İskele yanlışlıkların kurbanı mı olacak?

Star Kıbrıs Medya Grubu olarak bir süredir İskele’nin Kalecik Kumsalı’na 17 katlı bina yapımı için verilen ÇED Raporu ile ilgili projenin perde arkasını okurlarımız ve kamuoyunun dikkatine getirmek için çaba harcıyoruz.
Star Kıbrıs Medya Grubu olarak bir süredir İskele’nin Kalecik Kumsalı’na 17 katlı bina yapımı için verilen ÇED Raporu ile ilgili projenin perde arkasını okurlarımız ve kamuoyunun dikkatine getirmek için çaba harcıyoruz. İki kez olumsuz yanıt verilen raporunun üçüncü seferde nasıl olumlu olarak adledildiğinin soru işaretleri kafamızda dönerken, yaptığımız araştırmalar olayın çok daha büyük boyutlarda olduğunu gözler önüne serdi. Neler miydi elde ettiğimiz bulgular? Öncelikle söz konusu projenin ölçümlerinin yerinde değil, bölgeye ait 30-40 yıllık bir harita üzerinden yapıldığını öğrendik. Yine aynı proje için çıkarılan haritada bölgede yer alan Sarcon Evleri’nin yarısının harita üzerinde kaybedildiğini(!) de öğrendik. En garibi de, projenin hayata geçirilmesi ve gerekli ölçülere ulaşması için ölçümlerinde de oyunlar oynanıldığını öğrenmemiz oldu. Zira ay şeklindeki projenin, esas ölçülmesi gereken yer olan Sarcon Evleri’nin duvarının oradan itibaren değil, projenin göbek yerinden ölçüldüğünü hayretler içerisinde gördük.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de CTP döneminin Bakanı Özkan Murat’ın bölgeye 36 ayak köprü yapılması için verdiği izinle ilgili öğrendiklerimize de şaşırdık. Bölgede bulunan hali devlet arazinin koçanı olmadığı, söz konusu köprünün yapılması için de gerekli izinlerin alınmadığı da elde ettiğimiz bulgular arasında. Peki ya, yolu olmayan bir yerde 17 katlı bir binanın yapılması için gerekli yükseklik ölçüsü nereden alındı dersiniz?

Anayasanın 38. Maddesi ve Fasıl 59 Yasası’nın ihlal edildiği yerle ilgili olarak gerekli ölçümler geçtiğimiz günlerde uzmanlar tarafından yapıldı. Ve söz konusu projenin yapılması için 71 metrelik bir alan olduğu belirtildi. Bu alan içerisinden Fasıl 59 Yasası’nda yer alan, ‘denizin dalgasının vurduğu yerden itibaren 45 metrelik’mesafeyi, Sarcon Evleri’nden itibaren ölçülmesi gereken mesafe de bırakıldığı takdir de projenin hayata geçirilmesi için 23 metrelik bir alan kalmaktadır. Ve bu alana da 34 metrelik bir proje sığdırılmaya çalışılmaktadır.

Günlerdir sizlerinde gördüğünüz ve bizlerden okuduğunuz kadarıyla İskele’de dönen Ali Cengiz oyunları ve ilginçlikler bununla da sınırlı değildir. Artık konuyla ilgili olarak yetki gerekli mercilerdedir. İskele için hala bir kurtuluş umudu var. ‘Yanlış hesap Bağdat’tan döner' derler. Bakalım yetkili kişi ve kurumlarımız bu yanlışlıklardan dönebilecekler mi? Hep birlikte göreceğiz.
Bu haber 403 defa okunmuştur

:

:

:

: