KKTC’li RA 25 dünya devleriyle yarışacak

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ürettiği RA 25 güneş enerjili araç Güney Afrika’da gerçekleştirilecek dünya güneş enerjili araçlar rallisine katılıyor

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ürettiği RA 25 güneş enerjili araç Güney Afrika’da gerçekleştirilecek dünya güneş enerjili araçlar rallisine katılıyor

Yakın Doğu Üniversitesi’nin AR-GE ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen RA 25 isimli güneş enerjisi ile çalışan araç Güney Afrika’da gerçekleştirilecek dünya güneş enerjisi ile çalışan araçlar rallisinde KKTC’yi temsil edecek.Yakın Doğu Üniversitesi, Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ülkemizde ilk kez üretilen araç olma özelliği taşıyan ve Bakanlar Kurulu kararıyla TRNC535/14NEU0001 şasi numarası ile kayıt işlemlerin yapılması onayını alan RA 25,27 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından gerçekleştirilecek olan “Güney Afrika Güneş Enerjili Araçlar Rallisi”nde ülkemizi temsil edecek. RA 25 8 Eylül Pazartesi günü yola çıkacak.

KKTC VE YDÜ BAYRAĞINI GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ’NDE DALGALANDIRACAK
Johannesburg’dan başlayıp Cape Town’da tamamlanacak olan yarışta, araçlar 2000 km’lik bir parkurda yarışacak. Yarışa Dünyanın önde gelen üniversitelerinin yansıra Mercedes, Audi gibi devlerin de katılacağı rallide Yakın Doğu Üniversitesi ve RA 25 KKTC bayrağını Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gururla dalgalandıracak.

GÜNSEL: “ÜSTÜN TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ”
Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel yaptığı açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi Ar-Ge ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen, KKTC’nin ilk yerli üretimi RA 25 güneş enerjili arabanın üstün teknoloji ürünü bir araç olduğunu ve RA 25’in teknolojik açıdan Yakın Doğu Üniversitesi’nin ulaştığı en son teknolojik noktanın göstergesi olduğunu söyledi. Aracın Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek olan Dünya Rallisi’nde bayrağımızı gururla dalgalandıracağını belirten Doç. Dr. İrfan S. Günsel, rallide dünyanın dev araba üreticisi firmaların araçları ile birlikte dünyanın önde gelen üniversitelerin araçlarının yarışacağını, RA 25’in ise ülkemize çok iyi bir sonuçla döneceğine olan inancını dile getirdi.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Tamamen güneş enerjisiyle çalışan ve 1800 Watt gücünde doğru akımlı bir motora sahip olan üstün teknoloji ürünü RA25 150 km hıza ulaşabiliyor. Üç tekerlekli olarak dizayn edilen araç, özel olarak üretilen Michelin 95/80R16 Solar Radial lastikler, 550 adet 12.5 X 12.5 cm. büyüklüğüde 550 adet solar panel, 500 adet laptoplarda kullanılan ve şarj edilebilen Panasonic 3.7 voltluk 2250 mAh değerinde pil, 1 adet 1800 Watt gücünde doğru akım elektrik motoru, 1 adet motor sürücü, 2 adet MPPT (Maximum Power Point Tracking), 2 adet Hücre Kontrol Ünitesi (Cell Management Unit) ve 1 adet Pil Kontrol Ünitesi (Battery Management Unit) ile donatıldı. Modern araçlarda kullanılan disk fren sistemine sahip olan araçta direksiyon ve süspansiyon yapısı Formula 1 araçlarında olduğu gibi dizayn edildi. Teknoloji harikası gelecek nesil aracın sadece ileri ve geri olmak üzere iki vitesli kontrol paneli bulunmaktadır. RA25 5 metre uzunluğunda, 1.8 metre genişliğinde ve yerden en yüksek noktası ise 1 metre olacak şekilde oluşturuldu.
Bu haber 105 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER