Hararet yükseliyor

Özelleştirme Yasa Tasarısı bugün yeniden Meclis gündeminde… Tasarı, Meclis gündemine gelmeden muhalefet vekillerinden, sivil toplum örgütlerinden ve siyasi parti başkanlarından sert mesajlar aldı.

Özelleştirme Yasa Tasarısı bugün yeniden Meclis gündeminde… Tasarı, Meclis gündemine gelmeden muhalefet vekillerinden, sivil toplum örgütlerinden ve siyasi parti başkanlarından sert mesajlar aldı. TEL-SEN Başkanı Tamay Soysan verdiği mesajla özelleştirmelerin olması durumunda bir öncekine göre daha sert bir direnişe geçeceklerini ifade etti. Meclis kürsüsünde özelleştirme karşıtı eylemleriyle de bilinen TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da özelleştirmelere, halkın öz varlıklarının özelleştirme adı altında bazı kesimlere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini bildirdi. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’sa tasarıda akılları karıştıran noktalara işaret ederek, akılları karıştıracak ve suistimale uğrayabilecek boşluklar olduğunu savundu.

Bu söylemlerden de anlaşılacağı üzere Meclis Gene Kurulu’nu bugün hararetli bir gün bekliyor olacak.
Vatandaşlar cephesine bakacak olursakakıllarda bazı soru işaretleri olduğunu söylemeden geçemeyiz. Herkesin kafasında aynı düşünce hakim: “Özelleştirme olursa o kurumlarda çalışanlar ne olur, daha iyi hizmet alabilir miyiz?”
İşte önemli olan noktada bu soru işaretlerinin giderilmesinde gizli… Toplumda özelleştirme konusunda iki farklı görüş mevcut. Bir grup özelleştirmeleri desteklerken bir diğer grup da özelleştirmelere karşı çıkıyor. Ancak mevcut ekonomik yapıdaki bütçe açıklarının giderilmesi günün sonunda vatandaşın cebine yansıyor. Giderek pahalanan hayat şartları ve zamlar nedeniyle pek çok vatandaş ay sonunu getiremez oldu. Özelleştirmeler tabii ki de bir çözüm değil alternatif olabilir ancak kafa karışıklıklarına ya da şaibe iddialarına neden olmayacak bir şeffaflıkta sürecin gelişmesi şart...

Bu zamana kadar ülkemiz özelleştirmelerdeki yöntem ve üsluplar konusunda ne yazık ki olumlu bir tablo çizemedi. Umarız bundan sonra bir önceki hatalardan ders çıkarılır ve sistem çarkları ve süreçler olması gerektiği şekilde işletilir.
Bu haber 9322 defa okunmuştur

:

:

:

: