Somali neden bu durumda?

Somali konusu dünyada en çok Türkiye’de yankı uyandırdı.

Somali konusu dünyada en çok Türkiye’de yankı uyandırdı. Türkiye’de 7’den 70’e herkes seferber olmak için konu hakkında elinden geleni yapmaya çalışıyor. Kimisi camilerde kurulan yardım sandıklarına kimisi telefonları aracılığı ile kimisi de kurumların açtığı hesap ve yardım kampanyalarından Somali’ye uzanmak istiyorlar.

Burada sorulması gereken bir soru var. Dünya bugüne kadar neden sessiz ve çaresiz kaldı bu konuda? Eminim ki bu sorunun cevabını benden çok sizlerde iyi biliyorsunuz. Bunun sebeplerini A4 kağıdına yazmaya çalışsak yetmez. Somali’de niye böyle bir durum söz konusu? Bu da ayrıca sorulması gereken konusu. Bu konunun nedenine gelmeden önce Somali’nin coğrafi ve stratejik konumundan kısaca bahsetmek istiyorum. Somali, Kıyılarının 3/2 Hint okyanusuna ve ayrıca da kalan kıyısı da Aden Körfezine açılıyor.Tüm bunların dışından dikkat çeken diğer bir noktada Afrika da en uzun kıyı şeridi bu ülkede. Ne Kenya da ne de diğer ülkelerde.. Sadece, Somali’de… Somali Afrika’nın en doğu ucunda yer alıyor. Arazi olarak genelde platolar, düzlük ve yaylalardan oluşmaktadır. Bu ülke geçtiğimiz dönemlerde en önemli ticaret yollarına sahip de olmuştur. Halen de bu konumunu korumaktadır. Dünya’da ticaretle uğraşan ülkelerin gemilerinin geçiş noktalarından biridir. Bildiğimiz gibi dünya ülkelerinde 3 sınıf ülke vardır.

1. Gelişmiş ülkeler

2. Gelişmekte olan ülkeler

3. Geri kalmış ülkelerdir.


Somali’de yaşanan hem ekonomik hem de siyasi istikrarsızlık söz konusudur. Son yüzyılın neredeyse çeyreğinde siyasi istikrar ülkeye hiç uğramamıştır. Devlet otoritesinin olmayışı da ülke de yağmayı ve çeteleşmeyi de beraberinde getirmiştir. Konuya hakim olanlar bilirler ki
Afrika toprakları asırlardır her zaman sömürge düzeni içinde kalmıştır. Dünya ülkeler tek tek sömürge sisteminden çıkarken bu ülkeler yer altı zenginlikleri ve stratejik konumlarından dolayı gelişmeyi yaşamamıştır. Ayrıca batılı sömürgeci güçlerin buradan çıkarken bıraktığı durum bugün ki orta doğu’dan farklı değildir. Etiyopya ve Somali arasında yaşanan gerilim ve savaş zaten kıt kanaat geçinen Somali’yi daha da geriye götürmüştür. Batı destekli ayakta duran Etiyopya ise Somali halkını ezip kırmıştır. Batı destekli Etiyopya Somali üzerinden dünyaya açılmak istiyor. Batılı güçlerde Uzak Doğu ülkelerinin bölgede yükselişini kırmak için Somali’de etkinliğini arttırmak için İÇ SAVAŞIN durmasına KANIN durmasına dur demiyor..

Sonuç olarak da kıtlık- açlık- savaş bir gün olsun bitmiyor. Türkiye ve KKTC’den Somali’ye yağan yardım seli sonucunda konu dünya gündemine konulmuş durumda. Somali’de hiç uğruna ölen çocukların-bebeklerin ve gençlerin batı ülkelerinde yaşanan insanlardan farkı nedir anlamadım. 1991’den bu yana iç savaşın yaşandığı Müslüman ülke Somali’nin bir an evvel bulunduğu durumdan çıkarılması birer insanlık görevidir.İnsanların barışı için kurulan BM(Birleşmiş Milletlerin) bölgede etkinliğini arttırması BM’nin geleceğini daha da meşru temellere oturtacaktır. Türkiye Somaliye’ye 17 Ağustos 2011’de 30 ton ilaç ve tıbbi malzemede gönderecek olması zaten sağlık sorunun kol gezdiği Somali’nin yaralarını biraz olsun saracaktır.
Bu haber 878 defa okunmuştur
  • Ey Smurenler  Istanbul - 23.08.2011 Bunlar somure somure bu mılletı bu hale getırdıler allah bunları bıldıgı eder sonra..
  • ah o yoneticiler    - 21.08.2011 Millet baska yoneticiler baska..1985 de habesistan acliktan olurken Londrada dernek ve yardim kuruluslari yoneticilerine tonlarca para yardimi toplayip yolladi.. ilk gemiler limana vardiginda haberciler ve duyarli insanlar yardimlarin dogru yerlere gitmesi icin limana gittiginde ilk gemiden tahmin et ne cikti??... VIski ve silah!!...
  • LONDRALI  U.K - 21.08.2011 silaha almaya ve birbirlerini oldurmeye paralari vardir !!! kalkinmaya ,yemek almaya ve olmemeye paralari yoktur .....
  • SOMALİ Mehmet  ANKARA - 21.08.2011 ÇOK GÜZEL SAHILLERI ÇOK ÇEŞİT VE BOL BALIK İMKANI YERALTI ZENGİNLİKLERİ PETROL VE MADENLERİ VE EN BASITINDEN TURIZME UYGUN SAFARI BÖLEGELERIYLE BU ULKE HALA NIYE BUKADAR FAKIR?.

:

:

:

: