Halkı düşünmek suç mu?

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça “Sendikalar ve hükümetin görüş ayrılıkları olabilir ancak bunlar halka yansıtılmaz, halk mağdur edilmez.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça “Sendikalar ve hükümetin görüş ayrılıkları olabilir ancak bunlar halka yansıtılmaz, halk mağdur edilmez. Dolayısıyla taraflar kim olursa olsun bu yaşananlar Kuzey Kıbrıs’taki idarelerin sorun çözme konusunda pek güçlü olmadıklarını göstermiştir. Bunu söylemek isterim” yönünde bir açıklamada bulundu. Bazı kesimler ayağa kalktı sosyal paylaşım sitelerinde olur olmaz yorumlarda bulundular. Bu açıklamaların neresinde kötülük var ve neden bu kesimler ayağa kalktı hiç anlam veremedik. Bir başka deyişle sormak lazım acaba bu açıklamayı bir başkası yapsaydı yine bu ortalığı ayağa kaldıranlar bu şekilde seslerini yükseltecek miydi? Sayın Akça, ‘halkı kimse mağdur edemez’ dedi çokta güzel dedi. Vatandaş elektrik konusunda 1 hafta boyunca büyük mağduriyet yaşadı. Kiminin hastasını yatağında yatırmadılar, kimi çocuğuna süt ısıtamadı kimi de soğuktan hasta oldu. Sayın Akça bu konuları göz önüne alarak güzel bir açıklama yaptı. Kimsenin çıkıp açıklamaya cesaret edemediği konuları çıktı ve açıkladı. Ancak Akça, halkı düşündü diye bazı kesimler söylemediğini bırakmadı. Olay öyle abartıldı ki ‘İçişlerimize karışıyor’ noktasına getirildi. Tabi ki bu açıklamalar siyasi söylemden öteye gitmez.

VATANDAŞIN ELEKTRİK FATURASINI SİZ ÖDEYİN!: “Elektrik konusunda varılan mutabakat, sorunu çözücü nitelikte değildir” diyen Akça, elektriğin maliyeti ve satış fiyatlarıyla kilowatt saat başına10 kuruş civarında zarar edildiğini söyledi. Akça, “Benim temennim, bunun tekrar bir zamma dönüşmemesidir. Zaten Kuzey Kıbrıs’taki gerek hane halkı, gerek işadamları mevcut faturaları ödemekte zorlanıyor. Rekabet gücünü ciddi biçimde olumsuz etkilemiş durumda. Tekrar bir zam yoluna gidilmesi tam bir felaket olur. İnşallah öyle bir yola gidilmez diye temenni ediyorum” şeklinde konuştu. Bu açıklamada mı kötü şimdi? Bu açıklamada mı içişlere karışmaktır? Diğer açıklamalarında olduğu gibi Sayın Akça yine halkı düşündü. Elektriğin pahalı olduğunu dile getirdi. Asgari ücret alan bir vatandaşın 700 TL elektrik faturası ödemesi kadar acı bir olay olabilir mi? Şimdi açıklamalara yorum yapan arkadaşlar o zaman gitsinler o 700 TL’lik faturayı ceplerinden ödesinler. Vatandaşta rahat bir nefes alsın.

Her neyse… Halk artık kime inanıp kime inanmayacağını çok iyi biliyor. İşte bu yüzden bırakın neyin ne olduğuna halk karar versin. Yapılan açıklamaları kabul etmeyecekse de halk kabul etmesin. Her olayı siyasete yormayı bırakın artık. Açıklamaları kabul etmeyen kesimlere halk sormaz mı ‘1 hafta boyunca elektriğimiz yokken kim çıkıp bizim ne durumda olduğumuzu dile getirdi?’ diye. Halk artık kuru laf kalabalığını yemiyor beyler… Halk artık icraat istiyor, halk artık mağduriyet yaşamak istemiyor ve halk artık ezilmek istemiyor… Akça’nın açıklamalarında herkese mesaj var şimdi herkes açıklamaları baştan okusun ve üstüne alınması gereken yerleri alınsın bir zahmet. Açıklamaya, çarpıtmadan bütün detaylarıyla bakılsın.
Bu haber 9639 defa okunmuştur
  • Dogru  Lefkosa - 27.01.2012 Bu kadar dogru soze diyecek birsey yok. Sayin Akca kesinlikle cesaret edip dogrulari soyluyor, yani dogru soyleyeni dozkuz koyden kovarlar misali.

:

:

:

: