Güney Kıbrıs Genel Seçimleri

Güney Kıbrıs genel seçimlerine bir hafta kaldı önümüzde ki Pazar 22 mayıs 2011 RUM halkı 56 sandalyeli yeni meclisi seçecek.

Güney Kıbrıs genel seçimlerine bir hafta kaldı önümüzde ki Pazar 22 mayıs 2011 RUM halkı 56 sandalyeli yeni meclisi seçecek. Geçtiğimiz haftalarda son toplantısını gerçekleştirmiş ve meclisi kapatmıştılar yeni seçileceklerin geleceği güne kadar. Şu andaki vekil sayıları ve partilere göre dağılım şu şekilde sıralanmıştır. Parti ve güçlerine göre 56 vekil şöyle sıralanmıştır,

AKEL;19 milletvekili
DİSİ; 16 milletvekili
DİKO; 11 milletvekili
EDEK; 5 milletvekili
EVROKO; 4 milletvekili
EKOLOKLAR; 1 milletvekili

Seçimler yenilendiği zaman mutlaka farklı bir tablo ile karşılaşacağız, bunun çok sebebi var bana göre RUM tarafında ki ekonomik darboğaz hükümet partilerini zayıflatacak bir de KIBRIS sorunu nedeni ile yürütülen görüşmeler de SN HRİSTOFYAS güç kaybetmiştir özellikle önceki dönemde hükümet ortağı olan EDEK yürüttüğü politika ile AKEL güç kaybetmiştir. Kilise ve aşırı milliyetçi ELAM da hükümete zarar vermiştir, ancak RUM halkı ekonomik nedenlerden çok etkilenmiştir açıkçası fakirleşmiştir, BAF kazası tamamı ile çökmüştür. Ekonomik sorunlar ve KIBRIS sorunu hakkında çözüm ile ilgili verdiği sözler HRİSTOFYAS’I zora sokmuştur, RUM halkına sorunu çözeceğine dair söz vermiştir tutumu hem göçmenleri hem de göçmen olmayanları rahatsız etmiştir, şu anda bile Maraş’ın açılması LİMASOL da ki turizm yatırımlarını batırabilir bundan dolayı LİMASOL’LU yatırımcılar rahatsız göçmende olmadılar ancak var olan yatırımları bir anda çökebilir ve BAF kazası çöküntüye uğrayabilecekleri endişesini taşıyorlar.

5 ekim 2010 da yapılan bir ankette sn HRİSTOFYAS’IN mülkiyet ve diğer konular ile ilgili yürüttüğü müzakerelerde çok ilginç sonuçlar çıkmıştı, şöyle ki

% 63 cevap vermedi
%20 destekliyor
% 17 uygun bulmuyor.

Birkaç hafta önce gizli yapılan bir kamuoyu araştırmasın da HRİSTOFYAS’IN yürüttüğü görüşmelerden olası bir anlaşmanın çıkmasına inanç % 9 çıktı bu da güvenin ne kadar azaldığını gösterir. Bir taraftan ekonomik sorunlar bir taraftan da KIBRIS sorunu HRİSTOFYAS’I yıprattı ve buda 22 mayıs seçimlerine yansıyacak. Olası milletvekili dağılımı şöyle olacak, bazı küçük oluşumlar ve partilerin meclise giremeyeceği düşünülüyor.

AKEL;19 VEKİL
DİSİ; 19-20 VEKİL
DİKO;9-10 VEKİL
EDEK; 6 VEKİL
EVROKO; 1-2
EKOLOGLAR; 1-2

Yaklaşık sayı bu şekilde çıkacak, burada en önemli sonuç yeni TEMSİLCİLER MECLİS başkanının seçimi olacak 29 sandalyeye ihtiyaç var AKEL ve DİKO zorlanacağa benziyor DİSİ ,EDEK ve EVROKO ittifak yapıp MARİOS KAROYANIN dışında kendilerinden bir MECLİS başkanı seçme yoluna gideceklerini söylüyorlar GÜNEY KIBRIS da MECLİS BAŞKANI önemli bir makam başkandan sonra gelen adamdır bu da ikinci bir güç demektir muhalefet bunu ele geçirirse hükümetin yani aslında HRİSTOFYAS’IN işi gerçekten zor olacaktır bu olası değişiklik KIBRIS SORUNU ve müzakereleri de etkileyebilecektir.

Daha da önemlisi 2013 başkanlık seçimlerinde DİSİ ye ve başkanı NİKOS ANASTASİYADİSE ki aday olacağı söyleniyor büyük bir güç verecektir.DİKO içerisinde de parti başkanı KAROYANI istemeyen ve ayağını kaydırmaya çalışan bir gurup var onun da başını eski başkan PAPADOPULOSUN oğlu NİKOLAS PAPADOPULOS çekmektedir ki bu gurup ile DİSİ nin gizli işbirliği olduğu söyleniyor. HRİSTOFYAS sistem gereği başkan olmaya devam edecek ancak 2. Başkan KAROYANIN işi zor gibi KİLİSEDE HRİSTOFYAS ve KAROYANA muhalefet yapıyor, dikkat ile takip edeceğiz.
Bu haber 817 defa okunmuştur

:

:

:

: