Anasayfa Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle   |   Bize Ulaşın   |   Künye                  

Anasayfa Haber Politika Ekonomi Dünya Spor Magazin Yazarlar Arşiv Reklam Seri İlan E-Gazete
Arama  
HABER

ADLİYE KORİDORLARI’NDA HIRSIZ BOLLUĞU

   
         

Paylaş
Son zamanlarda hırsızlık olaylarındaki artış mahkeme salonlarına da yansıdı. Lefkoşa’da 2 günde 7 tane evi soyan iki kişiyi yakalayan polis, Girne Bölgesi’nde de organize bir şekilde 20 evden fazla evi soydukları iddia edilen Letonya uyruklu iki kişiyi çaldıkları eşyalarla kıskıvrak yakaladı. Ayrıca Lefkoşa’da hırsızlık yapmakta kullanılan araç gereçlerle 3 kişi yakalanırken, kısa süre önce Türkiye’den gelip, boş inşaatlarda yatan ve geceleri hırsızlık yapan yaşları 17 olan 4 zanlı da cezaevine gönderildi. Uyuşturucu madde bulundurma, tasarruf ve ithal suçlarını işleyen zanlılar da mahkeme salonunun misafiri oldu. Bu suçlardan dolayı tutuklu bulunan 3 zanlı cezaevine gönderildi.

2 GÜNDE “BABA” VURGUN
Kuzey Kıbrıs’a 27 Haziran’da gelip iki günde 7 eve giren Fırat Başak ile Sevim Hüseyinoğlu isimli iki zanlı, girdikleri evlerden altın, para, takı ve birçok elektronik eşya çaldı. Girne’de bir otelde kalan zanlılar çaldıklarının otel odasına saklayıp yeniden hırsızlığa çıkıyordu.28 Haziran günü de öğlen saatlerinde bir eve girmeye çalışan zanlılar işi beceremeyince oradan ayrıldı. Hırsızlık girişimi üzerine polis Lefkoşa’da devriyeye çıktı. Yaya bir şekilde yürüyen iki zanlıdan şüphelenen polis, zanlıları gözaltına aldı. Ancak polisin yaklaştığını gören iki zanlı üstlerinde bulundurdukları çalıntı eşyaların bir kısmını yola attı.

ÇALIP OTEL ODASINA SAKLADILAR
Tutuklanan iki zanlının üzerinde yapılan aramada birçok çalıntı malları bulan polis, yola atılmış eşyaları da bularak emare olarak aldı. Zanlıların kaldığı otel odasında da arama yapan polis, otel odasına saklanmış birçok ziynet eşyası ve çalıntı birçok eşya ele geçirdi. Zanlıları mahkemeye çıkaran polis, zanlıların Yenikent ve Ortaköy Bölgesi’nde 7 evin kapısını İngiliz anahtarı ile kırarak içeri girdiklerini ve birçok eşya çaldıklarını söyledi. Şuanda polis gözetiminde olan zanlıların çaldıkları eşyalarda basına sergilendi. Eşyalar arasında altın,takı,para ve elektronik eşya gibi birçok eşya vardı.

PLANLAYIP SOYDULAR
Girne’de sakin iki Letonyalı hırsız da duyanları hayrete düşürdü.Girne, Lefkoşa, Mağusa ve İskele’de yaklaşık 6 aydır birçok evi soydukları iddia edilen SandisKulins ve JanisBarda’nın tam teçhizatla hırsızlık gerçekleştirdikleri ortayaçıktı. Zanlıların soyacakları evleri önceden belirledikleri, biri hırsızlık yaparken diğer zanlının da evin çevresini gözetlediği iddia edildi. Ayrıca zanlıların çaldıkları birçok eşyayı Güney Kıbrıs’ta elden çıkardıkları ve Güney’de işbirliği yaptıkları suç ortakları olduğu da ileri sürüldü. Zanlıların çaldığı eşyaların bir kısmı polis tarafından bulunurken, diğer eşyaların satıldığı ve yurt dışına çıkarıldığı öne sürüldü.

BAZILARI TANIYORDU
Ayrıca, zanlıların evine girerek hırsızlık yaptıkları birçok kişiyle de tanışıyor oldukları ve bu kişilerin evine girip çıktıkları iddia edildi. Şuanda polis gözetiminde bulunan zanlılar aleyhindeki soruşturma devam ederken, zanlıların girdiği ve çaldığı diğer eşyalar araştırılıyor.


ALETLERİ ALIP KEŞFE ÇIKTILAR:Kuzey Kıbrıs’a gelip pansiyon parası ödememek için araç kiralayıp araçta yatıp kalktılar. Hırsızlıkta kullanılan eşyalarla Lefkoşa’da turlayıp fırsat kollarken polis tarafından yakalandılar. Tutuklanarak mahkemeye çıkarılan zanlılar Erdem Halis, Turgay Yalçın, Bişar Akdemir çelişkili ifadelerle savunma yaptılar. Biri araçta bulunan ve hırsızlıkta kullanılan araç gereçlerin kiralık araca ait olduğunu öne sürerken diğeri araç gereçlerin Türkiye’deki arkadaşlarına ait olduğunu söyledi. Bir zanlı da paraları olmadığı için pansiyonda kalmadıklarını ve araç kiralayıp araçta kaldıklarını ileri sürdü. Şuanda poliste tutuklu bulunan 3 zanlı aleyhindeki polis soruşturması da devam ediyor.

Lefkoşa’da faaliyet gösteren Fatma Özerdağ’a ait işyerinde Haziran ayı içerisinde farklı zamanlarda meydana gelen hırsızlık olaylarıyla ilgili olarak tutuklu bulunan zanlılar M.E., G.Y., H.Ç. ve M.A. aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı. Tümü 17 yaşında olan zanlılar Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin kararı ile yargılanıncaya kadar 1 ay süreyle cezaevine gönderildi.


MESKENLERİ İNŞAATLAR: Öte yandan zanlıların kısa bir süre önce Türkiye’den geldikleri, boş inşaatlarda kalıp geceleri hırsızlık yaptıkları öğrenildi.

UYUŞTURUCU 3 KİŞİYİ HAPSE GÖNDERDİ
Adliye Koridorlarının ikinci önemli konusu da her zamanki gibi uyuşturucu vakalarıydı. Arkadaşının sürpriz olsun diye kargo ile Hint keneviri gönderdiği HanbeyŞit,soruşturması tamamlandıktan sonra dava dosyası hazırlanıncaya kadar 3 ay süreyle cezaevine gönderildi. Çorabında Kuzey Kıbrıs’a Hint keneviri sokmaya çalışırken suçüstü tutuklanan zanlı Erkan Ekin ise soruşturma sonrası teminatla serbest kalmasına karar verildi. Ancak teminat şartlarını yerine getiremeyen zanlı cezaevine gönderildi.

Ülkeye iç çamaşırında ve vajinasında 995 adet extacy sokmaya çalışırken tutuklanan çek Cumhuriyeti vatandaşı JanaRotkovada davaları görülünceye kadar 3 ay süreyle cezaevine gönderildi.
  Haber tarihi 04.07.2011                  Bu haber 602 defa okunmuştur

Yorum Yaz Yazdır

 YORUMLAR
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Star Kıbrıs veya starkibris.net sorumlu tutulamaz.
umursuzlar
yani daha anlamadık millet huzursuz.daha ne bekliyorlar dünyada en çok hırsızlık olan ülke olarak adımız duyuldu.turizm yılı olarak iyi reklam.geçenlerde onyedi yasında iki genç adaya gelir gelmez hırsızlıktan yakalanmış ve bu iş için geldıklerini söylemişler.basit gümrükten çıkarken nerde kalacaksınız paranızı ne kadar diye istense ne yapacakları bellı olur eminim yüz tl bile yoktu ceplerinde.bunlar insan hayatıile de oynarlar anlayın ne kadar hayat riskimiz kötü deva edelim umursuzluğa aydınlık günler bizi bekler.gece özgürlüğümüz kısıtlandı.
altan  girne   04.07.2011
Turist
Eeee boşuna dememişler bu sene turizim yılı olacak tursitler gelip basacak bunun içini birda çevre yılı ilan edildi bakın iyi izleyin Gelen tursitcikleriii habire gelirler maşşallah getirdiklerini bırakacaklarınaa bundan alıp giderler daha zararlı çıktık biz bu iştenn birda ekonomimiz düzelecek herşey daha güzel olacakmışş haaaaaa Allaha havale be sizii.......
Londradan  Mehmet   04.07.2011
Cogunluk MADE IN T....
Ne aci ki hepsi da ithal.
Dervis  Lefkosa   04.07.2011
Yine ozellikle hirsizlik yapmak icin gelen 4 kisi bunlar ,bu durum boyle devam edemez ne den Batu Han magosadan kardes ,artik inandin mi ,KKTC,ye sirf hirsizlik yapmak icin gelen tc vebaska yabancilar var.
hasanoglu  londra   04.07.2011
SORMA GIR HANI
K KIBRIS TADLIYE KORIDORLARI TC DEN KRO , GACO , KIRMAN TURISTLE DOLDU TASTI ..
LONDRALI  U.K   04.07.2011
gemiden enen gece hırsızlığa koyulur.allah acısın sonumuz son değil ama değerli hükümet böyle uygun görür
alican  girne   04.07.2011


Bugün Yazan Yazarlar

Editörden
Rusya’nın Kafkaslarda güçlenmesi
Erçin Şahmaran
Artık Üniversitelerde tartışılmalı

Diğer Yazarlar

Gözde Bekir
Elektrik konusunda farklı sesler yükseliyor
Okan Veli Şafaklı
KAMU REFORMU RACONA TERS!
Mihrişah Safa
Ayfer Orhan destek bekliyor
Nupelda Karabuğday
Kadına Yönelik Şiddet!
Dr. Mustafa Ertanın
Hoşgeldin ‘hukuk’, darısı ‘uygulama’nın başına
Yusuf Kanlı
Çözüm samimiyeti okul kitaplarından geçse ya!
Erkan Eğmez
Türkiye bir kez daha AKP dedi
Kaan KUTLAY
2016 beklentileri
Ayhan ŞAHMARAN
Efsaneler ve turizm
Teoman Turan
Taciz için yasal düzenleme gerekiyor
Özcan Özcanhan
Özlü müzakereler başlatılmış
Hakkı Şener
Dönüm noktaları
Nihan B. Yücel
Cumartesi günü güzel başladı
Vedat Yorucu
Polonya, kaya gazı yatırımlarına teşvik veriyor
Fahriye Özay
Neler oluyor ?
Ayşe Tural
Mehmet Kansu’yla…
Tansel Fikri
Akıncı : 'Çok Kültürlülük Kıbrıs sorununun çözümüne esas teşkil edecek'
Mehmet Hacıarif
Veda yazısı yazmak her zaman zordur…
Niyazi Ergülen
Yüreğimiz kan ağladı
Serkan Güzel
Gerçekler yalancıdır sakın inanma!
Metin Silman
Barış Harekatı’nın 40. yılında... O günlere nasıl gelindi XVII
Yeşim Öztopraktan
Beşparmaklar Bakanlığı
Konuk Yazar
Modernleştikçe risk artıyor
Ekrem Günaydın
ABD seçimleri ve Johnson
Emir Abdurrahman Bulut
Nereye gidiyoruz
Serdar ARAPOĞLU
Kışı Beklerken
Halit ÇELİKBUDAK
Uluslararası Kitap Fuarları…
Kemal OKTAR
Zordur KKTC ‘de milletvekili olmak
Oğuz Köse
Grev en son silahı olmalı
Emete Gözügüzelli
AB Birincil Hukukuna Dahil Olmak Neden Önemli? (2)
Yalçın Cemal
Vur öldür. Ver ceremesini
Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel
KKTC Yargısı (7)
Yrd. Doç. Dr.Ozan Örmeci
Amerikan dış politikasını kim belirliyor?
Uygar Yalçın
Milleti oyalamayın
Seval Oyaltan
Kadına Karşı Şiddete Ses Veriyorum!
Oğuzhan Hasipoğlu
BM’nin ‘Bireylerin 1974 öncesi mülk hakkı tanındı’ açıklaması ve Kıbrıs Türk tarafının Mülkiyet başlığı altındaki pozisyon belirsizliği! (2)
Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel
Problemlerin çözümü
Nazmi Pınar
Yumurtasını satan kadınlar ve tüp bebek merkezlerinin denetimsizliği!


ANKET

Güney Kıbrısta Kıbrıslı Türklere yapılan saldırı barış görüşmelerini etkiler mi?
Evet (% 66)
Hayır (% 31)
Fikrim yok (% 3)
Diğer Anketler