Balıkçılar, Sennaroğlu’na dert yandı

Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, balıkçıların sorunlarını yerinde incelemek için Girne Yat Limanı’na giderek Balıkçılar Birliği Asbaşkanı Münür Haşimoğlu’yla görüştü.

 Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, balıkçıların sorunlarını yerinde incelemek için Girne Yat Limanı’na giderek Balıkçılar Birliği Asbaşkanı Münür Haşimoğlu’yla görüştü.

 

 

MİNE AVKIRAN

 

Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, balıkçıların sorunlarını yerinde görmek ve bilgi almak amacıyla Girne Yat Limanı’nda Balıkçılar Birliği Asbaşkanı Münür Haşimoğlu’yla bir araya geldi. Haşimoğlu, balıkçıların tekne yerlerini hava parası karşılığı yatçılara sattığını öne sürerek, sıkışıklıktan dolayı teknelerini koyacak yer bulamadıklarını söyledi. Liman’daki iskelenin restorana verildiğini belirterek, balıkçıların iskeleyi kullanamadıklarını söyledi.

 

HAVAPARASINA YER SATIYORLAR

Asbaşkanı Haşimoğlu, yaptığı açıklamada 1974 yılından bu yana yatlar ve tekneler olmak üzere marinanın ikiye bölündüğüne, yatların marinanın bir bölgesinde teknelerin ise diğer bölgesinde durduğunu kaydetti.

Balıkçılardan bazılarının tekne yerlerini 80 bin sterline yatçılara sattığını öne süren Haşimoğlu, bölgenin Vakıflar İdaresi’ne bağlı olduğunu ve yerlerini hava parasına satarak yerlerini değiştirdiklerini iddia etti. Haşimoğlu, yatçıların tekneler bölgesinin büyük bir bölümünü işgal ettiğini, bu nedenle balıkçı teknelerini koyacak yer bulamadıklarına dikkat çekerek, yıllardır bu soruna çözüm bulunmasını beklediklerine vurgu yaptı.

Bazı teknelerin 20 yıldan bu yana yerinden kaldırılmadığına ve teknelerin hurda haline geldiğine işaret eden Haşimoğlu, balıkçıların dışta kalan teknelerine gidebilmeleri için teknelerin üzerinden geçmek zorunda kaldığına değindi.

 

İSKELEYİ RESTORAN İŞGAL ETTİ

Yıllardır seslerini duyurmak için çabaladıklarını ancak hiçbir yetkilinin sorunlarına el atmadığını söyleyen Haşimoğlu, balıkçıların diğer bir sorununun da limandaki iskeleyi kullanamamaları olduğunu söyledi.

Haşimoğlu, limanda bulunan iskelenin bölgedeki bir restorana verildiğine dikkat çekerek, balıkçıların bu iskeleyi kullanma hakkının olmasına rağmen kullanamadıklarını dile getirdi.

Asbaşkan Haşimoğlu, tahtadan yapılan iskelenin zarar görerek kırıldığını ve geçecek yer olmadığını söyleyerek, tahta iskelenin kullanılmaz hale geldiğini vurguladı.

 

ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

Bakan Sennaroğlu, balıkçıların sorunlarını yerinde inceleyip sorunlar hakkında bilgi aldıktan sonra açıklama yaparak, balıkçıların söz konusu sorunlarını giderebilmek adına elinden gelen çabayı göstereceğini ve yardımcı olacağının sözünü verdi.

Açıklamaların ardından Bakan Sennaroğlu, beraberindekiler ve bazı balıkçılar, Haşimoğlu’nun kaptanlığında bir tekne turu yaparak bölgede inceleme yaptılar.

Bu haber 9 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER