına kiralanırken, Yeni Erenköy’deki 270 dönümlük kamu arazisinin büyük bir yatırım olduğu öne sürülerek önce 49 yıllığına ancak daha sonra bazı önemli şahsiyetlerinde destek ve baskısıyla aynı arazinin 99 yıllığına işadamı David Lewis’e kiralanması için çalışmalar yapıldığını yazmıştı.

Geçen iki yıllık süreye rağmen konuyla ilgili olarak tarafımızla hiçbir şekilde temasa geçmeyen Sayın Lewis, önceki gün aniden(!) kamuoyuna projesiyle ilgili bilgilendirme kararı almış ve bunu yaparken de gazetemizde yer alan yayınların doğruluk içermediğini belirtmişti.

Kendisiyle röportaj gerçekleştiren Sayın Hastürer’e saygımız sonsuzdur ancak kendisinin de affına sığınarak Sayın Lewis’e röportajda sorulmayan ancak bizlerin de merak ettiği bazı soruları yöneltmek istiyoruz.

Öncelikle; gazetemizin konuyla ilgili olarak yaptığı haber ilk olarak 2009 yılında okuyucularımızla ve kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu iki yıllık süre içerisinde daha öncede bahsettiğimiz gibi Sayın Lewis ne yazdıklarımızla ilgili olarak bize ulaşmış ne de herhangi bir açıklamada bulunmuştu. Aynı şekilde gazetemizin 7 Şubat 2011 tarihli yayınında da söz konusu konu manşetten tekrardan kamuoyuna ve halkımızın bilgisine getirilmişti. Tüm bu yayınlarımızın ardından herhangi bir açıklama girişiminde ya da talebinde bulunmayan Sayın Lewis o zamanlarda neden şimdi olduğu gibi gazetemize bir mektup yazarak bahsettiklerimizin doğru olup olmadığı konusunda bir değerlendirmede bulunmadı? Tamam belki gazetelerle irtibata geçmek istemedi ancak neden o zaman bizimle de bir diyaloğa girip; ‘hakkımda ve projelerimde bazı iddialarınız var, bunların yanlış olduğunu kanıtlamak istiyorum’ gibi bir talep içerisine girmedi? Bugün hakkımızda en küçük bir yanlış ifade kullanıldığı zaman hangimiz bunu düzeltmek için bir girişimde bulunmuyoruz ki?

Öte yandan aklımızda olan bir diğer soru işaretinin kaynağı da Sayın Lewis’in dev(!) projesi… 270 dönümlük projesinden bahseden Sayın Lewis, geçtiğimiz gün yayınlanan haber ve röportajlarında da dev projesinin sadece 70 dönümlük kısmını kapsayan marina ve otel projesinin resimlerini kamuoyuyla paylaşmış, sadece bu yetmiş dönümlük alan üzerindeki projelerinden bahsetmişti. Kalan 200 dönümlük kısmın ne olacağına dair kendisinin ağzından tek bir kelime ya da elinden çıkan tek bir satır görebildik mi? Hayır… Çünkü bahsi geçen 200 dönümlük arazi bizim de haberimizde belirttiğimiz gibi 99 yıllığına yap-sat konutlar olarak kullanılacak ve halkın malından büyük bir rant elde edilecekti.

Bir başka sorumuzda Sayın Lewis’in web sitesi ile alakalı…. Biz Sayın Lewis’in plan ve projeleriyle ilgili haberimizi yapmadan önce Sayın Lewis’in web sitesinde bu marina, ev ve otel projeleri yayınlanıyor ve sitede yer alan notta bu projelere sadece İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının talepte bulunması isteniyordu. Biz haberimizi yayınladıktan sonra site neden yayından kaldırıldı? Madem haberlerimizde doğruluk içeren açıklamalar yoktu da Sayın Lewis neden siteyi yayından kaldırma gereksinimi duydu ki?

Ayrıca Sayın Lewis yazılarımızda Asil Nadir’den bahsettiğimizi de iddia etti ancak kendisinin de dilediği takdirde görebileceği gibi haberlerimizin hiç birinde Asil Nadir tek bir satırda bile yer almamış ve olayla bağdaştırılmamıştır. Asil Nadir’in kendisinin bu konuyla ilgisi olmadığı ve bizim yayınlarımızda Sıdıka Atalay’ın firmasından bahsettiğimiz açıkça görülmektedir. Eğer söz konusu açıklamalarında bizim Asil Nadir’den bahsettiğimiz iddia ediliyorsa lütfen kendisi bize bu konuyla ilgili olarak yazdığımız tek bir satırı göstersin…

Bizi açıklamalarında Yahudi düşmanı olarak adleden Sayın Lewis yazdığımız haberlerin hiç birinde Yahudi kelimesinin geçmediğini ve söz konusu kelimenin yerine İsrail dediğimizi unutmuş sanırım. Tüm bu nedenlerden ötürü bize ‘Yahudi Düşmanı’ diyen Sayın Lewis’in bu yorumunu büyük bir hakaret olarak algılıyoruz.

Aklımızda bu ve bunun gibi pek çok soru var ancak Sayın Lewis’ten ve Sayın Erdil Nami’den öncelikle cevaplandırmalarını beklediğimiz sorular bu şekilde…

Son olarak dikkat çekmekte önem gördüğümüz bir iki noktayı daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bizler kesinlikle İsrail ya da Yahudi düşmanları değiliz. Tüm insanların dini, dili, ırkı ne olursa olsun aynı ve eşit olduklarına inanırız. İkinci olarak, kurum olarak medya grubumuzun hiçbir parçasında aslı ve doğruluğu ispatlanamayacak haberler yapmayız ve son olarak da HALKIMIZIN MALININ KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE İZİN VERMEDİK, VERMEYİZ…
Bu haber 1570 defa okunmuştur

:

:

:

: