Deniz, kum, maden

Bu hafta çifte bayramı kutluyoruz.. Kurtuluş Savaşımızın en parlak tarihlerinden 30 Ağustos Zafer Bayramı, Şeker Bayramı ile aynı güne rastladı bu sene..
Bu hafta çifte bayramı kutluyoruz.. Kurtuluş Savaşımızın en parlak tarihlerinden 30 Ağustos Zafer Bayramı, Şeker Bayramı ile aynı güne rastladı bu sene..

Bir yanda Türkiye Cumhuriyetinin en görkemli zaferi.. Bir yanda İslam aleminin kutsal bayramı.. Güzel bir rastlantı.. Hepinizin bu çifte bayramı kutlu, mutlu olsun..
Bodrum’dayim 3 haftadır.. 30 Ağustos nedeniyle her yer Türk bayraklarıyla çiçek açmış gibi.. Evlerden, işyerlerinden , resmi binalardan sallanan irili, ufaklı bayrağımız göğsümü kabartıyor..

Ağustos en sıcak günlerini yaşıyor.. Sanki yaz yeni gelmiş gibi.. Bodrum artık benim Türkiye’deki birinci adresim.. Sadece yaz tatili değil, ana vatanımızdaki merkezim..
Vatanımız deniz, kum, güneş sloganıyla tanıtıldı, tanındı.. Gerçi bilinçli gelen turistlerin gezip, gördüğü yerler inanılmaz bol.. Tarihi, antik bir sürü yere gidip, bizden daha güzel geziyorlar.. Her yeri bizden daha ayrıntılı görüyorlar..
Bu sefer ben de sevgili arkadaşlarım Hatice Güvensoy ve Ayşe Pehlivanlı ile Bodrum’dan birkaç saat ötemizdeki Gökova körfezine gitmeye karar verdik.. .. Bodrum’dan çıkar çıkmaz bir farklı dünyaya adım attık.. Önce yol üstündeki Milas.. Bodrum-Milas Havaalanının ikinci beldesi.
Bodrum’a 40 dakika uzakta, hareketli, bereketli, cıvıl cıvıl bir belde.
Milas’dan hemen dağ yoluna sapıp, virajlı, sağlı sollu mis kokulu çam ağaçlarıyla kaplı yollardan geçiyoruz.. Etrafta ağustos böceklerinden başka ses yok.. Bir de tek tük geçen dolmuşlar, özel araçlar.. Burası, ünlü Gökova Körfezinin sahil yolu. Milas-Yatağan-Muğla duble yolunun ters yönü.. Yol tek şerit ancak geçmeye, görmeye değer..
Bu yolculukta beni şaşırtan ne çam ağaçları, ne yemyeşil ağaçlardan görülen masmavi deniz, ne bembeyaz çakır taşlı berrak deniz, ne de sessizlik..
Deniz, kum, güneş sloganını burayı gördükten sonra ben “deniz, kum, maden” şeklinde değiştirmeyi düşünüyorum..
Bu yol boyunca linyit maden ocaklarının sayısı beni oldukça şaşırttı.. Yatağan’daki termik santralı defalarca görmüştüm.. Ancak Akyaka Santralından doğrusu haberim yoktu.. Virajı döner dönmez karşınıza çıkan dev bir yapı.. Dağlardan gelen tren yolundaki kömür vagonları, burasının bölge için ne denli önemli olduğunun göstergesi..
Dağların tepesinde maden ocakları.. Çoğu özel işletme.. Buradan çıkan kömür madeni bölgedeki santrallere, büyük ölçüde de Denizli’dekine gönderiliyormuş..
Burada grafit madenini işleten işadamı Sayın Tayfun Durukan, kömüre benzeyen kapkara bu madenin kalemden, giydiğimiz plaj terliklerine, kozmetiğe kadar çok alanda kullanılan bir maden olduğunu anlatıyor.. Yerin 600 metre altından çıkartılan bu maden, Türkiye’nin doğusunda da bol miktarda var.. Ancak hava şartları nedeniyle Milas bölgesinde çıkarımı daha elverişli..
Evet, kum, deniz, maden üçlüsü bu bölgenin bir başka simgesi olmuş..
Maden ocaklarına giremedik.. Ancak ilk fırsatta burada buluşmak üzere sözleştik..
Dağ yolundan Ören’i geçip, devam ettiğinizde ise tepeden inerken karşınıza çıkan manzara nefes kesici.. Minicik, ancak yeşilin ve mavinin her tonunu barındıran , adeta etrafındaki gürültü, patırtıdan habersiz, uyuyan bir güzellik.. Uyandırılmayı bekliyor mu ? Bence hayır.. Zaten kimsenin de böyle bir hevesi, niyeti yok.
Burası Akbük.
Ege-Akdeniz arasındaki sahilleri meşhur minik limanları..Buraya en kolay geliş yolu teknelerle.. Mavi Tura çıkanların uğrak yerlerinden biri..
Yolu iner inmez fındık büyüklüğündeki çakıl taşlı sahile ulaşıyorsunuz.. Deniz sanki taşlardan beyaza bürünmüş gibi.
Bodrum’dan sonra burası bir vaha. Çıt yok. İnsan yok, müzik sesi kulakları sağır etmiyor.
Tek tük bölgenin sakinleri, denize giriyor. Plaja giriş 1 lira. Evet yanlış okumadınız. Sadece 1 lira. Araçların girişi ise 2 lira.
Deniz suyu sımsıcak. Sizi yormuyor, dalgaların kucağında saatlerce kalabilecek gibi, sessiz, sakin, sizi sarıp sarmalıyor..
Akbük’ü geride bıraktıktan sonra ilk durak Akyaka.. Marmaris’e İzmir yönünden gelenler bilirler.. Ünlü Sakar Geçitinin en virajlı yerinde, Gökova Körfezinin başladığı dümdüz ovanın olduğu yer.. Meşhur deniz uçurtması veya skateboard’un yapıldığı bölge.. Havada şişerek açılan ve kelebeğe benzeyen rengarenk bir sürü deniz uçurtması..
İşte bu büyülü manzaranın adı Akyaka.. Bir başka yazıda bu yeryüzü cennetini yazmaya devam edeceğim..
Bu vesile ile hepinizin çifte bayramı kutlu, mutlu olsun..
Bu haber 519 defa okunmuştur
  • Bodrum bodrum.... Nihal Celikcan  Istanbul - 02.09.2011 Sevgili Mihrisah, Ne guzel anlatmissin, yeni tatilden donmemis olsam Bir daha senin gozunden gormek icin giderdim oralara:))
  • seneye belki biz de geliriz insallah    - 31.08.2011 Sizin milas bodrum taraflarinda ibadet edilecek hala sultan veya benzeri tekke de var mi?.. merak ettim de!

:

:

:

: