Adaletsizlik ve tc büyükelçiliğindeki ilgi, hoşgörü

Kıbrıs’ta çalışan Türkiye’den gelen işçilerin sorunların bu yazımızda da ele alacağız. Geçtiğimiz günlerde üniversite’de okuduğum yıllarda tanışmış olduğum ‘’garson’’ olarak KKTC’de bir üniversite’de çalışan ağabeyimiz bizleri ziyaret etti.

Kıbrıs’ta çalışan Türkiye’den gelen işçilerin sorunların bu yazımızda da ele alacağız. Geçtiğimiz günlerde üniversite’de okuduğum yıllarda tanışmış olduğum ‘’garson’’ olarak KKTC’de bir üniversite’de çalışan ağabeyimiz bizleri ziyaret etti. Ziyaretinde mağdur olduğu bir konuyu bana açtı. Bu konu sadece benim yakından tanıdığım ağabeyimizin sorunu değildir. Bu konudan mağdur kalan bir çok kişi tanıdığımı sizlere rahatlıkla söyleyebilirim. Aslında yazımızda konudan önemli olarak yetkililerin konuya yaklaşımlarını daha da ön plana çıkarmayı amaçlamaktayım. Lafı uzatmadan konuyu anlatmaya başlayalım. KKTC’nin büyük bir üniversitesinde ‘’GARSON’’ olarak çalışan ağabeyimiz geçenlerde işten hiç uğruna istifa ettirilmek zorunda bırakıldı. Kısacası DURDURULDU. İstifa ettirildi dedik çünkü, Ağabeyimizle aynı görevde bulunan bir bayanın üniversite yönetiminde üst sıralarda yer alan birini tanıması ve gerekli girişimlerle bu ağabeyimizi istifaya zorlaması hiç adil bir durum değildir. Her neyse gelgelelim esas önemli olan konuya.

Ağabeyimiz işten çıkmak zorunda kaldığı için istifasını verdiği günden itibaren
KKTC yasalarına göre 1 ay içinde iş bulması gerektiğinden yaklaşık 20 gündür iş
aramakta. Fakat KKTC’de iş sıkıntılarından dolayı her gittiği kapıda olumlu bir
cevap alamadığından bana geldi. Ne yapabiliriz diye sordu? Bende iş ve para
sorunları konusunda ‘’TC Yardım Heyetine’’ gitmemiz gerektiğini ve orada ona
yardımcı olabileceklerini söyledim. Her neyse, ağabeyimi aldım ve Lefkoşa’da ki TC
Yardım Heyeti binasına gittik ve muhatap olarak hemen birini bulduk, durumumuzu
anlattık yardımcı olundu. Bizleri TC büyükelçiliği binasında bulunan Çalışma
İşlerine Bakan Numan Gümrüğün yanına yönlendirdiler. Numan Bey sağ olsun ilgi ve
alakasını eksik etmedi. Konuyu bizzat mağdur olan ağabeyimizden dinledi. Neler
yapabileceği hakkında ve KKTC’de bulunan yasalar hakkında kısaca bilgiler vererek
daha da mağdur olmaması için kısa bir brifing verdi. Sağ olsun var olsun. Numan bey
konu hakkında kısaca bilgi notu hazırlayarak kurula sunulmak üzere bir kağıt
hazırladı. Bizlerde bu durumdan memnun kaldık. Numan Bey yazdığı notta ağabeyimizin hem iş hem de maddi olarak destek beklediğini belirtti. Fakat hemen arkasından da ekledi, İş konusunda %99 olumsuz bir cevap geleceğini , Maddi olarak da sadece belli bir dönem için mutfak masraflarını karşılamak için yardımda bulunabileceğini söyledi. Gayet açık ve net olarak bizlere durumu açıklaması gerçekten takdire şayan bir davranış örneğidir. TC Büyükelçiliğinde ki bu davranış önemli bir olgudur. TC vatandaşlarının sorunlarını dinleyen ve her türlü konuda yardımda bulunulması gerçekten beni ve ağabeyimi onure etti. Bu yapılan davranışla KKTC’de büyük bir üniversite çalışan ve yönetimde üst mercilerde bulunan dostu sayesinde ağabeyimizi işten durdurtan kadını gözümün önüne getiriyorum. Sizce hangisi örnek bir davranış? Çalışanın ekmeğine göz mü dikmek? Yoksa çalışana yardımda bulunmak mı?

Hak ve Adaletin iğne ipliği üzerinde bulunduğu bu durum umarız daha başka
çalışanlarında başına gelmez. Ağabeyimize gelince kendisi halen iş bulamamış 3
okuyan çocuğu ile kiralık bir evde hanımıyla beraber yaşamakta. KKTC’de ki yasalar
gereği 1 ay dolmadan cezaya girmeden ya iş bulacak ya da Türkiye’ye dönmek zorunda kalacak. Acaba bu ağabeyimizi işten durduran bayanın vicdanı rahat mıdır? Değil midir? TC Büyükelçiliğinde ki Numan Bey gibilerinde daha da çoğalmasını canı
gönülden diliyorum.
Bu haber 536 defa okunmuştur

:

:

:

: