KKTC gerçek ile yüzleşmeli

Gerçek ile yüzleşmek diye bir başlık atmayı uygun buldum değerli okurlar çünkü maalesef bazı kesimler işlerine geldiği gibi konuşup davranma ile bir şeylerin başarılacağını düşünüyorlar.
Gerçek ile yüzleşmek diye bir başlık atmayı uygun buldum değerli okurlar çünkü maalesef bazı kesimler işlerine geldiği gibi konuşup davranma ile bir şeylerin başarılacağını düşünüyorlar. Mutlak süratte herkes olduğundan daha iyi olmak ister ve onun için de mücadele vermektedir, insanın da doğası zaten budur çalışma ve mücadele ve olduğumuzdan daha iyi olmak. Devletimiz genç bir devlet diye diye kurulduğu günden bu güne tam 27 yıl geçti ve 28. Yıla girdik ki ondan öncesini de hesaplar isek kendimizin kurduğu yönetimler ile 1974 barış harekatından bu güne 37 sene az bir zaman değil.

37 yılda birçok olumsuz yapımızdan kurtulmamız gerekirdi, belki kolay olmasa bile işin esası da zoru başarmak değil mi ??????? değerli okurlar. Devlet kuruldu yapılanmamız çok kısa bir sürede hızlı bir şekilde devam etti, başarılı olmak için büyük bir özveri gösterildiğini inkar etmek haksızlık olur, farklı görüşler taşıyan birçok inanmış insanımız toplumsal varoluş için yeni bir yapıyı oluşturdu.

Bu yeni yapı mücadele yıllarından sonra oluşturulan devlet yapımızdır, ancak mücadele hiçbir zaman sona ermez daha iyiden iyi ve güzele doğru gitmek için devam eder.

Önemli olan gerçekte KKTC kurulduktan sonra devlet yapısı istenilen gibi oldu mu olmadığını zamanın idarecileri bu günlerde ifade etmektedirler bunları gözlemlemekteyiz. Ben isimlerin üzerinde durmak istemiyorum ancak o günlerde öyle davranıldı birçok kişiler işlerine geldiği gibi hareket etti beklenilen veya olması gereken adil yapı istenildiği oranda başarılı olamadı. Bir gerçekte şu ki o günlerde mücadele veren yetkililerimiz de insanlarımızı rehabilite etmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştı bunu inkar etmek haksızlık olur, adaletsizliğe de uğrayan oldu mu tabiî ki oldu en baş da ki sorun İSKAN TOPRAKLANDIRMA ve MAL konularında oldu.

Bunlar geçmişte yaşandı geçmişte kaldı mı hayır kalmadı ancak şu anda geçmiş ile de yaşamak imkansız tüm yapılanlar daha iyi olsun diye gerçekleşti başarılı olundu ancak eksikliklerin de olduğunu inkar etmemek gerekir hayat devam ediyor gelişmeler ise durmuyor eğer doğru bir şekilde yapılanma gerçekleşirse o zaman gelişen devlet halkına adil olur galiba da bizim en büyük sorunumuz adaletin nasıl dağıtıldığıdır adalet herkese eşit mi yoksa değişik zamanlarda kişilere göre değişir mi????

Belki de KKTC nin en büyük sorunu gerçekte adil bir yapı içerisinde miyiz yoksa yöneticiler işlerine geldiği gibi mi davranıyor bunu da önlemenin yolu sistem ile olmalı ve sistem doğru denetlenmeli.

Devlet artık kendi gerçeğini görmeli, peki bu gerçek nasıl anlatılmalı esas görev burada HÜKÜMETE ve MUHALEFETE düşmektedir. Olması gereken siyasi kavga değil tam da tersi siyasi barıştır nasıl sağlanmalı siyasi lider ve temsilciler bunu sağlamalı.

Devlet zamanında yapılandı bu yapılanma sürdürülebilir bir yapımı bu yapı devam ettirilebilir mi? Esas aranması gereken ana soruların cevabı buralarda olmalı en kolay birilerinin suçlanması, daha kolay ne var ki bundan başka!!!!!! Artık eğri oturup doğru konuşmalı çünkü gerçek bir tanedir oda devletin yapılanmasın da birçok yanlışlığının var olduğudur bunu kabul edip önlemlerin alınmasında da katılımcılığı sağlamak olmalı.

Devleti ilan ettik ve tanıtılması için de mücadele de vermiyoruz acı ancak maalesef doğru eğer doğru değilse neler yapıldı ki biz bilmiyoruz?* devlet vatandaşına adil mi gerçekten durum ne bunu iyi bilmeli çünkü bu konuda da sıkıntı var olmaktadır. Peki gerçekte bir devlet olgusu içerisin de miyiz ve devletimiz adil bir devlet gibi yönetilebiliyor mu???? Burada da sıkıntımız var.

Çıkıyor birileri TÜRKİYE’Yİ suçluyor doğru mu bu suçlama TÜRKİYE sürekli gelişen ve DÜNYA’DA radikal önlem alan ülkelerin başında geliyor, peki biz ne yapıyoruz KKTC DE yapmamız gerekenleri de yapamıyoruz seçim derdi yanlış muhalefet ve bazı zamanlarda basiretli davranamayan hükümet ve bazı sendikaların tutumu. Geleceğin planlanması yerine günü kurtarmak peşinde davranılıyor, hep böylemi olmasa bile ağırlıklı bu.

KKTC kendi gerçeği ile yüzleştiği taktirde önlemlerini de alması gereken şekilde alırsa ve bunu da doğru bir şekilde paylaşırsa yarının daha iyi olacağını düşünüyorum.
Bu haber 461 defa okunmuştur

:

:

:

: