Retorik saldırı işe yarar mı?

Türkiye dış politikasının birinci gündem maddesini aylardır Suriye oluşturuyordu. Buna geçen hafta İsrail’in Gazze’ye saldırısı,dün de peşmergeler ve merkezi hükümetin Kerkük yakınlarında askeri yığınak yapmaya başlaması eklendi.

Türkiye dış politikasının birinci gündem maddesini aylardır Suriye oluşturuyordu. Buna geçen hafta İsrail’in Gazze’ye saldırısı,dün de peşmergeler ve merkezi hükümetin Kerkük yakınlarında askeri yığınak yapmaya başlaması eklendi.

Önümüzdeki aylarda, yeni ciddi sorunların patlak vereceği ihtimali her geçen artıyor. Bu kargaşa ortamını fırsat olarak görecek Ermenistan’ın, Azerbaycan askerine saldırma cesaretini gösterebileceği, aşırı derecede silahlanan ve bu silahları süs için almadıklarından emin olduğumuz Rumların da, İsrail’in kışkırtmasıyla bizlere karşı çeşitli eylemlere girişebileceği ihtimali iyice güçleniyor. Rum dini liderinin “hayırsız Türkler” ifadesi bu düşüncenin ustaca dışa vurumu niteliğinde olup, ilerisi için aydınlatıcı niteliktedir.

Neresinden bakarsanız bakın, ateş çemberi anavatan Türkiye’nin, dolayısıyla bizim etrafımızı hızla sarmaya devam ediyor. Bu ateşi söndürmek için BM ve NATO niyetli görünmüyor. Arap dünyasından tıs yok. İslam dünyası son bir asırdır girdiği ölüm uykusuna devam ediyor. Ortada, oradan oraya koşuşturan, yapmayın etmeyin, yazıktır diyen, akan kanın durması için mazlumun yanında dik durarak itiraz eden tek ülke Türkiye görünüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail terör estiriyor” diyor, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, “İsrail'e karşı retorik saldırıların şu anda faydalı olmadığını düşünüyoruz”, İsrail’i bırak “Hamas’a baskı yap” diye cevap veriyor. Yani Erdoğan’a, İsrail’e karşı sözlü saldırılarına son ver diyerek, hiçte diplomatik olmayan bir dille, İsrail, çoluk-çocuk, yaşlı-genç demeden öldürürken bütün diğer ülkeler gibi Türkiye’nin de sessiz kalmasını istiyor. Başka bir ifadeyle, konuşup Arapları uyandırma, kamuoyu oluşturarak, İsrail’in başını ağrıtma diyor.

Azerbaycan’ın ünlü İslam Hukukçusu Dr. Samire Hasanova, “İslam Dünyasının Türkiye’nin etrafında birlik olması dini bir zarurettir. Fakat Türk Dünyası’nın Türkiye etrafında birleşmesi hem milli hem de dini bir mecburiyettir” diyor. Dr. Hasanova’nın bu önemli tespitine katılıyor, ilk önce Türk dünyasında dil birliğini sağlayacak çalışmaların ivedilikle sonuçlandırılması gerektiğini düşünüyor, bölgesinde daha güçlü bir Türkiye’nin, insanlık için huzur ve garanti anlamına geleceğine inanıyoruz.

Allah anavatana zeval vermesin!
Bu haber 9939 defa okunmuştur
  • retorik??    - 22.11.2012 Biz muslumanlar hutbe okumayi, nutuk sallamayi cok marifetten sayariz ama.. , batida maalesef bu tam tersi.
  • Osman Bolat  İstanbul - 22.11.2012 Sevgili Editörüm, Rumların 'Kıbrıslı Türklere saldırması diye bir şeyi unutun' zira böyle bir şey olursa ne Türkiye o eski Türkiye ne o Kıbrıs o eski Kıbrıs, ellerinde gram toprak kalmaz benden söylemesi. Ama sonuçta aynı adanın insanıyız bu saldırıları ancak vehim olarak görmeliyiz bu hepimizin hayrına olur. Birlikte yaşamanın bir yolunu bulmamız lazım! Ama Rumlardaki kafa 'Na to kefari na to mermari' Hadi sağlıcakla
  • Yenilmemek icin birlesmeliyiz.. Semra   - 21.11.2012 Birlik fikri bir altyapi olusturma cabasidir. bu seneler surebilir fakat fikre inanilarak onun kurumsallasmasi icin calismalar yapilmaya baslarsa sonucunu da mutlaka goruruz. Once alt kimliyimizi yani turkluyumuzu sonra ust kimliyimizi yani ISlami kabul edib her ikisine karsi savasan dusmana ancak bu shekilde karsi koya ve yenebiliriz. Bir elin nesi var, iki elin sesi var deyen atalarimizi ve Turkun tarihen ispatlanan guclu kolunun, Islamin da medeni, ilkesel gucunu kavrayan musluman turklerin ve tum muslumanlarin tek guc olmaktan baska yollari yoktur. Shu an icin de en uygun aday ve bu her zaman da boyle oldu (demek ki tarih onun ana ocak oldugunu ispatladi) Turkiyedir. Turkiye derin kokleri, kanitlanmis kimliyi ile boyuk Islam dunyasidir. Acaba neden bu adi konmayan ama amaci belli bu dunya savasinda kaybedelim, kazanmak varken?! Tek hedefe vurmanin zamanin geldi!!! Yazari dogru hedeflenmis yazisindan ve icinde yatan ideyasindan dolayi tebrik ediyorum.
  • AMİN İSMAİL  MESARYA - 21.11.2012 Amin Allah navatana zeval vermesin. ancak bu sözü etmeseydiniz keşke bazılarının hoşuna gitmiyor bilrsiniz. onlara göre türkiyeye sövelim bizden uzaklaşşında ne isterse olsun. bunlar gaflet dalalet ve hıyanet içinde olduklarının farkında değiller dünyada neler oluyor ne tehlikelr var, görüyorsunuz coluk çocuk demeden öldürüyorlar, nerde insan hakları nerde bilmem ne?? hepsi yalan ve safsata. Ne büyük adammış şu HİTLER. ne demişti ÖLDÜRMEDİĞİM HER YAHUDİ İÇİN BİR GÜN DÜNYA BANA LANET OKUYACAK demişti. çok haklıymışşın sevgili adolf hitler. kıymetini bilemedik. kusura bakma.
  • Haklı Zeynep  Lefkoşa - 21.11.2012 Azeri doktor abla haklıda, dinleyen kim. Aklım erdir ereli bu lafları duyuyorum. Kimsenin birlik olduğu yok. Almanya doğu-batı olarak birleşti. Tek örnek bu aklıma gelen. Onun İslamla Türklükle alakası yok.

:

:

:

: