Kıbrıs sorunu Türk Rum Milliyetçiliği mi

Gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırmasında sorulan sorular ile Kıbrıs sorunun da aşırı TÜRK ve RUM milliyetçiliği doğrultusun da bir görüşün ortaya çıktığının bilgisi KKTC dışişleri bakanı tarafından da kullanıldı.

Gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırmasında sorulan sorular ile Kıbrıs sorunun da aşırı TÜRK ve RUM milliyetçiliği doğrultusun da bir görüşün ortaya çıktığının bilgisi KKTC dışişleri bakanı tarafından da kullanıldı. Böyle bir araştırmada sorulan soruların şekli ve neyi elde etmek istediği çok önemlidir, bu sonuç incelendiği zaman sanki KIBRIS da bağımsız bir KIBRIS halkı var ve bu halk içinden çıkmış aşırı milliyetçiler huzuru bozdular ve iki halkı bir birinden ayırdılar böyle bir anlamın ortaya çıktığını unutmayalım. Bazı durumlarda bizim yetkililer bilmedikleri bir şeylere kapılıp hata yapabiliyorlar. Sorun milliyetçilik sorunu değildir bu ADA ya hükmetme sorunudur ve bu RUM komşularımızın duyguları ile ortaya çıkmıştır.

Rumlar Kıbrıs var oldu olalı hiçbir tarihte Kıbrıs adasına sahip olup idare edemediler OSMANLI döneminden öncede hükmedemediler ondan sonrada ada İngilizlere kiralandığı zaman dan itibaren KIBRIS’A hakim olma planları ile RUM kilisesi ciddi bir şekilde çalışmaya başlamıştır. Bu gün bile başpiskopos 2. HRİSOSTOMOS Kıbrıs RUM davası 200 yıllık bir davadır demektedir ve siyasetçileri yanlış yapmamaları için de uyarmaktadır. MAKARİOS ilk kez 1948 de ENOSİS için Yunanistan’a gitmiştir ve zamanın YUNAN liderlerini ikna etmiştir.

Biz KIBRIS TÜRK’LERİ olarak bu gelişmelere duyarsız kalamazdık ve de kalmadık var olmak için gerekli mücadeleyi gerçekleştirmiş olduk. Tabiî ki ben birkaç cümle ile geçmişe gitmek istedim ve şunu vurguladım hiçbir tarihte KIBRIS’LI diye bir halk olmadı ve bundan dolayı da KIBRIS milliyetçiliği diye bir hareket gelişmedi. Çok halkların gelip geçtiği bir KIBRIS var ve çok farklı stratejik çıkarlar söz konusu bunları iyi bilmek KIBRIS sorununun daha anlaşılır olduğunun farkında olmak demektir. Kamuoyu araştırması basite alınmış ve farklı bir sonuç olmayan sonucu tespit etmiştir, esasının bu olmadığının çok iyi bilinmesinin değeri vardır.

Bu günlere gelince RUM tarafı genel seçimlerini yenileme heyecanı içerisinde ve partiler bir birlerini suçlamak ile meşgul bizim açısında önemi var çünkü KIBRIS sorununu da konuşmaktalar, her ne kadar da bu seçim döneminde zaman ile ikinci sıraya düşmekte ise de KIBRIS sorunu yinede önemini koruyor. Rum tarafı ekonomik sorunlar ile boğuşmakta %8 i artan işsizlik ki buda 55-60 bin kişi demektir ciddi bir sorun olmaktadır eğer önlem alınmaz ise de ileriki yıllarda bu işsizlik oranı %25lere tırmanacak bu da 150 bine ulaşabilir RUM ları aslında çok ciddi sorunlar beklemektedir çünkü talebi düşük arzı yüksek bir ekonomik yapı içerisindeler bunu gözden kaçırmamak gerekir.

Geçenlerde başkan HRİSTOFYAS ekonomik sorunlardan dolayı şunları demişti “ekonominin düzeleceği konusunda ümidimi koruyorum” diye bir açıklama yapmıştı. Ancak biliyoruz ki bütçe açığından dolayı da AB sürekli ikaz ediyor açık %3.5 geçmemeli ancak Rum tarafı %6.5 geçmiştir ve de açık büyüyor bu kontrolsüzlük de daha da tehlikeli duruma geliyor. Değerli okurlar Kıbrıs sorunu ile ekonominin ne alakası var diye düşünebilirsiniz, ancak bir anlaşma olur ise bunun bir bedeli var ve ciddi bir maliyet gündeme gelir DÜNYA ekonomik kriz ile boğuşurken bu bedeli kim karşılayacak işte bence ekonomik olarak esas sorun burada.

NİKOS KATSURİDİS AKEL milletvekili ve ikinci bir güç odağı parti içerisin de bir konuşmasın da şunları söylüyordu.” MAKARİOS tarihinde hiçbir zaman federasyonu benimsemedi bizde destekçisi olarak desteklemedik federasyon tezini destekleyenler ve kabul edenler DİSİ liderliğidir HRİSTOFYASI federasyon ister diye suçlamasınlar bizim desteklediğimiz anlaşma modeli KIBRIS CUMHURİYET’İNİN bir federasyon modeline dönüşmesidir. Bizi zora sokanlar başta MAKARİOS’A darbe düzenleyip TÜRK’Ü adaya çıkaran DİSİ dir.”

Bu konuşmayı bir seçim konuşmasında halka hitap ederek gerçekleştirmiş ve alkışlanmıştır, çünkü seçim atmosferi içerisinde çok ciddi bir şekilde AKEL-DİSİ kavgası var çünkü ikisi de birinci parti olma yolunda mücadele veriyorlar güçlü olanın 2013 de gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerin de şansı yüksek olacağı hesabı var yani seçim hesapları. Bizim için önemli olanın gerçekte KIBRIS TÜRKLERİ ile bir ortaklığa ne sağın nede solun sıcak baktığıdır bundan ders çıkartmak gerekir çünkü RUM tarafı işkal ettikleri KC devletinden vazgeçmiyorlar esas sorun budur ve iki asırdır bunun için de çalışıyorlar, bunu kimse gözden kaçırmasın yetkililerin kulağına GİDE.
Bu haber 794 defa okunmuştur

:

:

:

: