Meteoroloji’den yanlış alarm

Meteoroloji’den dünsel uyarısı geldi. Lefkoşa’da yağan yağmur suyunun akıp gitmesini sağlayacak uzunluğu üç kilometreye yaklaşan dere açıldı.

Meteoroloji’den dünsel uyarısı geldi. Lefkoşa’da yağan yağmur suyunun akıp gitmesini sağlayacak uzunluğu üç kilometreye yaklaşan dere açıldı. Bakanlar kurulumuz onca işin arasında karar alarak ilk ve orta dereceli okulların tamamını bir günlüğüne tatil ilan etti.

Kişiler ve kurumlar seferber oldu. Özellikle Lefkoşa’nın birçok noktasında kanallar temizlendi, kasisler söküldü. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Lefkoşa Kaymakamlığı’nın hummalı çalışmalarını yerinde inceledikten sonra yağmura meydan okuyarak, artık sel baskınlarının tarihe gömüleceği şeklinde iddialı bir cümle kurdu.Gazimagusa’da benzer çalışmaları yaptı, ağaçları budama kararı aldı, kriz masası hazır hale getirildi kuvvetli yağış beklemeye başlandı. Hatta KTÖS yapacağı grevi sel olacak diye kaldırdı.

Meteoroloji’nin yaptığı sel uyarısıyla ‘Kısa zamanda yağmur yağsa da test etsek acaba gerçekten tarihe gömüldü mü’ diye beklemeye başladık. Gerçekten tarihe gömülecek miydi sel baskınları?

Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay’ın açıklamasından aldığımız ilhamla, bütün gün gözlerimizi kırpmadan gökyüzünden gelecek o şiddetli yağışı bekledik. Akşam oldu, nihayet karardı hava. Meteoroloji Dairesikuvvetli yağışı ve bu yağışın sel felaketine neden olacağını öngörmüştü ama atmosferdeki hızlı hava değişimleri olabileceğini, yağmurun yağmayabileceğini öngörememişti.

Artık gökyüzüne bakmanın anlamı da kalmadı. Vazgeçtik bakmaktan gökyüzüne. Hayallerimiz kırılmış, beklentilerimiz boşa çıkmıştı. Meteoroloji, ülkede kuvvetli yağışın beklendiğini açıklamıştı. Ancak ülkedene kuvvetli yağış ne de hafif yağmur görüldü. Sıcaklık ise 25-30 derece civarında seyretti.Sel baskınlarının tarih olup olmadığını test edemedik ama olan öğrencilere ve KTÖS’ün yapacağı greve oldu.

Dünya’da da benzer örneklere görmek mümkün:

Türkmenistan Devlet Başkanı SaparmuratTürkmenbaşı, yanlış hava tahmin raporu verdiği için Meteoroloji Dairesi Genel Müdürü Seyit Bayramov'un maaşının yarısının kesilmesine karar vermişti.

Hollanda ve Belçika’da yağmurlu hava tahmininde bulunan metorologlar hedef tahtası haline gelmiş, HoekvanHolland kasabası meclisi üyeleri yanlış hava tahmininde bulunanların liman ticaretini mahvettiğini söyleyerek cezalandırılmalarını isterken, Hollanda turizm birliği Recron’danJoepThonissen’de “Geçen hafta hava çok güzeldi ama hava tahminleri yağmur ve gök gürültüsü olacak dediği için insanların dışarı çıkmadığını ve yanlış hava tahminlerinin turizmi baltaladığını” söyleyerek isyan etmişti.

Belçika’da ise turizm birlikleri meteorologlara “Yağmura odaklandığınız kadar güneşe de dikkat edin, daha az karamsar tahminlerde bulunun” uyarısı yapmışlardı.

Buraya kadar hikâye ettiğimiz gelişmeler, kurumlarımızın kendi alanlarında bilim ve teknolojiyi takip etmediğini, çağdaş dünyadan ne kadar koptuğunu, daha önce dile getirdiğimiz Anayasal, yasal ve kurumsal değişim ve dönüşüme ne kadar acil ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Meteoroloji Dairesi Müdürü cezalandırılsın demiyoruz. Hatta devlet kurumlarımızın yeniliğe ne kadar ihtiyacının olduğunu bildiğimiz için hata yaptı bile demiyoruz. Kurumlarımız ivedilikle, bu ülkeye daha fazla zarar verir hale gelmeden, bilimsel metotlarla ele alınmalı ve hem teknolojik hem de zihniyet olarak yeniden yapılandırılmalıdır diyoruz. Bilgisayarın hiç olmadığı yıllarda işe alınan bütün personele iç hizmet kapsamında temel bilgisayar eğitimi verilmelidir diyoruz. Yine iç hizmet kapsamında hemen her gün yeni bir gelişmenin olduğu, buluşun gerçekleştiği günümüzde, vatandaşa hizmet verecek kadroların hiç olmazsa altı ayda bir iç hizmete tabi tutulmaları ve dünyada meslekleriyle ilgili ortaya çıkan yeniliklerden haberdar olmaları gerekir diyoruz.
Bu haber 9708 defa okunmuştur
  • Attılar Kemal  Girne - 13.10.2012 Meaoroloji'yi dava etmek lazım . Kalın giyindim. Programımı değiştirdim. Şemsiye ile dolaştım. Bizi rezil etti meteoroljinin açıklaması. Sorumluluk bilinci zayıf bence. Sizin dediğiniz gibi teknolojik eksklik değil sadece. Bu tür şeyler cezalandırılmazsa devamı gelecektir. Tahmin çok yönlü yapılır. Özür dileyecekleri yerde haklılıklarını isbat etmeye çalışıyorlar
  • KABUL EDIN SONER SABRILER  LONDRA - 12.10.2012 K.K.T.C.nde NEYIN DOGRU GITTIGINI,NEYIN DOGRU YAPILDIGINI CIKSIN BIR ALLAHIN KULUDA SOYLESIN.
  • Hatalarını kabul etmezler Mehtap  Lefkoşa - 12.10.2012 Hatalarını kabul etmezler. İstediğiniz kadar eleştirin

:

:

:

: