“Böyle Sol Sağın Canına Minnet”

Geçtiğimiz günlerde sol görüşlü bir akademisyenin yazdığı gibi, KKTC’deki sol partilere seçmen dış destekli Annan Planı gibi belli konjektürler haricinde pek de iktidar şansı vermemektedir.
Geçtiğimiz günlerde sol görüşlü bir akademisyenin yazdığı gibi, KKTC’deki sol partilere seçmen dış destekli Annan Planı gibi belli konjektürler haricinde pek de iktidar şansı vermemektedir.

Bunun nedenini iki açıdan ortaya koymak mümkündür:

1- KKTC gibi fiilen ateşkes altında bulunan; Kıbrıs sorunundan dolayı mal ve can güvenliği tam olarak güvence altına alınmış sayılmayan; ve hem bireysel hem de ülkesel kimliği inkar edilen ülke vatandaşları tepkisel olarak sözkonusu duyarlılıklarını samimi olarak yansıtan sağ partilere itibar etmektedirler. Şöyle ki, Sağ iktidarlara veya liderlere kızarak ülkeyi terkeden kişiler dahi belli zaman sonra sözkonusu liderlerden daha da sağcı olabilmektedir.

2- Ülkenin kendine özgü (sui generis) şartlarına paralel halkın duyarlılıklarıyla örtüşmeyen politikalar güden sol partiler ekonomik sorunlara karşı çözüm üretmediği gibi uygulamaları çoğu zaman sol ideolojiyle de bağdaşmamaktadır.

ANNAN PLANI RÜZGARI İLE ÜMİT OLARAK GELEN CTP, KIBRIS TÜRK HALKINI SUKUT-U HAYALE UĞRATMIŞTIR.

Yolsuzlukların hesabını sorma iddiasıyla iktidara gelen CTP, kendisine ait sayısız yolsuzluk skandalıyla iktidarı terketmiştir.

Daha demokratik bir ülke yaratma iddiasıyla iktidara gelen CTP, bu konuda ne kadar başarılı olduğunu bir gecede parti kurdurup iktidara ortak etmekle göstermiştir.

CTP iktidarıyla güçleneceği beklenen sosyal devlet olgusu, Devlet bütçesinden anlaşılacağı üzere güçlenmek yerine aksine yara almıştır. Anayasa Mahkemesinin ortaya koyduğu gibi diğer meslek grupları karşısında ayrımcılık yaparak kamu görevlisi tıp doktorlarına ikinci iş yapma hakkı veren CTP sosyal adalet ve eşitliğe bağlılığını net olarak ortaya koymuştur.

Emek en yüce değerdir şeklinde takiye yapan CTP döneminde işten durdurulan sendika üyesi üniversite hocaları oldukça manidar bir şekilde UBP iktidarı tarafından tekrar işe alınmıştır.

Bugün ortaya koyduğu görüşün ve yaptığı muhalefin aksine CTP, ülkede plansız ve programsız özelleştirmenin önünü açan parti durumundadır.

TC ile imzaladığı protokol gereği sendikaların göç yasası dediği kamu çalışanları ile igli yasayı ve eşel-mobilin dondurulmasını gündeme getiren CTP, muhalafete düştüğü zaman siyasi etiğe aykırı bir şekilde populizmi tercih etmiş ve paketi inkar etmiştir.

CTP için yukarıdaki liste uzatılabilir. Netice itibariyle söylenebilecek halkın CTP’ye verdiği kredinin tükendiğidir. Çaresizlik içinde ise eski defderleri karıştırmaya başlamıştır. Makam sevdasına partiden ihraç ettiği merhum Özker ÖZGÜR’ün manevi şahsiyetinden meded umduğu gibi, artık yaprak kıpırdatmayan ANNAN Planı rüzgarını ihya etmeye çalışmaktadır. Tabi ki, CTP’nin bu yöndeki çabası beyhudedir. ŞÖYLE Kİ, ANNAN PLANI RÜZGARINI YARATAN CTP DEĞİL, TAM AKSİNE CTP’Yİ İKTİDARA TAŞIYAN ANNAN PLANI RÜZGARIDIR. BU AMAÇ İÇİN TDP’Yİ DE PEŞİNDEN SÜRÜKLEYEN CTP, SAĞ KESİMİ İKNA ETMEK BİR TARAFA DURSUN SOLUN GENELİNE DAHİ İNANDIRICI GELMEMEKTEDİR.

ÖZELLİKLE SENDİKAL HAREKETİN EYLEMİNE ÖN KOŞULSUZ DESTEK VEREN CTP VE TDP, HAREKETİN LİDERLİĞİ İKİLEMİNE VE GAYLESİNE DÜŞÜNCE MÜCADELE VE BARIŞ MİSYONUNU TERKEDEBİLEN BİR GÖRÜNTÜ VERMİŞ VE BUNUN SONUCUNDA HALKIN GÜVENİNİ KAYBETMİŞTİR. ŞÖYLE Kİ, CTP VE TDP HARİCİNDE DİĞER SOL KESİM KESİN VE KATI BİR ŞEKİLDE YOLUNU AYIRMIŞTIR.

Meclisteki sol partiler bununla da yetinmeyerek “GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ” ile iktidar partisinin birlikteliğinde çimento vazifesi görmüştür.

ÖZET OLARAK SÖYLENEBİLECEK TEK ŞEY; “BÖYLE SOL SAĞIN CANINA MİNNET”.
Bu haber 1566 defa okunmuştur

:

:

:

: