Tabiat ana bu kez sert vurdu

Meksika, Japonya derken şimdi de ülkemiz doğa olaylarıyla boğuşuyor. Birkaç gün öncesine kadar güneşli ve sıcak hava dalgasıyla baharı karşılamaya hazırlanan adamız düne güzel anıları silip süpürmek istermişçesine kuvvetle esen rüzgarlarla ‘merhaba’ dedi.
Meksika, Japonya derken şimdi de ülkemiz doğa olaylarıyla boğuşuyor. Birkaç gün öncesine kadar güneşli ve sıcak hava dalgasıyla baharı karşılamaya hazırlanan adamız düne güzel anıları silip süpürmek istermişçesine kuvvetle esen rüzgarlarla ‘merhaba’ dedi. Bu belki de bir süredir güzelleşme çabalarını görmediğimiz doğa anamızın bize bir tepkisiydi. Hani bayanlar saç renklerini değiştirir ve bunu görmezden gelirseniz tartışma sebebi olur cıngarp çıkardı onun gibi bir şey… Doğa anamız kızıyor ve, ‘madem benim güzelliğimi fark etmediniz alın size o zaman’ diye esip gürlüyordu bize. Kızma doğa ana tamam gayet hoşsun güzelsin ama bu kadar tepkiye de ne gerek vardı?

Sen ki bilimum sprey ve deodarantlarla ozon tabakanı delen bizleri mazur gördün, sen ki mangal keyfi sonrasında söndürmeye üşendiğimiz ateşler nedeniyle yaktığımız yemyeşil örtüne rağmen bizi bağrına bastın, sen ki denize nazır bir ev yapacağız diye gözünün nuru ağaçlarını, genç fidanlarını kestik diye bize kızmadın şimdi neden kızıyorsun ki? Aaa dur yoksa bu bir birikim mi? Yani bize aslında daha önceden kızacaktın ve bunları biriktirip dün mü patladın? Eee peki o zaman iki senedir neden sellerle boğuşturuyorsun bizi? Hımm demek h ala ders almadığımızı düşünüyorsun. Başkası olsa çoktan akıllanır mıydı? Sen de haklısın be doğa ana ne diyelim ama bizde bu zihniyet oldukça hala daha akıllanamayız. Yani senin o yeşil fidanlarından daha değerli bir şeyler var bazılarının gözünde. Ne gibi mi? Böyle kağıt gibi bir şey.. Arkasında Amerika Başkanlarının resimleri var. Başında da $ böyle bir işaret. Lidyalılar bulmuş zamanında. Para demişler adına.Ne var ne yoksa bununla takas edin demişler. Milletlere göre ismi de değişmiş, lira, Euro, kron, yen falan olmuş. Sonra bizimkiler onu da yanlış anlayıp her şeylerini ona göre ayarlar olmuşlar. Üstelik takasta etmemişler. Ona ulaşmak için en yakınlarının sırlarını deşifre etmişler, anne-babalarına esip gürlemişler. Hayatlarını ve düzenlerini sırf ona ulaşmak için planlamışlar. Ne yapalım doğa ana bu düzeni böyle kurmuşlar. Senin yeşillerini değil o paraları tercih etmişler. Ama bir şeyi de unutmuşlar. Sen bir gürlersen ortada ne dolar kalır ne Euro ne ev kalır ne de bark…
Bu haber 375 defa okunmuştur

:

:

:

: