KKTC de birlik zamanı

Hep yazar söyleriz birlik zamanı beni yanlış anlayanlar da olur doğru anlayanlar da. Kimsenin beklide birlik dendiği zaman ilgilendiği bir konu olmuyor çünkü herkes ekmek derdinde, işinden durdurulan çalışanlarımız da olunca gerçekten sıkıntı doğuyor.
Hep yazar söyleriz birlik zamanı beni yanlış anlayanlar da olur doğru anlayanlar da. Kimsenin beklide birlik dendiği zaman ilgilendiği bir konu olmuyor çünkü herkes ekmek derdinde, işinden durdurulan çalışanlarımız da olunca gerçekten sıkıntı doğuyor. Biz yazarlarda kimsenin işinden edilmesini istemiyoruz ancak geçekten ekonomik sorunlar ile boğuşan bazı kurumlar ve mecburen durdurulanlar başka çözüm yolu yok mu? İlla ki çalışan mı ödemeli bu hesabı, eğer gerçekten iş yokluğundan durduruluyorsa çalışanlar hükümet de tatminkar açıklama yapmak zorunda aksi halde şaibe doğar.

Ülke ekonomik sorunlardan dolayı sıkıntılı ise birlik beraberlik dağıtılmalı mı yoksa daha iyi günler için ortak bir mücadele mi geliştirilmeli? bu şekilde anlayış geliştirebilir miyiz geliştirmenin yolu ne acaba bunu doğru düşünen var mı?

Peki ne yapmalı veya ne yapmamalı, bu soruyu her zaman ilk önce yöneticiler kendilerine sormalı mademki demokrasiye inanıyoruz iktidar ve muhalefet dengesi derhal kurulmalı. İktidarlar her zaman için muhalefet ile doğru çalışmalı, ülke ekonomik sıkıntı yaşar ise muhalefet ile alınacak önlemleri paylaşmalı işten çıkarmak eğer kaçınılmaz ise de bunu muhalefet bilmelidir. Devlet gerçekten büyütüldü mü ve büyütme kimin eseridir ve gereksiz büyütülmüş ise de bu saatten sonra hiç önemi yok esas olan gerekli önlemleri kalıcı olarak almak. Bu önlemler her ne ise de başta muhalefet bilgilendirilmeli.

Geçen hafta özlediğim bir birlikteliği gördüm buda KTHY çalışanlarının geleceği açısından iktidar ile muhalefetin görüşmesi, oradaki fotoğraf gerçekten çok büyük bir öneme sahip yalınız sn SERDAR DENKTAŞ katılmamıştı. Hükümet adına sn KÜÇÜK ana muhalefet parti başkanı sn SOYER sn ÇAKICI ve sn AVCI bu işbirliği tablosu gerçekten önemli bunun sağlanması gerekir sn DENKTAŞIN katılması gerekirdi bu toplantıda olması gerekirdi niye bulunmadı gerçekten anlam veremiyorum.

Ben başka kurumların da zor duruma girmesinin önlenmesi gerektiğini düşünüyorum, bu önleme şeklinde eğer çağdaş olacaksak yönetenler denetleyenler ile işbirliği yapacak ancak bu şekilde sorunu paylaşmak koşulu ile üstesinden gelinebilinir. İşbirliği yapmak için de diyalog şarttır diyalog olmadan her hangi bir şeyi başarmak da zordur. Bu ülkede şunu istemiyoruz hükümet doğru da yapsa eleştiririz yanlış da yapsa yerden yere vururuz bu ne getirir inanız pek bir şey getirmez yıllar geçer ve bazı sorunlar kronik hale gelir iktidar değişse bile çözüm bulmak zor olur.

Halkın bir beklentisi de bu baş belası KIBRIS sorununa çözüm bulmak, siyasi yönden çok insanın omurunda bile değildir ancak bozulan ekonominin düzeltilmesinin yolunun KIBRIS sorunundan geçtiğine inanan insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Hükümet edenlerin anlatması gereken çok önemli bir şey daha var ki o da yalınızca sorunun çözüme kavuşması ile ekonomik sorunun çözümlenmesinin zor olduğudur. Ekonomik sorunları da KIBRIS sorununa bağlayan siyasetçiler de lütfen AB üyesi olan RUM tarafının bir haline baksınlar da boşa umut vermesinler. Rum tarafında otuz binden (30.000) çok fazla işsiz var süt üreticileri de zorda emlak sektörü inşaat sektörü de sıkıntılı.

Ben şu doğrusu merak ediyorum sorun çözüldüğünde var olan bu sorunların çözümü için ne yapılacak formül ne niye bunu açıklayan yok ve boş umutlar ile halk kandırılmaya çalışılıyor.

Ben bunun için KKTC de birlik zamanı diye yazmaya çalıştım erken seçim zamanı değil tüm siyasi aktörlerin bildiği bu sorunların çözümünün ne şekilde olacağını doğru bir şekilde ve işbirliği ile uygulamaya koymak, en önemlisi ise de paylaşmak ne kadar duyarlı ve yapıcı olduğumuzu dikkat ile takip edeceğim.
Bu haber 344 defa okunmuştur

:

:

:

: