Sonsuza dek yaşatılacak

Ömrünü Kıbrıs Türkü’ne ve onun bağımsızlık mücadelesine adayan Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın ölümü sadece Kıbrıs adasında değil, dünyanın dört bir yanında büyük üzüntüyle karşılandı

Ömrünü Kıbrıs Türkü’ne ve onun bağımsızlık mücadelesine adayan Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın ölümü sadece Kıbrıs adasında değil, dünyanın dört bir yanında büyük üzüntüyle karşılandı. Bir mücadele adamı, büyük bir lider, kararlı ve güçlü kişiliğiyle siyaset sahnesinden asla silinmeyecek bir aktör olan Kurucu Cumhurbaşkanımız, bizlere aynı zamanda önemli bir vazife de bıraktı. Hasta yatağında dahi, Rum Yönetimi’ne “burası bağımsız bir devlettir” diye haykıran Denktaş, yıllardır sürdürdüğü mücadelesini şimdi Kıbrıs Türk halkına miras bırakmıştır. Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ettiği yere gelebilmesi için, ailesinden, özel hayatından feragat eden Denktaş’ın haklı mücadelesi, gelecek kuşaklara mutlaka aktarılmalıdır. Bu sorumluluk şimdilerde bilhassa, Cumhurbaşkanımız Derviş Eroğlu’nun omuzlarındadır.


Kıbrıs Türkü üzerinde, çeşitli zulümler uygulayan Rumların, hain planlarını öğrenir öğrenmez çok sevdiği Kıbrıs’ına gelerek Türk Direnişi’ni örgütlemeye başladı… İstenmeyen adam ilan edildi, kendisine “Mr. No” yakıştırmaları yapıldı. Ancak O, bunların hiçbirini umursamadı, onun için önemli olan tek şey Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ettiği yere gelebilmesiydi. Müzakere masasında 4 lider eskitti. Ama asla inandığı değerlerden ödün vermedi. Memleketinin dört bir yanını, karış karış gezdi, boynuna taktığı fotoğraf makinesiyle, sevdalısı olduğu Kıbrıs’ı anılarına kattı.

8 ay önce ilk kez rahatsızlandığında, Kıbrıs Türk Halkı’nın yüreği ağzına geldi, solunum cihazına bağlandı ama yine de halkına “ben iyiyim” demek için direndi. Sol tarafı felç oldu ama o halkının arasına karışmaktan vazgeçmedi. Geçtiğimiz ay, uzun süredir dinlendiği evinden ilk kez çıktı. “Oturmaktan sıkıldım, halkın arasına karışmak istiyorum” diyerek, Arasta çarşısını gezdi. Hepimizin yüreklerine sular serpildi.

8 Ocak gecesinde rahatsızlığında, hiçbirimiz onun basit bir su kaybına yenik düşeceğini düşünmedik. O güçlüydü ve her şeyin üstesinden gelebilirdi… Ancak yıllardır süren mücadelelerden yorgun düşen bedeni, bu ağırlığı daha fazla kaldıramadı. Ve dün gece, saatler tam 22.00’yi gösterdiğinde, oğlu Serdar Denktaş’ın da dediği gibi, “Çok yorulmuştu ve yorgun düşmüştü”.

Bizler, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’a, Allah’tan rahmet, ailesine ve milyonlarca sevenine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Rahat uyu Denktaş, Türk ulusu seni asla unutmayacak…


Bu haber 9748 defa okunmuştur

:

:

:

: