Kürt sorunu ve BDP’nin duruşu

Bu ülkede terör ile demokrasiyi aynı kefeye oturtanlar vardır. Gelişmiş ülkelerde her türlü fikrin tartışılması, görüşülmesi ya da bir fikir üzerine konsensus yapılması demokrasinin gerekliklerindendir.

Bu ülkede terör ile demokrasiyi aynı kefeye oturtanlar vardır. Gelişmiş ülkelerde her türlü fikrin tartışılması, görüşülmesi ya da bir fikir üzerine konsensus yapılması demokrasinin gerekliklerindendir. Bu ülkede bugün ‘’Kürt Sorunun’’ da tartışılması ve çözüm yollarının aranması da doğru ya da normal olandır. Tartışmanın boyutunu şiddete döndürdüğümüzde bu iş çığırından çıkıp demokrasinin ötesine geçer. Yani demokrasinin anti-tezi olur. Anarşist
bir yapıyı da beraberinde getirir. Silahla hakların savunulmasını bugün meşru zemine oturtmak isteyenlerinde istediği tam olarak da bu. Çocukların ellerine Molotof kokteyllerin verilmesi, taşların güvenlik güçlerine karşı kullandırılması, gençlerimizi canlı bomba olarak
kullandırılması ve dağa çıkarılmasının adı ne zaman barış ve demokrasi oldu onu da anlamadım.

Barış ve Demokrasi Partisinin vekillerinin gündemle ilgili söyledikleri apaçık ortada. Ne diyor BDP Şırnak Mebusu Hasip Kaplan, Ben böyle bir meclisi tanımam, gerekirse başlarına geçiririz… Bu nasıl bir uzlaşma türüdür. Hakkını arayacağınız yer orası değil mi? Bu mu barış bu mu Demokrasi ! Bir teröristi vatansever saymak nasıl oluyor da doğru oluyor… TBMM’de mebus olan BDP’lilerin teröristlerin cenazelerine katılmasına ne demeli! Gerçekten bunların hepsini anlamlandırmak zor olsa gerek. Yine bu vekillerden bazılarının terörist cenazelerinde yaptığı açıklamalar gerçekten hayret verici. Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul Mebusu Sebahat Tuncel’e göre rahat olmalarının tek sebebi öldürülen gerillara borçlu olmalarındanmış’’ Gerçekten bu siyasi anlayışa ne diyelim bilemiyorum… Bu siyasetin dışında bir tutumdur.

Bugün BDP’nin aldığı %6.5 civarında ki oy gerçekten çok fazla bir oy değil. Belki de kendileri de bunun farkındadır. Bugün BDP’nin yapması gereken boykot değil, evrensel boyutlarda demokrasinin kurulmasına katkı sağlamak olmalıdır. Bunun dışında ki yol BDP’nin Kürt haklarını aradığı yer olamaz. Türkiye’de demokrasinin gelişmesinde Kürt sorununun çözüme kavuşması gerekmektedir. BDP seçimlerde de gördüğümüz üzere bir Türkiye partisi olmayı başaramadı. Aldığı oylara bakarsak doğu ağırlıklı olması sadece bölgesel ağırlığı olduğunu gösteriyor. BDP yerine Türkiye’de Kürt sorunun çözümüne ilişkin daha aydın fikirli ilişkin insanların oluşacağı bir partiye ihtiyaç vardır. Mesela bu partide Baskın Oran vb şahsiyetlerde ki insanlar olmalıdır. Bu kişilerin fikirleri alınıp ortaya bölgesel olmayan Türkiye partisi olan bir oluşum çıkmalıdır.

Terörist faaliyeti destekleyen fikirlerin yerine daha aydın kesimin oluşturacağı bir partinin kurulması hem Türkiye’nin demokrasine yarar getirecektir. Hem de Kürt Haklarının daha sağlam ve daha demokratik savunulacağı ortamı doğuracaktır. Silahla dünya’nın hangi bölgesinde tam olarak meşru bir zemin kazanılmıştır ki… BDP’nin Silah siyaseti yerine gerçekten barış ve demokrasi temelli siyaseti seçmesi daha mantıklıdır. Toplumda halklarını ayırma temelli siyaset anlayışı yerine lobütünleştirici ve demokrasi lokomotifine destek verici girişimlerin olması daha etik olacaktır.
Bu haber 898 defa okunmuştur
  • Hangi Ülke Barış  Ecevit - 07.07.2011 Uzaktan martaval okumak güzel. Bu ülke diye başlamışssınız... O ülke hangi ülke? Kıbrıs'tan mı bahsediyorsunuz?
  • Evet Hazin  Türkiye - 06.07.2011 Doğru yazdıkların için evvela tebrik ediyorum. Bunların ne istedikleri belli değil ki kardeşim.Şaşırmışlar... Biri boykot eder biride ne yaptığı bellli değil inş tükürdüklerini yalamazlar.. BUnların ne yapacakları belli olmaz ama sen en iyisini yapmışsın tebrikler yazarı m

:

:

:

: