Her isteyen vatandaş olsun

Kıbrıs adası, Akdeniz’in incisi. Paylaşılamayan toprak parçası. KKTC, taşı toprağı altın.
Kıbrıs adası, Akdeniz’in incisi. Paylaşılamayan toprak parçası. KKTC, taşı toprağı altın. Bitmeyen bir deniz. Bu ülkenin sorunlarına kalıcı çözümler bulunacağı yerde, yine popülist yaklaşımlar ve icraatlar yavaş yavaş gündeme geliyor. Günlerdir bekletilen, suya sabuna dokunulmayan kararlar bu günden itibaren hayatımıza girecek. Sebebi çok basit. Türkiye seçimleri için artık günler kaldı. AKP hükümeti yola devam onayını alırsa ki alacağı öngörülüyor, KKTC hükümeti üzerine düşeni yerine getirecek. Çünkü iktidarın yolu, KKTC halkından değil, Ankara’dan geçer. İlk sırada, vatandaşlıklar, af kararı ve zamlarla vergiler var.

Vatandaşlıklar konusunda kesin ve kalıcı çözümler için adımlar toplumun beklentisi iken “Beyaz kimlik” ve “Af” kararı sıkıntıların çözümüne değil, sadece iktidarın Ankara hükümetine şirin görünmesine yarayacak. Kaçak yaşam, kaçak ekonomi bu ülke şartlarının kaldıramayacağı noktaya gelmiştir. Günlük yaşamda inanılmaz boyutta artış gösteren suç olayları vardır. Siyasetteki seviyesizlik ve iktidar uğruna sınır tanımamazlık, devlet olanaklarının kişiselleştirilmesi, KKTC’de ileriki dönemlerde büyük sıkıntıların yaşanmasına sebep olacaktır. Bu ülke makamları artık, bu memleketin sınırlarını yine bu ülke insanları için belli bir düzene koymak zorundadır. Bu ülke insanları hayatlarını devam ettirme noktasında sıkıntılar yaşarken hala daha bu ülkeye nüfus pompalanması ve hükümetin uygulamaya koyacağı bir dizi kararla bunu yasallaştırması bu ülkenin hangi sorununu çözecek. Amaç bu ülkede yıllardır tartışılan konuşulmaktan korkulan sorunları kökten çözmek midir? Yoksa bu insanların sorununu çözmek ve Türkiye hükümetinin isteğini yerine getirmek midir? Yanlış anlaşılamasın diye altını çizeyim. Ayırımcılık gibi bir düşünceyi beslemek niyetinde değilim. Ama benim için öncelik bu ülkenin ve bu ülke insanının çıkarlarıdır. Bu ülkede artık okullar, öğretmenler, hastaneler, sağlık çalışanları, cezaevi, polis teşkilatı bu nüfusa yetersizken bunların üstüne yenilerini ve kat kat fazlalarını eklemek ve buna “Müjde” demek hangi gerekçe ile açıklanabilir.

Hükümet iktidar olgusuna sıkı sıkıya yapışmış. Ne bırakıyor ne çözüm üretiyor. Muhalefet sadece eleştiriyor. Çözüm üreten veya üretilen çözüm önerilerini dinleyen yok. Toplum kendi derdinde, sorunu çok. Ama hükümetin öncelik verdiği sorunlara bakar mısınız; Kamuda mesai saatleri eski haline benzer bir şekle dönüştürülüyor. Gerçekten önemli bir sorun(!) çözülüyor. Sağlık giderleri artık özeli aratmayacak. Yeni zamlar düzenlendi. Vatandaşlıklar artık sorun olmayacak. Beyaz kimlik verilecek. Bir nevi vatandaşlık. Seçme ve seçilme hakkı ve kamuda çalışma imkânı yok. Ve “Af” konusu. Ülkede kaçak bulunanları ilgilendiren bir konu. Aslında hepsi boşuna kimse söylemiyor ama her isteyen vatandaş yapılsın ve artık bu sorun tarih olsun. İşte size bu tartışmaları sonlandıracak bir öneri, KKTC vatandaşlığı isteyen herkes müracaat etsin, herkese de kimlik belgelerini verin bu iş bitsin. Bu konunun çözülmesi yönünde öneri üretilmesine karşı değilim. Ama bana göre daha öncelikli konular vardır. Yalnız unutulmasın ki Kıbrıs sorununa olası bir çözüm bulunması ihtimali doğarsa ANNAN planında Kıbrıs’ta daimi ikamet süresine göre ön görülen 45 bin vatandaşlık noktası vardı. Yani eğer ki bir çözüm umudumuz ve bu yönde arzumuz varsa buna tezat teşkil edecek kararlarda alınmamalı.

KKTC kurucu Cumhurbaşkanı, Sayın Rauf Denktaş sağlık anlamında sıkıntılı günler yaşıyor. Düşüncelerine, fikirlerine katılan veya katılmayan herkesin, lider duruşuna saygı duyduğu, Sayın Cumhurbaşkanına bu köşenin yazarı olarak en içten dileklerimle acil şifalar
diliyorum.
Bu haber 581 defa okunmuştur

:

:

:

: