Gümrüklerde yaşanan haksızlık!!!

Bugünkü yazımızda KKTC Gümrüğü’nde yaşanılan bir olayı anlatmaya çalışacağız.

Bugünkü yazımızda KKTC Gümrüğü’nde yaşanılan bir olayı anlatmaya çalışacağız. KKTC’de özel sektörde çalışan Türkiye’den gelenler vardır. Bu kişiler KKTC’de çalışma izni ile ikamet etmektedir. Çalışanların muzdarip olduğu birçok konu olduğunu biliyoruz. Bunları tek tek anlatmayı bu yazıda düşünmüyoruz. Fakat geçtiğimiz gün yakınımın başına gelen bir olay hakkında size kısa bilgi vermek istiyorum.

Bahsi geçen kişi Türkiye’den bir araba satın alır. Aldığı arabayı üzerine aldıktan sonra İstanbul’dan yola koyulur. Mersin’e Taşucu’na varır. Arabayı KKTC’ye getirmek için bilet ofislerinden birinde durur ve biletini almak için gerekli evrakları beyan eder. Evraklar eksiksizdir. Fakat bilet alacağı yerde KKTC’ye arabasını sokamayacağını söylenmesi üzerine şaşkına dönen yakınımız daha önceden Türkiye gümrüklerinden aldığı bilgi üzerine arabayı geçirebileceğini düşünürken bu olayı yaşaması onu hayal kırıklığına uğratmıştır. Şimdi sormakta yarar görmekteyim!!! Askeri personel, öğrenciler ve devlet tarafından KKTC’de görevlendirilen memurlar dışında KKTC’de çalışma izni ile çalışanların araba getirme hakları
bulunmuyormuş!!! BU ADALET Mİ?

KKTC’den Türkiye’ye rahatlıkla araba getirilip götürülürken böyle bir uygulamanın sadece KKTC’ye girişlerinde yaşanması normal değil Dünyada sadece Türkiye tarafından tanınan KKTC (Yavru vatanımız)’de böyle bir gümrük uygulamasının olması çalışanlara büyük bir eziyettir. Dünya’nın hangi ülkesinde böyle bir uygulama olabilir ki!!! Arabasının ruhsatı ve gerekli tüm evraklarının olmasına rağmen böyle bir konuda mağdur olmak doğru mu sizce!!!
Doğruyu da geçelim.. Neye göre böyle bir uygulama olabiliyor? Türkiye’ye rahatlıkla araba giriş-çıkışları varken neden KKTC girişlerinde böyle bir uygulama olabiliyor anlamış değiliz… Ayrıca Türkiye’den vekaletle araba getirme uygulaması olduğunu biliyoruz. Bunun sadece 3 yaşını geçmemiş arabaları içermesi komik bir durum. Böyle bir konunun doğru olup olmadığı da muhallaktır. Gümrük mevzuatının bu şekilde çalışma izniyle çalışanların aleyhinde olması hoş bir durum değildir. Bir çok kişiden aldığımız şikayetlerde bu yöndedir. Yanlışın neresinden dönülürse kardır!!!

Tarafsız haber ve yayınlarıyla gündeme damgasını vuran Star Kıbrıs Medya Grubu bu konu hakkında da gerekli araştırmaları yapacağını ve konunun üzerine gidileceğini söyleyebiliriz. Her zaman haklının yanında olan tarafsız haberleriyle gündeme adını yazdıran Star Kıbrıs ve ADA TV bu konunun da üzerine gitmeye devam edecektir. Yetkililerin gerekli açıklamalarda bulunmasını ve gerekli girişimleri yapacağından şüphemiz yoktur. Gelişmeleri hep beraber takip edeceğiz.
Bu haber 925 defa okunmuştur
  • Tirci Feyzullah   - 26.03.2013 Tirlarin yapisi da cok onemli 30 metrelik tir bedava 29 metrelik olani parayla boyle sey mi olur
  •    - 26.03.2013 park etmeyi bileceksin Tansu ciller abd de kaldirima parketmisde polisler sasirmis ezik olma kaldirima parket baskasinin yerine park et ....memedim guzum arabanin yanina gitsene o daha kolay..
  • mantıga bak :) mehmet  girne - 26.03.2013 aslında bu ısın ozur buradakı pıyasayı hareketlendırmek daha cok vergı almak dıye dusunuyorum. bız tc den arabamızı getırsek bır suru gelır jaybına ugrar kktc aımlar satımlar... ver bırde eskısını cope atacaklarını ona buna satıp para kazanıyorlar. bırde bayan arkadas park konusunu yazmıs. once aracını park etmesını bıleceksınız bu cok ezık br gorus...
  • Soyle Dusunun ince  NY - 25.01.2013 Bu insanlar arabalari ile kibrista. artik arablari sehir disina park eder ise yuruyerek gidersiniz. Ha muhtemel kazalari dusunemiyorum bile. Orasini siz hesaba katin.
  • Ne oldu? Ahmet ATE  LEFKOŞA - 25.01.2013 Yazdınız bıraktınız? Ne oldu çözebildiniz mi? Sizde bıraktınız, olduğu gibi gidiyor. Kıbrıs'ın ülke olamamasının sebebi bu zaten. Birileri ben yaptım olur zihniyetinde. Biz hep eziliyoruz mantığında. Türkiye'de buna itiraz etmiyor. Ben dünyanın her yerine arabamla giderken çalıştığım ülkeye TR plakalı arabamla gelemiyorum. Çöplerini bile toplamaktan aciz bir devletten çok şey beklemek tabi doğru olmaz. Yavaş yavaş pakistanlılara ülkeyi bırakıp çekiliyoruz zaten. Bırakın hep yavru yavru kaderleriyle kalsınlar. Güçleri Türkiye'den gelen garip insanlara yeter bunların...

:

:

:

: