Rum eski ve önemli bakanlarından Nikos Rolandis ile reportan ilginç notlar

NİKOS ROLANDİS iki kez RUM yönetiminde bakanlık görevi yapmıştır ilk SPİROS KİPRİANU hükümeti döneminde dışişleri bakanı ikinci kez de GLAFKLOS KLERİDES döneminde turizm ticaret ve sınai bakanlığı görevini üslenmiştir.

NİKOS ROLANDİS iki kez RUM yönetiminde bakanlık görevi yapmıştır ilk SPİROS KİPRİANU hükümeti döneminde dışişleri bakanı ikinci kez de GLAFKLOS KLERİDES döneminde turizm ticaret ve sınai bakanlığı görevini üslenmiştir. Dışişleri bakanı iken özellikle 1983 de NEW YORK da yine görüşmeler sürerken anlaşmaya yakınlaştığımız bir dönem oldu ve KİPRİANU başkan bu süreci bozmak ve bulunacak anlaşmayı ret etmek için çalışmalar yürütmüştü ben bu isteksizliği görünce KIBRIS a gelirken istifa etmiştim tam elli gün sonra da sn DENKTAŞ 15 kasımda KKTC ilan etti. 1974 öncesi ve sonrasında yürütülen görüşmeler de 14 kez anlaşmaya yaklaşıldı ancak hep ret eden taraf biz olduk yani Kıbrıslı RUM siyasetçiler hiçbir zaman anlaşmayı istemediler ve sn DENKTAŞ,” ki kendisine iyilik ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu sn ROLANDİS” çok zeki ve uyanık bir lider olmuştu görevi başında iken sn DENKTAŞ sabır ve üstün zekası ile bekler RUM liderler de önerilen anlaşma modellerini ret ederlerdi SN DENKTAŞ ondan sonra ret ederdi bizler anlaşma önerilerini hep ret ettik ancak TÜRK tarafı içinde anlaşma isterlerdi demek zor.
Ben ANNAN planına evet diyenlerdenim o dönemde de hata yaptık mükemmel bir anlaşmanın olması mümkün değildir mutlaka bazı anomaliler olacak tüm kesimleri mümkün etmek zordur ancak ANNAN planı tüm olumsuzluklara göre de en mükemmel anlaşma idi. biz yine ki bunun başını dönemin AKEL lideri sn HRİSTOFYAS çektiği hayır gurubu ile ret ettik, PAPADOPULOS başkanlığı dönemi idi ben PAPADOPLOSU çocukluğundan tanırım beraber okuduk tüm düşüncelerini LIBRIS için biliyorum böyle bir anlaşmayı kabul etmezdi ancak kabul edeceğini söyleyen HRİSTOFYAS sonun da ret etti ve planı çimentolayacağını söyledi her ne ise de bu, iyi bir fırsatı kaybettik. Zaman geçtikçe anlaşma olması zorlanıyor çok önceleri anlaşma olması daha kolaydı ancak şimdi kuzeyde birçok yatırımlar var onları yerinden sökmek mümkün değil ondan gerçekten çok zor artık ümit taşımak isterim ancak kolay değil.
İki devletli çözümü ben desteklemem Kıbrıs yüzyıllar hep birleşik oldu niye bölünsün ben üzülürüm ancak galiba da oraya doğru gidiyoruz biz RUM toplumu olarak KC tanınmış olarak devam edeceğiz sizler TÜRKİYE’NİN bir parçası mı olacaksınız kuzeyde nüfus ne kadar bilen yok ne kadar TC kökenli var kim biliyor, bunlar hep sorun ADA bölünmemeli.
Kilisenin her zaman bir görüşü var Kıbrıs sorunun da ancak bu görüşler sorunun çözümüne yardımcı olmaz, yine adamları aracılığı ile halka mesajlar verilecek ve anlaşmayı engellemek adına çalışma yapılacak.
Petrol araştırma çalışmaları benim dönemimde başladı ben başlattım, herkes ben ile alay etmekte idi o dönem. KLERİDES hükümeti döneminde SİNAİ, TURİZİM VE TİCARET bakanlığı görevi yürüttüm ve bu aramalar ile ilgili de anlaşmalar yaptım ilk MISIR ile bir anlaşma yaptık TÜRKİYE bu anlaşmaya sert tepki koydu ve ileri gidemedik bizim bölgede gerçekten çok büyük miktarlarda petrol ve doğal gaz var benden sonra da görev yapanlar da bu konuyu ilerlettiler ve İSRAİL, LÜBNAN ile de anlaşmalar yaptılar bu noktaya geldik.
Türkiye nin çıkışları beni korkutuyor tabiî ki bu tür sorunlar askeri yöntemler ile çözülemez mutlaka siyasi çözümler geliştirilmeli. Bu zenginlikte KIBRIS TÜRKLERİNİN de hakkı olduğunu kabul ediyorum hatta bir önerim oldu
Bu haber 936 defa okunmuştur
  • Hristofyas eli cebinde uyuyor Londra   - 18.10.2011 Ayse kibrista evlendi vatandaslik aldi.. degil cocuk,... torunlari bile oldu.. Hristofyas hala ayse gitsin anlasilim diyor!.. :)))))))

:

:

:

: