Rapor öncesi birlik şart!

Kıbrıs konusunda Greentree çiftliğinden BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un liderlere “Gidin evinize ödevinize çalışsın sonra da Downer’in yazacağı rapora göre hareket edeceğim” demesinden sonra dün bir hızlı diplomasi trafiği yaşandı.

Kıbrıs konusunda Greentree çiftliğinden BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un liderlere “Gidin evinize ödevinize çalışsın sonra da Downer’in yazacağı rapora göre hareket edeceğim” demesinden sonra dün bir hızlı diplomasi trafiği yaşandı. Moon’un Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer, hem Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu hem de muhalefet partilerin önde gelenleriyle görüştü. Cumhurbaşkanlığında yapılan görüşmenin perde arkasında Downer, Eroğlu’na süreçte daha fazla çaba gösterilmesi mesajı verdi. Muhalefetle yapılan görüşmelerde ise, muhalefetin görüşleri dinlendi. Moon’un seviyeyi düşürerek Downer’in elini güçlendirmesi bu süreçte önem arz etmektedir. Downer, bundan sonra liderlere net mesajlar verecek ve sürecin başarısı için çalışacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken Kıbrıs Türk tarafı olarak tek ses olabilecek miyiz? Rum tarafına yönelen baskıların arttığı bir dönemde, Kıbrıs Türk tarafının önerilerinin kabul gördüğü bir ortamda içerideki birliktelik çok önemli. Ancak bu birlikteliği sağlayacak ise Sayın Eroğlu'dur. Eroğlu, muhalefetle yapacağı görüşmeler veya diyalogla Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu güçlendirebilir. Medyaya da bu süreçte önemli görevler düşmektedir. İrdelerken, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarına zarar verecek yayınların yapılması konusunda daha duyarlı olmak gerekiyor. Kimse yanlış anlamasın, sansür demiyoruz. Sadece Kıbrıs Türk halkının zarar görmemesi için bir yol izlemeliyiz. Mart sonunda yayınlanacak rapor eğer olumsuz çıkarsa, bundan Kıbrıs Türk tarafı da zarar görecektir. Sadece Rumlar değil. Bu bilinçle hareket etmekte fayda var.
Bu haber 9046 defa okunmuştur

:

:

:

: