Film Krizi ve Osmanlı

Mazlumun yanında yer alan, adaletin en güzel örneklerini sergileyen Osmanlı İmparatorluğunu bugün her zamankinden daha fazla özlüyor, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.

Mazlumun yanında yer alan, adaletin en güzel örneklerini sergileyen Osmanlı İmparatorluğunu bugün her zamankinden daha fazla özlüyor, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Müslümanlar şaşkın ve başsız kalmış gibi oradan oraya savrulup duruyor. Son bir asırdır katledilen, dışlanan, aşağılanan Müslüman dünyası barut fıçısı haline getirilmiştir. En ufak bir tahrik bile Müslümanları ayağa kaldırmaya yetmektedir.

Dün, Hitler’den kaçarak Milletimize sığınan varlığını, birikimini, bugün sahip olduğu her şeyini bu necip Millet’in o gün açtığı şefkatli kucağına borçlu Yahudi, bugün bize silah doğrultma küstahlığında ve cesaretinde bulunabiliyor.

Tarihi katliamlarla, soykırımlarla dolu, varlığını Kanuni’nin O meşhur mektubuyla esaretten kurtarmasına, Medeniyetini kapitülasyonlar denilen bir çok ayrıcalıklar vererek onu diğer Avrupa ülkelerine karşı korumamıza ve gözetmemize borçlu olan Fransa, bugün bize diş gösterebiliyor.

Karikatür krizinden, kitap krizine kadar bir çok tahrik edici girişimin nedeni İslam Dünyası’nın dağınık görünümü ve Müslümanların Osmanlı gibi birleştirici, adil bir güçten yoksun olmalarıdır. Müslümanların bu zaafını bilen maksatlı girişimlerin sonuncusu Hz. Peygamberimize hakaret içerikli film oldu. En kutsalımıza iftira ve hakarete hepimiz öfkelendik canımız sıkıldı.

İnsanlığı içine düştüğü karanlıktan aydınlığa çıkaran yeni ve uçsuz bucaksız ufuklar açan, kainata güneş olan bu mükemmel dinin mensupları olarak, bu dinin mesajlarını insanlığa ulaştırmak için bizler ne yaptık? Bize göre asıl sorulması gereken soruda cevabı verilmesi gereken soruda bu. 23 yıllık her saniyesi bir mesaj olan Hz. Peygamberimizin hayatını anlatmak için hangi kaliteli filmi çektik?

Müslümanlık deyince aklınıza Çağrı ve Ömer Muhtar filmi dışında bir isim geliyor mu? Peygambere hakaret içerdiği gerekçesiyle ayağa kalkacak kadar aşk ve sevgiyi içerisinde barındıran bu insanlar amaca uygun mükemmel filmler hazırlamaktan aciz mi? Petrol gelirlerinden ayrılacak küçük bir miktar bile devasa bir film bütçesi oluşturur? Peki neden yapılmıyor? Sorun nerede? Düşünülmesi ve çözülmesi gereken bu. Aksi takdirde ikide bir öfkelenir 3-5 gün sonra unuturuz.
Bu haber 9538 defa okunmuştur
  • Film Ömer  Lefkoşa - 19.09.2012 Yetişmiş insan gücünü doğru kanalize edecek bir anlayış olursa film de çekilir, tiyatroda yapılır. Herkes kendi çabasıyla bir şey yapmaya çalışıyor. Bu kadar olur ancak

:

:

:

: