Alman vekilden ders

Alman Milletvekili Daniel Sieveke, ülkesinde bulunan Süryanilerin izlerini Türkiye’de sürmek, onların akrabalarını, içinde bulundukları durumu, yaşam koşullarını yakından izlemek için Mardin’e geldi.

Alman Milletvekili Daniel Sieveke, ülkesinde bulunan Süryanilerin izlerini Türkiye’de sürmek, onların akrabalarını, içinde bulundukları durumu, yaşam koşullarını yakından izlemek için Mardin’e geldi. Bugünlerde çeşitli temaslarda bulunuyor. Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl gibi yetkili isimleri ziyaret etti görüş alış-verişinde bulundu.

Bu çerçevede BDP’ li Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan ile de görüştü. Aslında görüşmedi, tartıştı, azarladı demek daha uygun olur.

Görüşme sırasında BDP’li belediye başkanına Alman Milletvekili Daniel Sieveke,Bölgedeki terör ortamından olumsuz etkilenen Süryanilerin yerinden yurdundan olduklarını, Almanya'ya göç ettiklerini, bölgede yaşayan herkesin mutlu yaşama hakkı olduğunu hatırlatarak, huzur ve barış ortamının ancak terör örgütünün silah bırakması ile sağlanabileceğini söyledi.

Alman Milletvekilinin bu sözlerini suratına indirilmiş bir tokat gibi algılayan BDP’li Belediye BaşkanıAyşe Gökkan'ın canı sıkıldı, tepki gösterdi, itiraz etti, tartıştı.

Fanatik Belediye Başkanını gerilime sürükleyen bu görüşme sonrasında Alman Milletvekili Sieveke, 'Bir belediye başkanının, Avrupa ülkelerinde terör örgütleri listesine alınan PKK'nın silahlı saldırılarını haklı bulmasına şaşırdım. Terörü meşru gösteren böylesi duygulara sahip bir şahsın belediye başkanı olmasına inanamıyorum. Bu durum Türkiye için bir şanssızlıktır.' diyerek şaşkınlığını açıkça dile getirdi.

Burada terör örgütünün tarihçesine girmeyeceğim ama bir noktanın altını çizmekte yarar görüyorum. Milletimiz ne zaman bir mazlum görse kucak açmıştır. Onu korumaya almıştır. Korumaya aldığı mazlumlar, sonradan dönüp bu asil milleti hep sırtından vurmuştur. İçimizdeki hainler deyimi buradan gelmektedir. Aslında Milletimizin içerisinde hain hiç olmamıştır. Varmış görüntüsü veren neden hep aynıdır. Kanuni’ye Fransa kralına o meşhur mektubu yazdıran nedenle, Hitler’in zulmünden kaçan Yahudilere Milletimizin şefkat dolu kucağını açma nedeni aynıdır. Özal döneminde 1 milyonu aşkın Irak Kürtlerine kapılarımızı açma nedenimizle, bugün Suriye’den kaçanlara sınırlarımızı açma nedenimiz aynıdır. Yani, Milletimizin şefkat ve merhametidir. Merhametten Maraz doğar sözü de tarihi seyrimiz içerisinde şahit olduğumuz onca tecrübenin neticesinde ortaya çıkmıştır. Bugün; Milletimize tarihi süreçte varlıklarını borçlu olanların, bu borcun altında ezilmeleri, düşmanca davranmalarına neden olmaktadır.

Kuzey Irak’tan kaçanların bugün sayıları 3-4 milyona ulaştığı tahmin edilmektedir. İşte PKK’nın tırmanmasında seslendirilmeyen neden budur. Yarın, Suriye’den gelenlerin de benzer taleplerle ortaya çıkacağı, Hatay ve çevresinde hak iddia edeceği kesindir. Anavatan hem içerden hem dışardan bu anlamda kuşatılmış görünmektedir.
Bu haber 9541 defa okunmuştur
  • Küpe olsun Sema  Lefkoşa - 09.11.2012 Anavatan'ı bölmeye çalışanlara da, küfredenlerede küpe olsun bu yazı.

:

:

:

: