Suriye’de yapılan katliam

Ramazanın arifesinde Suriye’de hama da yapılan katliam tüm dünyanın basınına yansımış olmasına rağmen, devam eden durumu Suriye Devlet Başkanı B.Esat’ın aleyhine çevrilmesi için her hangi bir yaptırım şuan için söz konusu değil.

Ramazanın arifesinde Suriye’de hama da yapılan katliam tüm dünyanın basınına yansımış olmasına rağmen, devam eden durumu Suriye Devlet Başkanı B.Esat’ın aleyhine çevrilmesi için her hangi bir yaptırım şuan için söz konusu değil. Orta Doğu’da bugün Suriye Devlet Başkanı B.Esat’ın yaptığı katliam aslında tüm dünya vatandaşlarına yapılmış. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesiyle ve BM’nin yayınladığı belge ile hiçbir konuda uyumu olmayan hatta tersine insan haklarına aykırı hareketlere insanoğlunun sessiz kalışı düşündürücüdür.
Geçtiğimiz günlerde B.Esat yeni parti için düğmeye basmıştı. Fakat bugün yapılan katliam tüm bunları gölgede bıraktı. Ankara’da durumu iyi değerlendirip Dışişleri bakanlığından gerekli açıklamaları yaptı. Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya bakarsak’’ Türkiye, Suriye halkının haklı ve meşru taleplerinin karşılanması için vaad edilen reformların en yakın zamanda hayata geçirilmesini temenni etmekte ve bu amaçla sabır içinde beklemektedir.Türkiye, Suriye yönetimi ile yakın temas halinde olmak, Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve reform bağlamında her türlü yapıcı katkıyı sağlamak için bütün imkanlarını seferber etmiştir.Halen, maalesef şiddet olaylarının devaqm ettiğini görmekteyiz.Söz konusu operasyonların, Suriye’nin güvenliğine en ufak katkısı söz konusu değildir.şiddet çözümsüzlük getirmektedir.Suriye yönetimi bu gerçeği idrak etmelidir.Türkiye,Suriye hükümetine operasyonlara son vermesi,çözüm için siyasi yöntemlere,diyaloga ve barışçı girişimlere yönelmesi çağrısını bir kez daha tekrarlamaktadır…

Arap ülkelerinde devam eden bahar rüzgarı ramazan boyunca esmeye devam edeceğe benziyor.Libya,Suriye,Mısır ve Yemen’de ki hareketliliğin devam edeceği ortadadır.Uluslararası aktörler ve kuruluşlarının çağrılarına kulaklarını bir dönem tıkayan Esat geçte olsa düğmeye basmıştı.Son yapılanlar ise ‘’huylu huyundan vazgeçmez’’dedirtti.

** *


Suriye Nereye Gidiyor?

Arap baharının yaşandığı günden beri sıkıntılar içinde bulunan Esat rejimi yumuşama sinyalleri içinde olduğunu göstermeye çalışsa da öle olmadığı ramazanın arifesinde gördük. Suriye’de yeni bir yönetimin şart olduğunu dün ki olaylar bir kez daha kanıtladı. Yeni yönetim ve Yeni siyasal sistem bugün halkın isteklerini tam olarak karşılamamaktadır. Erkler ayrılığının belirgin olmadığı bu coğrafyada değişim dalgasının durması şuan için mümkün olmayacaktır. Suriye’de yaşananlar bugün ülkenin çıkmaza doğru gittiğinin göstergesidir.Hukuksuzluk, asayişin,düzensizliğin kol gezdiği bir Suriye’nin gelecek günlerde daha da sıkıntılara doğru yelken açtığını görüyoruz.

***

Generallerin İstifaları

Bundan 10 yıl önce yada 15 yıl önce benzeri bir olay yaşansaydı inanamazdık.Bugün yaşananların krizsiz bir şekilde yaşanıyor olması Türkiye’nin normalleşmesinin bir göstergesidir.Hangi ülkelerde böyle bir emeklilik, terfiler ya da düzenlemeler olabilir? Demokrasinin sağlıklı işlediği ülkelerde olur.Asker-siyasetçi, ilişkisinin oturduğu yerde oluyor. Fakat konu hakkında halk arasında konuşulanlar gerçekleri yansıtmamaktadır.

***


Türkiye’de Bugün Yaşanan Süreç


Türkiye’de yaşanan süreci iyi okumak gerekiyor. Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında yerinin alması, uluslar arası basında ekonomisi hakkında iftiharlar ettiren ülkede bugün bunların yaşanıyor olması anormal değil.Türkiye sivilleşiyor, demokratikleşiyor. Statükocu zihniyetin tasfiyesi gerçekleşiyor. Yenileşme hareketinde nasibini de Türkiye bu şekilde alıyor.Türkiye’de herkesimden insanın haklarının savunulduğu bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye büyüyor, normalleşiyor…
Bu haber 741 defa okunmuştur
  • SURİYE HK BAHAR  İSTANBUL - 03.08.2011 SURİYE DE ZULM EDENLERİ KINIYORUZ...
  • HAKLSIIN bAHAR  İSTANBUL - 03.08.2011 DEMOKRATİKLEŞEN BİR ÜLKE DE GENÇ OLMAK GERÖEKLERİ GÖSTERŞİYOR ZİHİNLERİNİ ÖRÜMCEK AGI BAĞLAYANLARDAN HİÇ OLMADIK BİZZZ

:

:

:

: