Rum Hükümet Sözcüsü Stefanous Stefanou ile röportaj

BRT’de sunduğum GÜNEYİN GÜNDEMİ adlı program için Güney KIBRIS’a gittim ve RUM Hükümet Sözcüsü SN STEFANUS ile çok sıcak bir ortamda söyleşimizi gerçekleştirdik.

BRT’de sunduğum GÜNEYİN GÜNDEMİ adlı program için Güney KIBRIS’a gittim ve RUM Hükümet Sözcüsü SN STEFANUS ile çok sıcak bir ortamda söyleşimizi gerçekleştirdik. Sorduğum sorulara çok net cevaplar verdi sn STEFANUS, temeli müzakere sürecini oluşturan bir röportaj yaptım.

Öncelikle 47 yıldır devam eden görüşmelerde sn HRİSTOFYAS SN TALAT ile yeni bir süreç başlattı ve şu anda da bu süreci CM SN DR EROĞLU yürütüyor,çözüme ulaşacak bir süreç mi? Diye bir soru sordum.

Sn STEFANOU; HRİSTOFYAS başkan seçildikten sonra Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sn TALAT ile doğrudan bir müzakere süreci başlattı, taktir edersiniz ki bu sorun zor bir süreçtir uzun zaman oldu ve çözüme ulaşmak için çok mücadele istemektedir bizler RUM tarafı olarak bu bilinç içerisinde çalışıyoruz. Sorunun hangi temelde çözüleceği konusunda sn TALAT ile anlaşma yaptık. Bu anlaşma şunu içermektedir;

İki bölgeden oluşacak tek devlet tek halk tek egemenlik içeren iki bölgeli iki toplumlu bir federasyondur,BM de sorunun çözüm şekli olarak bu doğrultuda kararlar almıştır. Bu çözüm şeklinin değişmesi çok da mümkün değildir. Sn TALAT ile bazı konularda uzlaşma sağladık özellikle yönetim ve güç paylaşımı konularında ilerlemeler sağladık devletin yönetim şekli ve dönüşümlü başkanlık konusun da bir sorun kalamadığını düşünüyorum. Çapraz oy konusu da bir karara bağlanmıştı iki lider o zaman bu konuları çok yakınlaştırdı.

Sn EROĞLU bu uzlaşılmış konularda geri adım atıyor ve kabul etmiyor TÜRK tarafı ayrı egemenlik hakkını ortaya getiren görüşler sunuyor, dönüşümlü başkanlığı EROĞLU kabul etmiyor. Ancak bu doğru değildir önce bazı konularda anlaşacaksınız ondan sonra gelen de anlaşılmış konuları ret edecek nasıl ilerleme olacak eğer böyle devam ederse.

Biz üstümüze düşeni yaptığımızı düşünüyorum ancak şunu da söylemek gerekir ki liderler yaşayabilir bir anlaşmayı yapmak istiyorlar ve yürütülebilir bir anlaşmaya kanaat getirdikten sonra referanduma sunmak gerekir ki halkın onayı istenebilsin. Biz RUM tarafı olarak bu hedefin peşindeyiz yaşamayacak bir anlaşmayı referanduma sunmayız.

Mülkiyet ve toprak konusunda neler düşünüyorsunuz? diye sordum
Ciddi sorunların olduğu başlıklardır bunlar biz bunları görüşelim düşüncesindeyiz ancak görüşürken mutlaka rakamların ortaya konması gerekir eğer rakamları bilmiyorsak neyi konuşacağız, vatandaşlık da bu ciddi sorunlar içerisindedir kaç tane TÜRKİYELİ göçmen kalacak bunlar rakamlar ile ortaya konmalı sn EROĞLU bu konularda rakam vermekten çekiniyor, sn TALAT ile de çok ilerleme olmadı ancak kalacak göçmenler konusun da ortada bir rakam vardı.

Bu dört başlık çok önemlidir
Mülkiyet,toprak, vatandaşlık, yönetim. BM GS BAN Kİ MOON iki tarafa da bu konuda görüşmelerde ilerleme sağlamalarının gerektiğini vurguladı, bizler bu konularda dediğim temel üzerinde ilerlemeler sağlamamız gerektiğini düşünüyoruz ve ondan sonra bu ilerlemeler temelinde de uluslar arası bir toplantı ile ki bu toplantıda BM, AB garantör ülkeler TÜRKİYE YUNANİSTAN ve İNGİLTERE olmalıdır diye öneriyoruz. TÜRK tarafı şimdi bu toplantının olmasını istiyor bize göre bu toplantının zemini oluşmuş değil.

Doğal gaz ve petrol konusunu sordum?
KC egemenlik hakkını kullanarak arama gerçekleştirmektedir daha doğal gaz bulundu diyecek durumda değiliz çalışmalar sürüyor biz anlaşmanın olmasını ve bulunacak bu zenginlikten iki tarafın da faydalanmasını istiyoruz.

Anlaşma olmaz ise bizde kazarsak ne olur dedim?
Sizler kazamazsınız uluslar arası hukuka aykırı olur tanınmış devler biz olduğumuz için yasal olan bizleriz.

Bende şunu sordum doğal zenginlik yalınızca size ait değildir KIBRIS ta ki halklara ait olduğu için de bizim hakkımız da var ve bizim yetkililer araştırmaların başlayacağını söylüyorlar, başlasalar bile hukuka aykırı olur.

Sn STEFANU KIBRIS TÜRKLERİNE saygı ve selamlarını ve sevgilerini iletti.
Bu haber 784 defa okunmuştur

:

:

:

: