Paylaşım en büyük asilliktir

Bazen bir meltem rüzgarı esiyor ve yüzünüzü okşarcasına derin hayallere dalıyorsunuz.

Bazen bir meltem rüzgarı esiyor ve yüzünüzü okşarcasına derin hayallere dalıyorsunuz. Geçmişinizi, geleceğinizi ama önünüzde hayalinizde hep Kıbrıs... Nerden nereye gelindi ve nereye doğru gidiliyor. Küçücük bir ada, dünyanın gözü üstünde ama nedense çaresizlik içerisinde kıvranıyor da kıvranıyor güzel adamız. Bir yığın insan konuyu görüşüyor da görüşüyor. Hep aynı nakarat aynı nakarat. Bu kadar yetişkin insan başarısızlıklara imza atıyoruz.

Peki hiç düşündük mü, hayal ettik mi? Çocuklar üzerinde bir anket başlatsak. O tertemiz yüreklerinde hiç bir art düşünce taşımayan çocuklar, çocuklarımız inanıyorum ki bize doğruyu doğru yolu göstereceklerdir. Sabah uyanır uyanmaz elimde TV kumandası bütün kanalları tek tek gezdikten sonra Ada TV'nin vermiş olduğu haber bültenlerini büyük bir dikkatle dinlemeye çalıştım. Benim için güzellik, doğruluk ve göze kulağa hitaptır. Doğruluk ve renklilik benim için çok çok önemlidir. Bu alışkanlık bana, nur içinde yatsın babacığımdan kalan bir meziyettir. Çok örnek bir babaydı. Her zaman haber dinlemenin ayrı bir kültür olduğunu derdi. Güney Kıbrıs'ta, Limasol yakınlarında olan patlamayı Ada TV'den öğrendim. Büyük bir acı Rum tarafının karanlığa gömülmesi. Elektriksiz kalmaları, bir çok insanın ölmesi ve yaralanması yürekler acısı bir durumdur. Bu olay gerçekleşmeden önce yaşamış olduğum bir anımı siz okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Güney Kıbrıs'ta yaşayan dostlarım var. Bir süre önce balık yemek için orada yaşayan dostlarımla yıllardır Yedidalga'nın güzelliğine güzellik katan deniz kenarında bulunan Aspava Restaurant'a balık yemeğe gittik. Bu arada sevgili Caner Aspava'nın biricik babası Hüseyin Bey'in vefat ettiğini öğrendim. Kendisine baş sağlığı dilerim. Yemeğimizi yedikten sonra atmosfer o kadar güzeldi ki o güzelim manzara karşısında biraz daha oturmak istedik. Dönüşümüzde hava karardı. Karanlık çöktü. Yolda gelirken Maria bana seslendi ve sizin yollarınız şimdi kapkaranlıktır. Bizim yollarımız ise apaydınlık dedi. O an içimden şöyle düşündüm. Ah bir kalkınsak daha da bir güçlensek ve elektriği, suyu hatta ve hatta gücü bizden alsanız dedim. Cevap vermedim ve bu durumu hayal etmeğe başladım. Yukarıda da belirttiğim gibi Güney Kıbrıs'ın başına gelen bu patlama yürekler acısı bir durumdur. Üç yıldan beri büyük bir ihmalkarlığın sonucu 98 konteynır büyüklüğünde patlayıcı maddelerle dolu elektrik santralinin patlaması sonucu santralin yakınlarındaki turistlerin uğrak mekanlarından olan balık restaurantlarına ve bu güzelim köye yazık oldu.

Bilindiği gibi Rum Milli Ordusu son derece disiplinsizdi her durumda da olduğu gibi. Düşünebiliyor musunuz?Bir silahlı kuvvetlerinin nöbet zamanında her hangi bir insanın yanına gidip de sohbet edebilir mi? Ama Rum askeri nöbetini tutarken yanına annesi,babası,sevdiği gidip de muhabbet edebiliyor.Tabi bunun adına nöbet tutmak denilebilirse!Bu da ordunun ne denli disiplinsiz olduğunun simgesidir. Bu olaydan bir kaç hafta önce Jeoloji ve Elektrik Kurumu sorumluları çok acil bir şekilde toplandılar ve yazılı olarak askeriyeye bu konteynırların tehlike arz ettiklerini ve bulundukları yerden derhal kaldırılması gerektiğini bildirdiler. Ama maalesef olaya çok ilgisiz baktılar. Ortadaki dedikodular her gün farklı farklı boyutlara ulaşıyor. Kimi sıcaklardan infilak ettiği, kimi İsrail'in vurduğunu söylüyor. Öyle veya böyle büyük acı. Dünyadaki var olan her insanın güzellikleri yaşamaya hakkı vardır. Tüm insanlık kardeştir. Hepsi Adem'den olma Havva'dan doğma... Elele vermeli güzellikleri paylaşmalıyız. Kimi aç kimi tok olmamalıdır.

Sayın Cumhurbaşkan'mız Derviş Eroğlu'nun Hristofyas'ı araması güzel dileklerde bulunması özellikle de kendi elektriğimizden düşen acil payı onlarla paylaşmak istemesi onursal ve de alkışlanacak bir durumdur. Cumartesi günü ise anlaşmaya varıldığı haberlerini aldım. İşte insanlık budur. Herkes herkese yardıma koşmalı sevgi ile saygı ile birbirlerini karşılamalıdır. Her sabah uyandığımızda ne oldum değil ne olacağım felsefesi ile güne başlamalıyız. Ayrıca bir kaç gün önce terör lanetine şehit verdiğimiz 13 şehidimizin ailesine ve tüm Türk ulusuna yürekten baş sağlığı dileklerimi iletirim. Sizi seviyorum...
Bu haber 6957 defa okunmuştur

:

:

:

: