Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi

Yıkılmış bir imparatorluğun külleri üzerinde yeni ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa eden Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 74’üncü yılında rahmet ve özlemle anıyoruz.

Yıkılmış bir imparatorluğun külleri üzerinde yeni ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa eden Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 74’üncü yılında rahmet ve özlemle anıyoruz.

Dünya da istiklal ve hürriyet’ in temsilcisi, Türk Milletine yeni ufuklar açan ulu önderimiz Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılırken halkla iççice olmayı, memleketin esas sahipleri ile birlikte hareket etmeyi ilke edinmişti. Sürekli Anadolu'yu dolaşarak, halkının yanında olmuş, sorunlarını dinlemiş, Cumhuriyet’in kurulmasına yardımcı oldukları gibi korumalarını da istemiştir. 7 Şubat 1923 günü öğleyin Zagnos Paşa Camii'nde okunan mevlitten sonra minbere çıkarak yaptığı konuşmada da bu konulara değinmiştir.

Balıkesir Hutbesi' diye tarihe geçen bu konuşmasında Atatürk, cemaate söyle seslenmiştir:

“ Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenabı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur’an-ı Azimüşşan' daki açık ve kesin hükümlerdir.

İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenabı Hak'tır.

Arkadaşlar! Cenabı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah'ın evi idi. Millet işlerini Allah'ın evinde yapardı. Hz. Peygamber'in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah'ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lâzımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hâkimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım.

Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.

Rahmet ve saygıyla anıyoruz.
Bu haber 9764 defa okunmuştur
  • Cehalet Leylacik  Lefkoşa - 11.11.2012 Atatürk bugünkü hocalardan daha iyi hutbe okuyordu. Diyaneti kuran, ilk türkçe tefsiri yazdıranda oydu. Atatürk'ü tanımadan yorum yapmayın.
  • Havacuva Erdem  Lefkoşa - 10.11.2012 Atatürk hutbe vermez. Konuşma yapar, söylevde bulunur. Mesela Kubilayı şehit eden yobazları. Şeyh Saidi ne yapmaları gerektiğini söylediği gibi. Ha utanmasalar Atatürkü Şeriatçı ilan edecekler. Nasılsa köpeksiz köyü buldular ya.
  • oku gercekci oku Londra   - 10.11.2012 bak, ataturk neler biliyormus.. :)
  • Muhtacız Arisro  Lefkoşa - 10.11.2012 Milletin bağrından çıkan, millet gibi düşünebilen yöneticelere muhtacız. Atam; bugün seni daha iyi anlıyor ve özlüyoruz.

:

:

:

: