Kıbrıs ta taksim yasallaşıyor

Gerçekte bu başlığım değerli okurlar 37 yıldır yaşanan gerçeği yansıtıyor.
Gerçekte bu başlığım değerli okurlar 37 yıldır yaşanan gerçeği yansıtıyor. 1974 mutlu barış harekatından sonra Kıbrıs bölünmüş oldu yıllarca birleşik Kıbrıs için görüşmeler yapıldı bir arpa boyu yol alınmadığını iki tarafta ifade ediyor, yalınız bunu BM ye söylemeye yine iki tarafta çekiniyor, yani bir cümle anlaşamıyoruz aslında bu bile bir anlaşma modelinin de temelini oluşturacak. Bu ara taraflar BM ye karşı anlaşmaya hazır olduklarını göstermeye çalışıyor ve TÜRK tarafı bu konuda daha cesur gözüküyor 2004 ANNAN planı döneminde olduğu gibi ancak bir büyük fark var o da CM sn Dr EROĞLU eğer bu defada Rumlar bir anlaşmaya yaklaşmazlarsa o zaman da biz yolumuzu çizeriz ki CB EROĞLU Kıbrıs ta ki gerçekler göz ardı edilemez ve anlaşma olacaksa bu gerçekler ışığında olmalıdır diyor.

Ancak maalesef sn HRİSTOFYAS ayni cesareti gösteremiyor ve dıştan bakılınca KC yaşamsal varlığından bahsediyor, ancak bilinen şu ki BM nin yürüttüğü görüşmelerde yeni bir FEDERATİF devletten bahsediliyor. HRİSTOFYAS bu günlerde çok farklı söylemler kullanıyor ve aşırı bir milliyetçi tavır ile karşıya kaldı, biliyoruz ki 22 mayısta da RUM tarafı genel seçime gidiyor. Halkına bu mesajları veren bir lider 1 ay sonra biz BM nin temelinde KC ni KIBRIS TÜRKLERİ ile paylaşacak bir anlaşmanın altına imza koyuyorum sizde bunu referandum da onaylayıp kabul edin diyebilecek. Hristofyasın işi gerçekten zor KIBRISIN tümünün kendilerinin olduğuna inandırılmış bir halka yarısı bizim değil artık diyebilecek bir siyasi lider tanımıyorum.

Geçenlerde bir RUM çocuk doktoru ile bir konuşmam oldu ve beni gerçekten etkiledi. Dr KIBRIS da esas sorun 1960-1974 arasında olduğunu savunuyor, çok ilginç değerli okurlar çünkü bizim liderliğimiz 1963 1974 arası diyor. Rum Dr o üç yıllık dönem içerisin de Cumhuriyete ortak olan K. TÜRKLERİNE haklarını hiç tanımadık arazilerinin değerlerini bile hep düşük gösterdik ancak bu gün bakıldığında K. TÜRK arazileri çok yüksek değerlere sahiptir. Şehircilik planların dan hep dışladık ve kalkınmalarına engel olmaya çalıştık, tabiî ki be şahıs olarak karşıyım ancak bunlarda yaşandı. Arazilerini satıp ADA dan ayrılmaları için elimizden geleni yaptık inkar edemeyiz. Ben bir kitapta okudum bizim yazarlardan biri yazmış yardım olarak gelen kuru yiyecek dolu torbaların içine işeyip ondan sonra teslim ettiklerini itiraf ediyor yazar. DR. AB yetkilileri bunları bilse bizim gerçekten ciddi sorunlarımız oluşacak AB ile. Bir önemli şey daha dedi ki TÜRK askerinin ADADAN gitmesini savunanları anlayamıyorum bu sınırdan TÜRK askeri çekilse sizler gidecek yer bulamayacaksınız bizim faşistlerin elinden sizin güvenliğiniz ve yaşam garantiniz TÜRK askerinin varlığıdır bunu anlayamıyor musunuz ben anlayamıyorum. İşte değerli okurlar çok küçük bir gurubun gerçekleştirdiği eylem ve söylemlerden neler anlaşılıyor.

Dr söylediklerinden aslında bir sonuç çıkar ki o da aslında KIBRIS TÜRKLERİ KC de hiçte temsil edilme hakkını bulamadılar MAKARİOS bu şansı tanımadı biz hep dışlandık ve çok kısa bir süre sonrada 3 yıl gibi hükümetten de kovulduk 1963 ten sonra hiç olmadık RUM lar bunları cesurca söylüyor da bizim bazı insanlarımız hala daha açıkça istenmediğimizi kabul etmiyorlar, bizim ile KC paylaşmak istemiyorlar Türkçesi bu ister kabul edin isterse de ret edin gerçek bu işte. Eski başkanlardan sn KLERİDES anılarında yazdı , dış işleri eski bakanlarından NİKOS ROLANDİS hem yazdı hem de TV programın da söyledi 1-2 ay önce biz KIBRIS TÜRKLERİNİ dışladık geri dönmek istediler meclise almadık daha ne söylesinler.

Yan yana çözümün çok daha iyi olduğunu söyleyen çok RUM vatandaşı var birleşmenin risk dolu olduğunu savunuyorlar ve endişe duyuyor birçok insan. O zaman gelecek günlerde artık KIBRIS gerçeği daha anlaşılır hale gelecek çünkü BM de artık bu sorunu konuşmaktan bıktı bunu da ifade ediyorlar. Ancak daha da önemlisi BM Kıbrıs sorunun da bir başarısızlık ile karşı karşıya kaldı RUM tarafı AB ye tam üye oldu 1960 anayasasına göre de Kıbrıs TÜRKLERİ mağdur oldu RUM liderliği KC işkal ediyor doğrusu bu ve bu açmaz devam ediyor.

Bizler 1960 anayasasının doğurduğu hukuki haktan dolayı KKTC yi kurduk KB sn DENKTAŞ bunu bir hukukçu olarak çok iyi biliyordu ve devleti kurdu 2004 ayrı referandum hakkı da bir o kadar daha da önemli bunun arkasından gelebilecek bir şey daha var o da Kıbrıs TÜRKLERİNİN ayrı bir yapıda yaşadıklarını tescil ettirmek o da bizim kurduğumuz devletimiz ki eşit siyasi hakkımızın olduğunu DÜNYA hem biliyor hem de kabul ediyor yeter ki önce kendimize güvenelim ve neyi nasıl istediğimizi konjoktürü de iyi değerlendirerek ortaya koyalım ve bunu unutmayalım ki esas barışın yolu birleşmeden değil taksimden geçer 37 yıl da bunun örneğidir artık ADA da kan akmasını istemiyoruz doğru çözüm ayrılıktır.
Bu haber 543 defa okunmuştur

:

:

:

: