Anasayfa Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle   |   Bize Ulaşın   |   Künye                  

Anasayfa Haber Politika Ekonomi Dünya Spor Magazin Yazarlar Arşiv Reklam Seri İlan E-Gazete
Arama  
HABER

14 YAŞINDA KONSOMATRİS YAPTILAR

   
         

Paylaş
Psikolojik sorunları olduğu için sürekli evden kaçan 14 yaşındaki genç kız, kadın tacirlerinin eline düştü, pazarlanırken polis kurtardı!

Suna ERDEN

Psikolojik sorunları olduğu için sürekli evden kaçan 14 yaşındaki genç kız, kadın tacirlerinin eline düştü. Pazar Günü ağlayarak arkadaşlarını arayan G.T’yi tacirlerin elinden akrabaları ve arkadaşları kurtardı. Bar’a gidip G.T’yi tacirlerin elinden alan akraba ve arkadaşları polise de haber verdi. Olay yerine giden polis, barda çalışması için G.T’yi teşvik eden Abdulrezzak İri ile barın işletmecisi Hasret Müsbah’ı tutukladı. Dün mahkemeye çıkarılan zanlılar Abdulrezzak İri ile Hasret Müsbah’ın 3 gün tutuklu kalmasına karar verilirken G.T’nin ise doktor kontrolüne alındığı ifade edildi. Öte yandan genç kızın dayısı ,G.T’nin, annesinin 4 yıl önce intihar ettiğini belirterek “G.T’nin annesini kaybettikten sonra problemli bir çocuk haline geldiğini” söyledi.

ÇALIŞMAK VE AYRI EV TUTMAK İSTİYORDU
İddiaya göre, Annesi intihar ettiği için dayısının yanında kalan ve psikolojik problemleri yüzünden sürekli evden kaçan G.T, geçtiğimiz Cuma günü Sosyal Hizmetler Dairesi’ne giderek, yardım istedi. Dayısında kalmak istemediğini, iş bulup ayrı bir eve taşınmak istediğini yetkililere söyleyen G.T, Sosyal Hizmetler Dairesi yetkilileri tarafından teyzesine gönderildi. G.T’nin teyzesini arayarak durumu haber veren yetkililer, dayısına gitmek istemeyen G.T’yi hafta sonunu geçirmesi için teyzesine gönderdiklerini belirtti.

DAYISINA GİTMEK İSTEMEYİNCE, TEYZESİNE GÖNDERDİK
Konuyla ilgili Star Kıbrıs Gazetesi’ne açıklama yapan Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu,G.T’nin geçtiğimiz Cuma günü daireye gelerek dayısına gitmek istemediğini söylediğini aktardı. G.T’nin,kendilerine “bana ayrı ev tutun, iş bulup çalışacağım” dediğini anlatan Hıdıroğlu, kendilerinin G.T’ye bunlar için yaşının küçük olduğunu söylediklerini belirtti. Cuma günü G.T’nin daireye gelerek dayısına gitmek istemediğini söylediğini belirten Hıdıroğlu, hafta sonunu geçirmesi için G.T’yi teyzesine yolladıklarını söyledi. G.T’nin teyzesinin daireye gelerek G.T’yi teslim aldığını belirten Hıdıroğlu, sonrasını bilmediğini söyledi.


Kaçtı, kadın tacirlerinin eline düştü

Güvenilir bir kaynaktan alınan bilgiye göre, dayısından kaçarak Sosyal Hizmetler Dairesi’ne giden ve teyzesine teslim edilen G.T’yi barda konsomatris olmaya götüren süreç şöyle başladı: G.T, teyzesinin evinden bir fırsatını bularak kaçtı. Daha önceden tanıdığı, Lefkoşa’da kahve işleten Abdulrezzak İri’nin yanına gitti. İri’den yardım isteyen G.T, iş bulup çalışmak istediğini, söyleyerek İri’nin kendisine yardımcı olmasını istedi.

Konsomatris yaptılar!

G.T’yi önce kendi evine götüren Abdulrezzak İri, daha sonra plotanik bar’ın işletmecisi Hasret Müsbah’ın yanına götürdü. G.T’yi konsomatris olarak işe alan Müsbah, durumu fark eden G.T’nin arkadaşlarından birinin G.T’nin dayısına haber vermesi üzerine polis baskınıyla tutuklandı. Müsbah’ı gözlatına alan polis,G.T’yi barda çalışması için Müsbah’la tanıştıran Abdulrezzak İri’yi de tutukladı.

“Zorla alıkoymadım”

 

İfadeleri alındıktan sonra dün mahkemeye çıkarılan zanlılar Abdulrezzak İri ile Hasret Müsbah’ın 3 gün tutuklu kalmasına karar verilirken, kendisine söz hakkı verilen barın işletmecisi Hasret Müsbah, “ben kimseyi zorla alıkoymadım” diyerek kendisini savundu.

 

G.T GÖZETİM ALTINDA

Zanlılar 3 gün süreyle tutuklu kalmasına karar verilirken G.T’nin ise psikologlar eşliğinde bir süre gözetim altında tutulacağı öğrenildi. Öte yandan G.T’nin ifadesi sırasında kriz geçirdiği, bağırdığı ve şiddet eğiliminde bulunduğu kaydedildi.

 

G.T’NİN DAYISI: KİMSE YARDIM ETMEDİ

G.T’nin hem koruyucu ailesi hem de dayısı olan M.T,Star Kıbrıs Gazetesi’ne yaptığı açıklamada G.T’nin sürekli evden kaçtığını ve problemli bir çocuk olduğunu söyledi.

 

Sık sık evden kaçan G.T’nin geçtiğimiz Pazartesi günü de evden kaçtığını, akşam saatlerinde aradığını ve kendisinin gidip G.T’yi aldığını söyleyen dayısı, G.T’nin, Cuma günü önce Sosyal Hizmetler Dairesi’ne oradan da teyzesine gittiğini söyledi. G.T’nin, Cumartesi akşamı dayıma gideceğim diyerek ortadan kaybolduğunu anlatan M.T, Pazar akşamına kadar G.T’den haber alamadıklarını söyledi.

 

 

 

“YARDIM EDİN, BENİ KURTARIN”DİYE TELEFON AÇTI

 

Pazar akşamı G.T’nin arkadaşlarının kendisini arayarak “G.T’yi kurtar, onu kötü yola sokuyorlar” dediğini belirten dayı,G.T’nin arkadaşlarını arayarak, “iş buldum bana ev ve para verecekler, bende garsonluk yapacağım” dediğini, ardından birkaç saat sonra G.T’nin tekrar arkadaşlarını arayarak “gelin beni alın, bir adam beni sıkıştırıyor, beni evine götürmek istiyor” diye ağladığını ve yardım istediğini söyledi.Önce G.T’nin arkadaşlarının daha sonra da kendisiyle kız kardeşinin söz konusu bara gittiğini ve polisi aradığını söyleyen M.T,bar çalışanlarının G.T’nin bar’da yakalanmaması için bar’ın dışına çıkarttıklarını ve bir araca koyduklarını söyledi.Polis’in geleceğini duyan Bar çalışanlarının küçük bir kızı daha arabaya bindirip uzaklaştırdığını gördüklerini anlatan M.T,aracın plakasını polise bildirdiklerini söyledi.

 

ANNESİ İNTİHAR EDİNCE BU HALE GELDİ

G.T’nin ne kendisiyle ne de diğer akrabalarıyla kalmak istemediğini söyleyen M.T, “Annesi intihar ettikten son bu hale geldi”şeklinde ifade kullanarak, genç kızın dramını şöyle aktardı: “G.T’nin annesi 16 yaşında evden kaçtı. Bir çocukla birlikte olmaya başladı ve 19 yaşında ondan hamile kaldı. Çocuk, G.T’nin annesinin hamile olduğunu duyunca ortadan kayboldu. G.T’nin annesi onu tek başına büyüttü. G.T annesi hayattayken gayet normal bir çocuktu. Annesi 4 yıl önce 28 yaşında kendisini asarak hayatına son verdi. O zamandan beridir G.T sürekli problem çıkaran bir çocuk haline geldi. Bazen annesine yazdığı notları görüyorum ve çok üzülüyorum.”

 

BABASI SAHİP ÇIKMIYOR

G.T’yi defalarca psikoloğa götürdüğünü söyleyen M.T, sorunlu bir çocuk olan ve sürekli evden kaçan G.T konusunda yetkililerden yeterli yardım göremediğini söyledi. G.T’nin babasının G.T’nin varlığından haberdar olduğunu ve G.T’yi sahiplenmediğini söyleyen M.T, “kimse bu kıza bakmak istemiyor, buna devlet kurumları da dahil. Ben yetkililere dedim ki DNA testi yapalım, babası bu kıza sahip çıkmak zorunda kalsın ama kimse bana yardım etmiyor. Bana verdiler bakmam için, çok problemli bir çocuk ve ben yetersiz kalıyorum.”

G.T’nin tedavisi ve bakımı konusunda devletten daha fazla yardım istediğini belirten M.T,genç kız için elinden geleni yaptığını,ancak yeterli olmadığını söyledi.

 

  Haber tarihi 12.04.2011                  Bu haber 1111 defa okunmuştur

Yorum Yaz Yazdır

 YORUMLAR
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Star Kıbrıs veya starkibris.net sorumlu tutulamaz.
vatandaş
haber yaparken işyerinin isminide verinki herkes bilsin neresi olduğunu bütün gazetelerde çıktı..PLATONİK POOL BAR dumlupınarda...
ümit  lefkoşa   12.04.2011


Bugün Yazan Yazarlar

Editörden
Vatandaş söylemeye devam ediyor
Erçin Şahmaran
ERCAN için ek sözleşme neden yapıldı?

Diğer Yazarlar

Gözde Bekir
Elektrik konusunda farklı sesler yükseliyor
Okan Veli Şafaklı
Benzin fiyatında dünya ortalamasının üzerinde, Avrupa’nın ise altındayız
Mihrişah Safa
Ayfer Orhan destek bekliyor
Dr. Mustafa Ertanın
KKTC’de 2015’ in çözülemeyen kodları
Yusuf Kanlı
Deliliğin tarifi nedir?
Erkan Eğmez
Davos’da bir ilk
Seval Oyaltan
Geciken Toplantı Ankara’da…
Fahriye Özay
Trodos Dağları
Ayşe Tural
Yaşama çağrı...
Yalçın Cemal
Bayram haftası mandal tahtası
Teoman Turan
Taciz için yasal düzenleme gerekiyor
Özcan Özcanhan
Özlü müzakereler başlatılmış
Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel
Horoz ve Tilki
Hakkı Şener
Beş soru üç durak
Nihan B. Yücel
Cumartesi günü güzel başladı
Vedat Yorucu
Polonya, kaya gazı yatırımlarına teşvik veriyor
Emete Gözügüzelli
Uluslararası hukuka göre “Garantiler Çağdışı ve Geçersiz” olabilir mi?
Tansel Fikri
Kıbrıs'ta 'Federal çözüm' ambalajlı Helen egemenliği. Baskın referanduma dikkat !!!
Mehmet Hacıarif
Veda yazısı yazmak her zaman zordur…
Niyazi Ergülen
Yüreğimiz kan ağladı
Serkan Güzel
Gerçekler yalancıdır sakın inanma!
Metin Silman
Barış Harekatı’nın 40. yılında... O günlere nasıl gelindi XVII
Yeşim Öztopraktan
Beşparmaklar Bakanlığı
Konuk Yazar
Modernleştikçe risk artıyor
Ekrem Günaydın
ABD seçimleri ve Johnson
Emir Abdurrahman Bulut
Nereye gidiyoruz
Serdar ARAPOĞLU
Güllerin bakımı ve budanması
Halit ÇELİKBUDAK
Müzik devrimi ve Paul Hindemith
Kemal OKTAR
Zordur KKTC ‘de milletvekili olmak
Oğuz Köse
Oğlumun askere gitmesini istiyorum !!!!
Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel
KKTC Yargısı (7)
Yrd. Doç. Dr.Ozan Örmeci
Küreselleşmeye Yönelik Tepkiler: İçe Kapanmacılık mı, Küresel Muhalefet mi?
Uygar Yalçın
Milleti oyalamayın
Oğuzhan Hasipoğlu
BM’nin ‘Bireylerin 1974 öncesi mülk hakkı tanındı’ açıklaması ve Kıbrıs Türk tarafının Mülkiyet başlığı altındaki pozisyon belirsizliği! (2)
Nupelda Karabuğday
Kadına Yönelik Şiddet!
Nazmi Pınar
Yumurtasını satan kadınlar ve tüp bebek merkezlerinin denetimsizliği!
Kaan KUTLAY
2016 beklentileri
Ayhan ŞAHMARAN
Efsaneler ve turizm


ANKET

2016 çözüm yılı olur mu?
Evet (% 15)
Hayır (% 84)
Fikrim yok (% 1)
Diğer Anketler