Yanlış hesap Ankara’dan döner

Türkiye’nin yeni Lefkoşa Büyükelçisi bugün görevine resmen başlıyor.
Türkiye’nin yeni Lefkoşa Büyükelçisi bugün görevine resmen başlıyor. Halil İbrahim Akça’nın göreve atanma nedenlerini hepimiz biliyoruz: Kıbrıslı Türklerin, belki tam bir bütün olarak reform hareketine karşı çıkmaları üzerine, Ankara’nın bu konuda kararlılığını göstermek bu nedenlerin başında geliyor.

Ankara’nın reform hareketini desteklemek konusundaki kararlılığı, önceki gün CNN-Türk’ün haberine de yansıdı. Star Kıbrıs, dünkü sayısında bu haberi sürmanşetten vermek ihtiyacını hissetti.

Gazetecilik misyonunun verdiği önseziyle, CNN-Türk gibi bir haber kanalının Türkiye’nin ve dünyanın bu kadar yoğun gündemi içinde böyle bir haber yayınlama gereği duymasını önemsedik. Bu düzeydeki bir haber kanalının, durduk yerde böyle bir haber yayınlamayacağını, açıkça belirtilmemiş olsa bile haber kaynaklarının oldukça önemli olduğunu düşündük.

* * *

Aslında gayretimiz, bu haberin Kıbrıslı Türklerin dikkatinden kaçmasını önlemekti.

Halil İbrahim Akça’nın Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanması gibi, CNN-Türk’ün haberi de Ankara’nın kararlılığını açıkça gözler önüne seriyor.

Oysa Kuzey Kıbrıs’ta başka hesaplar içinde olanlar hala çoğunlukta…

Türkiye’deki 12 Haziran seçimleri sonrasında hükümette önemli değişiklikler olacağı ve hükümetin en önemli isimlerinden biri olan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in Meclis Başkanlığı’na yükseltilerek emeklilik dönemine hazırlanacağı artık yaygın olarak konuşuluyor. Kuzey Kıbrıs’ta ise ‘Çiçek sonrası hesaplar’ yapılmaya başlandı. Çiçek’in yerini alacak olan Kıbrıs işlerinden sorumlu bakanın, bu kadar katı veya kararlı olmayabileceği hesaplanarak 12 Haziran’a kadar birşey yapmadan beklemek bir seçenek olarak düşünülüyor.

* * *

Star Kıbrıs’a ulaşan bilgiler ise tam tersini işaret ediyor: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni bir ekonomik yapıya kavuşturulması, tek başına Çiçek’in tutumu değildi. Bu politika, özellikle Başbakan Erdoğan tarafından belirlenmiştir ve bizzat onun tarafından gözetilmektedir.

İşte hesap yanlışlığı burdadır…

CNN-Türk haberine öncelik vermemizin nedeni, tam da budur!

Kimse böyle basit ayakoyunları peşinde koşmasın… Türkiye Hükümeti yetkilileri; iktidarı ve muhalefeti ile bütün Kıbrıslı Türklerin, daha önce de imzalanan protokolleri uygulamadıklarına, Türkiye’den kaynak sağlamak için imzalanan protokolleri köprüyü geçtikten sonra rafa kaldırdıklarına inanıyorlar. Çiçek’in yakın geçmişte verdiği çok sayıda demeçte bu inanç, açıkça ifade edilmişti zaten.

Bu saatten sonra böyle hesaplar yapmak yerine, 12 Haziran’a kadar vakit kaybetmemek, reform hareketlerini kararlılıkla sürdürmek gerekir.

Aksi takdirde yanış hesap bize kabarık bir fatura ile geri dönecektir. Tıpkı gecikmiş reformların faturası gibi… Aynen KTHY faturası gibi…
Bu haber 486 defa okunmuştur

:

:

:

: