BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ KADINLARA İLGİSİZLİK

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Savaşan, Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığı gün olan 5 Aralık dolayısıyla mesaj yayımladı

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Savaşan, Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığı gün olan 5 Aralık dolayısıyla mesaj yayımladı

Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığı gün olan 5 Aralık dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, kadınların hakları konusunda dünya aydınlarının ve Birleşmiş Milletler Örgütü’nün yaymaya çalıştığı kadın hakları ile ilgili adımların bir asıra yakın zaman önce Atatürk tarafından atıldığını vurguladı.

83 yıl önce bu gün, 5 Aralık 1934’de kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının, büyük Atatürk’ün devrimlerinin en önemlilerinden biri olduğuna değinen Ahmet Savaşan, bu devrimin temelinde 1926 yılında yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını zincirlerinden kurtaran Medeni Kanun olduğunu ifade etti.

KADINININ FALİYETTE OLMADIĞI SOSYAL TOPLUM FELÇLİDİR...

Ahmet Savaşan, “Büyük Atatürk’ün Şubat 1923’te, Cumhuriyet’in ilanından dokuz ay önce; “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir.

Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir” seslenişi ve 30 Mart 1923’de Vakit Gazetesi’ndeki; “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça öteki yarısı göklere yükselebilsin?” dedi.
Bu haber 48 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER