Kıbrıs için ABD planı

Kim ne derse desin çok büyük miktarda doğal gaz ve petrol yatakları KIBRIS etrafında mevcut, bu nedenledir ki ABD şirketi NOBLE ENERJİ şirketi kazı işlemlerini gerçekleştirdi.

Kim ne derse desin çok büyük miktarda doğal gaz ve petrol yatakları KIBRIS etrafında mevcut, bu nedenledir ki ABD şirketi NOBLE ENERJİ şirketi kazı işlemlerini gerçekleştirdi. Tespit edilen miktar gerçekten tahmin edilenden büyük. İsrail nerde ise bu çalışmaya ortak oldu aslında değerli okurlar İSRAİL demek bence ABD demeye eşdeğerdir. Rum tarafı İSRAİL ile anlaşmalar yaptı ve bu küçücük ada üzerinde yeni durumlar oluştu.

Bu oluşan yeni statünün de başında ABD var İSRAİL ondan sonra geldiği gösterse bile ben ikili ittifak söz konusu ve üçlü anlaşma zeminin de yeni durum oluştu.
Anlaşama İSRAİL, KIBRIS RUM YÖNETİMİ VE YUNANİSTAN arasında gerçekleşti. Bana göre ABD nin haberi olmadan bu anlaşmanın olması çok zor. HRİSTOFYAS geçen yıl büyük patlamadan önce patlayıcılar konusu ile yaptığı tüm girişimler ABD siyaseti ile ters düşmüştür bazı hassas dengeler rahatsız edilmiştir, ve o kısa sürede de patlama oldu. O günden sonra da HRİSTOFYAS tamamı ile yıpranmıştır. RUS ya ile ilişkiler çalışmalar ve parsel tahsisi hidrokarbon yatakları için ve araştırma ancak olmadı, RUS uçak gemisi KİNNETZON geldi gelecek bu bölgede güç gösterecek RUM basını bu haberi çok verdi ancak o da olmadı. Beklide ABD izin vermedi.

İNGİLTERE de bence beklediğini bulmadı esas olarak bu doğu Akdeniz bölgesi ABD kontrolünde gibi gelişiyor. Doğal gaz çıkarılacak ve AB ye satılacak eğer boru hattı ile gidecekse tek yol TÜRKİYE dir bunun böyle olduğunu RUM hükümet sözcüsü STEFANUS da söyledi. RUM tarafı NOBLE şirketinin üçüncü bir şirket veya ülke ile anlaşma yapmasını engelledi diyorlar onlardan izinsiz olması mümkün değildir, bakla ağızlarından çıktı gidip de TÜRKLER ile anlaşmalarını engelledik esas korku bu değerli okurlar.

HRİSTOFYAS aday bile olamıyor ANASTASİYADİS güçlü bir aday ancak diğer tarafta da bir aday arayışı içerisinde ve ABD dostu bir aday aranıyor. YUNANİSTAN EURO bölgesinden çıkmak için çalışma başlattı ve YUNAN parası DRAHMİ basma çalışmaları devam ediyor, oluşan siyasi krizde bu değişimi kolaylaştırabilir beklide bir taktik. Alman BB MERKEL YUNAN halkı referandum ile karar versin EURO de kalıp kalmayacağına üç büyük siyasi parti başkanı MERKEL kendi içişlerine baksın diye cevap verdiler sert bir cevap. Yunanistan EURO dan çıktığı an yüz milyarlar EURO borç AB de buhar olur, onun için bu gelişmeler arkasında bence büyük hesaplar ve siyasi oyunlar var bir parçası da ABD ve İsrail dir.

TÜRKİYE- ABD ilişkileri iyi ancak İSRAİL ile gergin gözüküyor, KIBRIS kırılma noktası olur mu İSRAİL tüm varlığı ile güney Kıbrıs da TÜRKİYE bu gelişmelerden rahatsız olur mu ileri ki zamanda dengeleri değiştirme faaliyetleri başlayabilir bu da bizi rahatsız eder. ABD-İSRAİL bu bölgede büyük yatırımlar peşinde ondan dolayı biz çok daha dikkatli olmalıyız bizi bu büyük yatırımlar nasıl etkileyebilir çalışmak lazım herkes dersini çok iyi bilmeli.

Bir de yetmezmiş gibi KKTC de siyasi kiriz yaratılma peşinde oyunun bir parçası oluyor gibiyiz, eğer alet olan varsa gözünü açsın oynan oyun gerçekten büyük aşk olsun bunu görene. biz içimizde tam birlik olma zamanı ancak neler yapıyoruz GİRİT kaybedildiği zaman ilk olarak içteki birlik bozulmuştu.
Bu haber 5354 defa okunmuştur
  •    - 01.12.2012 rumlar 'tilkidir' rumlar 'cakaldir', ama akilli degildir..
  • gercekci   - 01.12.2012 Ilk defa akli basinda yorumlara rastladim.Kisa ve oz.Yani cok isabetli.Ben de bir katki yapayim.ABD,tum Kibris'in AB'nin eline gecmemesi ve sirasinda kuzey Kibris'i bolgesel menfaatlari icin AB engelsiz olarak kullanabilmesi icin TC'yi adada tutmaktadir.Tum Kibris'in AB'ye katilmasini menfaatlarina aykiri bulmaktadir.Dolayisiyle ABD,simdilik TC'yi adada bekletmektedir.Kibris'ta askeri usleri olan Ingiltere de,rahat manevra yapabilmek icin yukarida verdigim ornek dolayisiyle bu uslerini AB topragi disinda tutmustur.Kendisi AB uyesi oldugu halde.GERCEK DURUM BU.KIBRISLITURKLERI ISE HIC KAALE ALMIYORLAR,BUNA TC DE DAHILDIR.SADECE DAMA TASI GIBI MENFAATLARI DOGRULTUSUNDA BIZI KULLANIYORLAR.
  • tam tamına düsünür   - 01.12.2012 rumlar avrupa bırlıgı ıle kıbrıslı turkleri kandırmaya calısıyor.avrupa bırlıgı ıle de anlasıp kıbrıs topraklarına sahip olacaklar.savas yolu ile kıbrısın tumune sahip olamadılar.bari AB ile sahip olsunlar.ABD de bunun farkında.turkıyede bunun farkında.kıbrıs turklerınden rumlar gercekten daha akıllı.tam tamına.rumlar kıbrıs topraklarını AB ile isgal edince.AB den iliskisini kesecek.
  •   usa - 01.12.2012 avrupa ılıskılerı sımdılık ıyı.cunku kıbrıs turku ona sımdılık lazım..sonra mı?? Allah kerim.
  • su gelp gaz giderse hic sasmam Hilmi Refik  Lefkosa - 01.12.2012 acaba akdenizin gazi anadoluya su hati icerisinde tc ygecirilip avrupaya mi tasinacak? su getirme goz boyama olmasin?
  • icteki birlik bozuldu. mehmet  birmingham - 07.09.2012 sayin erkan egilmez.icteki birlik ta 1974 baris harekatindan sonra o zamanin yonetimleri tarafindanbozulmustur,birlikte gelen aileleri ,kasabalilari,koyluleri,darma dagin etmediler,mi?demek ki o zamanlardan beri amerika tarafindan duzenlenen bu senaryoyu simdiki poletikacilara mal etmek biraz haksizlik olur.sana islerinde basarilar diliyorum,selamlar.
  • yani   - 21.06.2012 Turkiye ABD iliskileri ''simdilik'' iyi.. Cunku Turkiye ona 'simdilik'' lazim.. Sonra mi?? Allah kerim..

:

:

:

: