‘Rio Karnavalı’na yolculuk 55 TL’

Her yıl Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio’yu bayram havasına sokan çılgınlık ve eğlencenin doruğa çıktığı tarihi Rio Karnavalı etkinliklerinin bir benzeri yaz sezonu boyunca Quente Brazilian Steakhouse’da gerçekleşecek.
Her yıl Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio’yu bayram havasına sokan çılgınlık ve eğlencenin doruğa çıktığı tarihi Rio Karnavalı etkinliklerinin bir benzeri yaz sezonu boyunca Quente Brazilian Steakhouse’da gerçekleşecek. Bu yaz Samba ve Capoeira gösterilerinin sahneleneceği şovların, Kuzey Kıbrıs eğlence ve gastronomi hayatına damga vuracağına inanıyorum.

Brezilya halkının ve dünya eğlence tutkunlarının dört gün dört gece eğlenceye doyduğu geleneksel Rio Karnavalı'nın fikir babası Clovis Bornay, karnavala verdiği ruh ve ateşle 60 yıldır Brezilyalıları ve dünyayı peşinden koşturuyordu. Kalp krizi geçirerek hayata veda eden Bornay, öldüğünde 89 yaşındaydı. Dünyanın en eski karnaval kostüm tasarımcılarından biri olan Clovis Bornay, yaptığı kostümler, hazırladığı çılgın partiler ve adeta tiyatroyu andıran karnaval dekorlarıyla haklı bir hayran kitlesine sahipti. 1916 yılında Rio yakınlarında doğan Clovis Bornay, 21 yaşında moda tasarımcısı olarak isim yapmaya başladı. İtalyan balolarındaki maskelerden etkilenen genç modacı, abartılı kostümlerini ilginç dekorlarla birlikte açık havada sergilemek isteyince Rio'da sokaklarda yapılan samba gösterileri Clovis Bornay'ın kıyafetleriyle birleşti. Sonuç her yıl milyonları peşinden sürükleyen renkli, abartılı, çılgın bir gösteri oldu.

Brezilya Mutfağı’nın Churrascaria tarihi; 1800`lü yıllarda Brezilya`nın güneyinde, “Gaucho” denilen büyükbaş sürü kovboylarının, hayvanları farklı bir kesim metoduyla, açık ateşte çevirme prensibiyle ortaya çıkmıştır. 1970`li yıllarda, Brezilya`da ticari olarak hızla yükselmeye başlayan bu mutfak, Amerika`da oldukça popüler ve bu popülaritesi Avrupa`ya da yayılmış bulunmaktadır. Portekiz`ce`de “Churrasco” mangal, bunun yapıldığı mekânlara da, “Churrascaria” denmektedir. Brezilya`da bu mutfağın servis anlayışı, çok büyük salata ve meze büfelerinden self servis anlayışı ile başlamakta, çeşitli sıcak tadımlıklarla devam etmekte, et servisiyle de son bulmaktadır.

Türkiye`de ve Kuzey Kıbrıs`ta; A la carte servis daha çok tercih edildiğinden dolayı, bütün servisler A la carte olarak yapılıyor. 5 çeşit meze servisiyle başlıyorsunuz. Zeytinyağlı soğan dolmasını mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Ardından, bambu kâselerde gelen salata ile devam ediyorsunuz. Tahta bir stand üzerinde şişlere geçirilmiş, sıcak aperatif tadımlıklar geliyor. Sıcak tadımlıklar; coxinha, polenta, banana frita ve hellim paneden oluşuyor. Coxinha; patates püresi ve tavuk parçalarının karışımı sonucu, galeta unuyla top şeklinde kaplanıp, kızartılıyor. Polenta; mısır unundan yapılıyor. Banana frita; muzun galetayla kaplanıp, kızartılmasından elde ediliyor. Ve bir nevi “Sorbe” görevi görüp, sizi et fırtınasına hazırlıyor. Hellim pane ise, Quente`nin Kuzey Kıbrıs`a özgü yorumu oluyor. Sunumlar gerçekten çok hoş. Daha sonra, Rus servisine çok benzer özellikler taşıdığına inandığım, büyük kılıçlarda et şovu başlıyor. Garnitür olarak, baharatlarla hazırlanmış patates bravas servis edilmektedir. Etler; hayvanların en özel yerlerinden elde ediliyor, 20 gün dinlendiriliyor ve pişirilmeden önce, sadece tat versin diye Brezilya`dan getirilen okyanus tuzu dökülüyor. Brezilya`lı şef “Darci Vargas” tarafından 8 çeşit baharatla çeşnilendirilen, 3 çeşit tavuk parçaları da gerçekten çok lezzetli. Servis edilen etler 10 çeşit. 3 çeşit tavuk, ( kanat, baget ve but ) 2 çeşit kuzu, ( kemiksiz pirzola ve but ) ve 5 çeşit dana etinden ( Al Catra, Antrikot, Biberli Bonfile, Costella ve Picanha ) oluşuyor. Biberli bonfile haricindeki etler, kesinlikle marinasyona uğramadan elde edilip, gerçek et tadı almanızı sağlıyor.

Masalarda bir tarafı yeşil, bir tarafı kırmızı plakalar bulunuyor. Plakalarda yeşil “ET SERVİSİNE DEVAM” kırmızı ise, “ET SERVİSİ İSTEMİYORUM” anlamını simgeliyor. Siz kırmızı plakayı çevirinceye kadar, et servisine devam ediliyor. Plakayı kırmızıya çevirmeyi unutmamanızda fayda var. Quente`nin sloganının, “lezzet fırtınasına hoş geldiniz” oluşu, mekânla ilgili kısa bilgi almanıza yardımcı olduğunu da belirtmek isterim. İçki, içecek ve tatlı haricinde, bahsetmiş olduğum menünün kişi başı fiyatı 55 TL.

Hem aperatif, hem de digestive olarak alabileceğiniz, Brezilya`ya özgü “Caipirinha” kokteylini de mutlaka denemenizi öneririm. Caipirinha; şeker kamışından damıtılarak elde edilen bir tür Rum olan Cachaca, Lime ve Caipirinha şekerinden elde ediliyor. On the Rocks kadehlerde, bol talaş buz ile servis ediliyor. Kuzey Kıbrıs`ta yaşayan herkesin damak tadına uygun olduğunu düşünüyorum.

Ve menüde yer alan İtalyan usulü Tiramisu, Frambuazlı Cheesecake, Cream Brulee tatlılardan bir kaçı. Ama bir tatlı var ki; ondan bahsetmeden geçemeyeceğim. Tarçınla tatlandırılmış ve vanilyalı dondurma eşliğinde servis edilen, ızgara ananas. Gerçekten müthiş bir lezzet olduğunu itiraf etmeliyim.

Dün akşam başlayan Rio Karnavalı sezonu bugün ve önümüzdeki hafta Cumartesi gecesi de gerçekleştirilecek. Yaz boyunca eşsiz bir eğlencenin sunulacağı “Quente Brazilian Steakhouse” irtibat adres ve numaralarını sizler için yazıyorum. Bu doyumsuz keyfi sakın kaçırmayın…
Bu haber 708 defa okunmuştur

:

:

:

: