Rum tarafı endişeli bekleyiş içinde

Rum Ortadoğu uzmanı YORKOS PAPAKİRİAKOU akşam sigma tv ana haberlerde katıldı ve TÜRKİYENİN doğu Akdeniz de özellikle ikinci tur doğalgaz ihaleleri ile ilgilenen dev şirketleri korkutmaya çalışıyor dedi.

Rum Ortadoğu uzmanı YORKOS PAPAKİRİAKOU akşam sigma tv ana haberlerde katıldı ve TÜRKİYENİN doğu Akdeniz de özellikle ikinci tur doğalgaz ihaleleri ile ilgilenen dev şirketleri korkutmaya çalışıyor dedi. TC burada gerçekleştirmiş olduğu taktikle yatırımları engellemeye çalışıyor. Kendisinin de o bölgede hakkı olduğunu iddia ediyor kuyu kazma çalışmalarına başlayacağını söylüyor ancak esas amacı yabancı şirketleri tehdit ederek yatırımları engellemeye çalışıyor.

Sorulan soru üzerine TÜRKİYE her şeyi yapabilir dikkatli olmak gerekir dedi PAPAKİRİAKOU bu söylem dinleyenlere korku vermiştir çünkü EGEDE ki kardak kayalıkları krizi ve TC nin o zamanki duruşu yine konu oldu aslında dinleyenlere TC her an ne yapacağı belli olmaz mesajı verildi anlamı çıktı.

Yazılı basına internet üzerinden baktım o cümle çıkarıldı “Türkiye her şeyi yapabilir” tepki olmasın diye çıkarıldı herhalde.

KIBRIS ,İSRAİL ve YUNANİSTAN üçlü anlaşması doğalgaz ve petrol konusunda uzlaşıya varıldı ancak anlaşma imzalanmadı, Çarşamba günü Rum turizm sanai ve çevre bakanı SİLİKYODİS Yunanistan a gidiyor ve üçlü olarak değerlendirme yapılacak anlaşmanın imzalanması için.

Katar gerçekleştireceği yatırımı bekletiyor bu da RUM tarafında sorulara neden oldu KATARA HİLTON oteli karşısında eski askeri tesisleri kiraya vermişlerdi orada yüz milyonlar değerinde turistik tesisler inşa edecekti, şu an yatırım bekliyor.

Bütçe açığının önüne geçemiyor maliye bakanlığı borç büyüyor ve işsizlik de artıyor diye ifade ediyorlar, ekonomik sıkıntılardan dolayı da intihar vakaları olmuştur bu RUM tarafında görülmüş değildir.

İSRAİL ile olan işbirliği RUM halkına çok güven vermiş durumda ancak tersini de düşünenler var ve gelişmelere endişe ile yaklaşanlar var.

Türkiye gibi güçlü bir ekonomi ile işbirliği yapmanın doğru olduğunu savunan iş adamları var, sesleri çok güçlü çıkmasa bile bu düşünceyi ekonomik akılla destekliyorlar.

Geçen hafta YUNAN başbakanı KIBRIS RUM kemsini ziyaret etti ancak siyasiler beklediği açıklamayı bulamadılar, başbakan görüşmeler ile KIBRIS sorununa çözüm bulunacak dedi ve eğer çözüm olmaz ise ne olacağı konusun da bir açıklama yapmadı. Bundan dolayı bazı siyasi kesimler PAPADİMOUYU eleştirdi TÜRKLER anlaşma istemiyor dedi bir DİKO temsilcisi HRİSTOS YANNİS ancak YUNANİSTANIN ne yapacağı konusunda bir şeyler söylemedi. Beklenen TÜRKİYE ye siyasi saldırıdır.
Bu haber 956 defa okunmuştur

:

:

:

: