İşveren istedi, hükümet affetti!

Hükümetin ‘bu son’ dediği affın ardından, ülkemizde kayıt dışı yaşam süren çok sayıda kişi, sosyal güvence altına alınma fırsatına sahip oldu.

Hükümetin ‘bu son’ dediği affın ardından, ülkemizde kayıt dışı yaşam süren çok sayıda kişi, sosyal güvence altına alınma fırsatına sahip oldu. Pek çok Türkiye uyruklu çalışan, ülkeden çıkış yaparak kayıt altına alınmış bir şekilde sınır kapılarımızdan girişi yapmaya başladı.

Ancak işverenler bu kez de ‘üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşları’ nedeniyle sıkıntılar yaşamaya başladılar. Bilindiği üzere üçüncü dünya ülkeleri olarak kabul edilen, ‘Pakistan, Özbekistan, Türkmenistan’ vatandaşları daha ucuz işgücü oldukları gerekçesiyle işverenlerin en çok tercih ettiği çalışan kesimleri arasında yer alıyor.

Pek çoğu asgari ücretin de altında üstelik çalışma izni olmadan çalışan bu vatandaşların ülkeden çıkabilmeleri için ceplerinde para olmaması, işverenleri hükümetin kapısını çalmaya yöneltti.

Ülkede kayıt dışı halde bulunan pek çok üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarının çıkış yapacak parayı dahi bulamadığını söyleyen işverenler, hükümetten bu konuda yardım istediler.

Ülkede kayıt dışı ve kaçak yaşamı sonlandırmayı hedefleyen hükümetimizde konuyla ilgili gereken adımı attı. Aldığımız duyumlara göre hükümet, yeni çıkaracağı ek bir madde ile üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarının sadece Güney’e geçmelerini yeterli görüyor. Yani bu kişilerin kayıt altına alınmaları için herhangi bir sınır kapısından ‘girdi-çıktı’ yapmaları yeterli görülüyor.

Bu yöntem sayesinde çalışanlar, ülkeden çıkmak ve tekrar geri gelmek için bilet paraları ödeme derdinden kurtuluyorlar.

Şimdi bazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ‘e biz niye yapamıyoruz’ diyeceklerdir ama nedenini bilmeyenler için söyleyelim... Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs üzerinden Güney’e geçmeleri mümkün değil. O nedenle bu geçişten Türk vatandaşları yararlanamayacak. Ancak bu uygulama bizlere hükümetin ve özellikle bakanlıklarımızın ‘kayıt dışı yaşamla’ mücadelede ne kadar kararlı olduklarının da bir göstergesi oldu… Bu konudaki en büyük tebriği hiç şüphesiz İçişleri Bakanlığımız hak ediyor. Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek lazım değil mi ama?
Bu haber 9704 defa okunmuştur
  • AF Recai  L/şa - 30.12.2011 İçişleri Bakanı Sn.Nazımoğlu'nu takdir etmemek YANLIŞ olur kanısındayım. Güney kapısını ÜÇÜNCÜ Ülkelere açmak yanında TC'lilere de açmak OLABİLİR mi? KKTC'den geçiş yapar Güney Kapısından geçmez, TEKRAR KKTC'ye giriş yapar Masraf'tan O da kurtulur, NE DERSİNİZ...?

:

:

:

: