Doğa uyandı peki ya siz?

Son zamanlarda etrafınıza dikkatlice bakabildiniz mi hiç? Güneş doğarken uyanıp güzel ülkemizin güzelliklerine ilk ‘merhaba’yı diyebildiniz mi?
Son zamanlarda etrafınıza dikkatlice bakabildiniz mi hiç? Güneş doğarken uyanıp güzel ülkemizin güzelliklerine ilk ‘merhaba’yı diyebildiniz mi? Evle iş arasında mekik dokurken her gün geçtiğiniz yolların artık daha güzel daha canlı görünmeye başladığının hala farkında değilseniz siz de hala bahara uyanamamışsınız demektir.

Bende birkaç gün öncesine kadar kışta kalmış, karanlıklar ve yorganlar altında saklanmaya, günümün işten arda kalan kısımlarını uyuyarak geçirmeye devam ediyordum ta ki bir yayaya yol verinceye dek. Evet... Karşıdan karşıya geçmek için yaya geçidinde bekleyen orta yaşlı bir hanımefendinin başıyla selam vermesiyle uyandım bahara. Yüzünde kocaman bir gülümseme elinde tuttuğu rengarenk çiçekle aylar süren kış uykumdan uyandırdı beni. İnanır mısınız o dakikadan sonra hayata ve etrafıma daha dikkatli bakmaya başladım. Kaloriferimi kapattım. Camımı açtım. Önce tatlı bir rüzgar okşadı yüzümü. Derin derin çektim havayı ciğerlerime sanki bir daha hiç nefes almayacakmışım gibi.. . Çember kenarlarında gördüğüm rengarenk çiçeklerin güneşe nasıl selam verdiklerini gördüm. Güneşin uzun kollu penyemin üzerinden tenime nüfuz etme çabalarını fark ettim.

Kış ayları boyunca şiddetli nezlelerden ötürü peçeteden başka bir şey koklayamayan hatta koku alma duyusunu yitirmiş burnum doğadaki tüm kokuları almaya başladı. Yepyeni bir hayatın, yeniden doğuşun kokusuydu bu…

Denizin o iyot kokan güzel havasını çektim ciğerlerime… Her nefeste içimde bahar çiçekleri açtı… İşe ayrı bir neşeyle geldim… Genellikle saat 19:00 gibi baktığım penceremizde günün son ışıklarını gördüm mutlu oldum. Günler uzuyor... Baharın belki de en güzel habercisi bu. Karanlıklara daha geç mahkum oluyoruz artık… İçimizde o meşhur kelebekler uçuyor.

Bahar geldi… Doğa uyandı.. . Biraz gecikmeli olsa da bizde uyanabildik. Peki ya siz hala çarşafların altında güneşin ilk ışıklarından saklanmaya çalışanlardan mısınız? Eğer öyleyseniz artık kalkın ve uyanın çünkü dışarı da çok güzel ve bambaşka bir hayat sizi bekliyor.

Not: Bu arada Meteoroloji Dairesi 1 hafta boyunca yağışlı havanın ülkemizde olacağını söyledi. Bahar havası iyi, güzel, hoş derken bir anda ince giyinmeye başlamayın lütfen. Şemsiyenizi de yanınızdan eksik etmeyin bizden söylemesi…
Bu haber 257 defa okunmuştur

:

:

:

: