2012 her şeyi ile daha zor bir yıl

Geçen yıl 2011 ile ilgili yazdığım yazıma baktığım da zor bir yıl olacağını yazmışım hem ekonomik yönden ve görüşmelerin devam ettiği Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerden.

Geçen yıl 2011 ile ilgili yazdığım yazıma baktığım da zor bir yıl olacağını yazmışım hem ekonomik yönden ve görüşmelerin devam ettiği Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerden. AB ciddi ekonomik sorunlar yaşadı bu tabiî ki bizleri de etkiledi, KKTC de inşaat sektöründeki en büyük müşteriler başta İNGİLTERE olmak üzere AB ülkelerinden geldiler bir yanda siyasi gelişmelerdeki olumsuz etkiler diğer yandan ekonomik çalkantılar bize ciddi zarar verdi.

Bu ekonomik sıkıntıları bu yıl da yaşayacağız bu belli daha da 2012 AB için ve özellikle EURO bölgesin de çok daha ciddi sorunlar yaratacak, ekonomik sıkıntıların azaltılması için hükümet önlemler alıyor almasına da daha da radikal olmak zorunda ancak akılcı olmak ve tasarruf yapmak da şart alınacak önlemlerin de daha da adil olmak zorunluluğu var. Eğer gelecek günlerimizin rahat olmasını istiyorsak peşinen önlemler almak zorundayız, bence bu konuda hükümete muhalefetin destek olması gerekir ancak hükümet partisinin de uzlaşı kültürünü yaratıp paylaşımı artırmalıdır.

Özet ile şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ekonomik çarkın dönmesi için TÜRKİYE destek oluyor ve sıcak parayı KKTC ye gönderiyor ancak gerçekte bu gönderilen kredi adı altında ki paralar amacına ulaşıyor mu? KKTC halkına adil bir şekilde yansıyor mu? Zannedersem değerli okurlar bu 2012 yılında çok sorgulanacak çünkü cevizcinin çuvalı ile bu işleri yürütmek bu kadar kolay olmasa!!!!!!!!

Tüm eleştiriler bir yana hükümet bence doğru çalışıyor hatalar yok mu olabilir ancak ben genel politikaya bakıyorum ve BB sn KÜÇÜKÜN yürüttüğü politikanın TÜRKİYE hükümet başkanı sn ERDOĞAN ile eş güdüm içerisinde olduğunu düşünüyor ve destekliyorum.

Kıbrıs sorunu ile müzakerelerde gelinen son nokta başladığı noktada da daha zor ve ayrılık derinleşiyor, petrol ve doğal gaz yoktu başladığı zaman ancak bu ay içerisinde 22-24 ocak ta liderler yine NEW YORK yolcusu. bu defa HRİSTOFYAS daha güçlü gidecek çünkü doğal gazı açıkladı miktar gerçekten çok büyük her ne kadar da KKTC de bazı yetkililer çok azdır dese bile ben size değerli okurlar çok büyük miktarda doğal gaz ve petrol olduğunu iddia ediyorum, çünkü RUM tarafının verileri bunu ifade ediyor siyasilerin yüzündeki mimikler bile değişti.

Birde unutmamamız gerekir ki araştırmayı gerçekleştiren NOOBLE enerji şirketi uluslar arası bir şirket ve ABD borsasın da işlem görüyor asla yanıltıcı bilgi veremez kaldı ki tespit ettiği miktarın altın da değer açıklar ki yanılmasın. Daha önce kazı yaptığı İSRAİL parselinde tespit ettiği ve açıkladığı miktarın nerde ise iki misli bir miktar olduğu belirlendi bu bölge LEVİATA diye isimlendirilir ve kazıların tamamlanması için plarform o bölgeye gidecek 2-3 ay sonra yeniden AFRODİT parseline kazıyı tamamlaması için geri gelecek.

RUSYA ,FRANSA ve ÇİN RUM tarafını koşulsuz destekliyor BM GK ‘NİN maaşlı memuru olan GS sn BAN Kİ MOON ne yaptırabilir ki. Kazı çalışmaların KIBRIS RUM kesimi diye ilk bir açıklama yaptı RUM tarafı bu görüşü etkin bir diplomasi ile bir haftada değiştirdi.

RUM tarafında 2013 başkanlık seçimleri tartışmasının başladığı bu günlerde ki ana muhalefet DİSİ başkanı ANASTASİYADİS aday olduğunu açıkladı, HRİSTOFYAS hiçbir anlaşmanın altına imza koyamaz, o siyasi güç şu an itibarı elinde yoktur.

RUM tarafı bu günden itibaren bir yıllığına AB savunma ve güvenlik başkanlığını yapacak altı ay sonrada dönem başkanı olacak, bundan dolayı görüşmelerde kriz çıkması kaçınılmazdır.

KKTC yani dönemde TAYVAN modeline benzer yeni bir açılım ile yüzleşir mi? Anlaşma olmayacaksa ne olacak işte bu soruların cevabı bence KKTC meclisinde verilmeli RUM tarafı ile ortak bir federasyon modeli ile anlaşmaya varmaya bence çooooook uzağız bunu ileride değerlendirelim ancak görüşüm şu ki 2012 çok farklı olacak siyasi gelişmelere çok açık bir yıl olacak.
Bu haber 723 defa okunmuştur

:

:

:

: